logo

reklam

Ramazan Geleneği Yaşatılıyor

Osmanlı’dan bu yana Ramazan ayında, sahur ve iftar vakitlerini duyurmak için uygulanan Ramazan topu ve bandosu geleneği, Amasya’da 156 yıldır yaşıyor.
Ramazan ayında geleneksel hale gelen, iftar ve sahur vakitlerini haber veren Ramazan Bandosu ve Topu, Amasya Harşena Dağı üzerinde bulunan Amasya Kalesinden atılıyor. Bu yılda İftar topunun ilk ateşini Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ateşledi.
Amasya Belediyesi bando ekibi, şehre hakim Harşena Kalesi’ne iftar öncesi çıkıp halka konser verirken, topun iftar vakti patlamasıyla da oruçlar açılıyor.
1863 yılında Amasya’ya Vali olarak gelen Ziya Paşa tarafından başlatılan bu geleneğin kesintiye uğramadan günümüze kadar geldiğini belirten Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, eskiden ezan sesinin tüm kent genelinde duyulmadığı için şehre yüksek bir mevkiye çıkan bando ekibinin iftarın ve sahurun habercisi olarak hizmet verdiğini anımsattı. Özdemir, “Günümüzde ise nostalji olarak bu geleneği sürdürüyoruz, halkımızda büyük keyif alarak konserleri dinliyor.” diye konuştu.
Bu yıl da ilk iftar topunu ateşleyen Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Bu topun bir nostaljisi var. Ateşlerken bu heyecanı duyuyorsun. Bütün Amasya sizin top atışınızı bekliyor. Özellikle çocuklarımız sabırsızlıkla bekliyor. Onun heyecanıyla, müjdesiyle beraber topu atmak insana keyif veriyor” diye konuştu.
Amasya’da¸ geçmişi yaklaşık 160 yıl öncesine dayanan müzikle iftar açma geleneği ile kent sakinleri belediye bandosunun çaldığı yılın popüler parçaları eşliğinde iftar yapıyor¸ sahura kalkıyorlar. Zamanın Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın 1860’lı yıllarda bir ramazan günü Amasya Kalesi’nden davul zurna çaldırmasıyla başladığı bilinen geleneği bugün belediye bandosu verdiği konserlerle sürdürüyor. Kente hakim en yüksek yer olan Harşena Dağı’ndaki Amasya Kalesi’nde iftardan yaklaşık bir saat önce başlayan konserlerde¸ yılın popüler şarkıları ile Amasyalıları iftara hazırlayan bando¸ konserlerini sahurda da sürdürüyor.
Genellikle yöreye özgü türkülerin icra edildiği konserlerde¸ zaman zaman istekler doğrultusunda yılın popüler parçalarına da yer veriliyor. Bando¸ ramazan ayında seslendireceği parçaların provalarına ise ramazan öncesinde başlıyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.