logo

reklam

Ramazan Hazırlıkları Başladı

ramazan hazırlığı

Amasyada ev kadınları ramazan ayının yaklaşması nedeniyle hazırlıklarına hız verdiler. Yörede, ramazan ayında bolca tüketilen yufka imece usulüyle açılıyor.
Diğer zamanlardan farklı yaşanan Ramazan Ayı aradan yıllar geçmesine rağmen örf ve adetlerine sahip çıkan Amasya’da yemek kültürü ayrı bir damak zevki olarak yaşatılıyor. Başta keşkek olmak üzere her Ramazan Ayı’nda yemekler fırınlarda pişirilerek iftara hazırlık yapılıyor.
Ramazan yemek kültürü arasında yer alan Ramazan Pidesi için fırıncılarda hazırlıklara başladı.
Amasyalı hanımlarının her Ramazan öncesi yaptıkları yufka hazırlığı başladı. Her Ramazan ayı öncesi olduğu gibi bu Ramazan öncesinde de ateşler yakıldı, hamurlar yoğurulup yufkalar hazırlanmaya başlandı.
Açtıkları yufka ile böreğin her çeşidini yaptıklarını ifade eden Evhanımları “Ramazan ayı öncesi her yıl birkaç günümüzü yufka açarak geçiriyoruz. Bayan arkadaşlar ile imece usulü ramazan aylarının vazgeçilmezi yufkaları hazırlıyoruz. Ramazan ayının başlamasına bir hafta kaldı. Yufka, Ramazan’da iftar ve sahurların vazgeçilmezlerindendir. Hemen hemen bütün evlerde yufka açılıyor. Sofralarımızdan Ramazan ayı boyunca yufka eksik olmaz. Bu nedenle 10-15 komşu bir araya gelerek imece usulü yufka açıyoruz. dediler.

Share
1042 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle