logo

reklam

‘RİSK GRUBU ÖĞRENCİLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ’

maddeAmasya’da tüm polise tedbirlere rağmen “Uyuşturucu tehlikesi okul önlerinde değil, hayatın her yerinde!” ve Okul yollarının tehlikeli olduğunu belirten haberimize en büyük duyarlılık yine polisten geldi. Amasya İl Emniyet müdürlüğü üst düzey bir şube müdürünün konu ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; haberde işlendiği gibi; Sentetik uyuşturucuya başlama yaşının ülke genelinde 13-14’e düşmesinin en büyük etkenlerinden birinin Okul Aile Birliklerinin öğrenciler konusunda yetersiz kaldığını belirterek, Okul Aile koruma Birliklerinin veliler ile sık sık bir araya gelmesi gerektiğini, okul yolununun da veliler tarafından kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.
Haberimize toplum adını ve ülkemizin geleceği gençler adına teşekkür eden polis uzman açıklamasına şöyle devam etti.
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de en önemli ve öncelikli sosyal problemlerinin başında uyuşturucu madde bağımlılığının geldiğini vurgulayan uzmanlar, bununla etkili mücadelenin sadece polisiye tedbirlerle değil, bütün kamu kurum ve kuruluşları, STK’ler, basın kuruluşları, üniversiteler, anne ve babalarla yapılacağını, bu şekilde asgari seviyeye indirilebileceğini belirtti. Uyuşturucu madde bağımlılığı ve kaçakçılığı ile mücadelede izlenecek yolları “talep azaltma”, “arz ile mücadele” ve “rehabilitasyon” başlıkları altında özetleyen uzmanlar, şöyle devam etti: “Uyuşturucu madde kaçakçılığı ve bağımlılığı ile etkili mücadelede başarının ilk adımı talep azaltma, yani eğitim faaliyetleriyle bireylerin bilgilendirilmesidir. İkinci yolu, arz edilen miktarla mücadele, yani uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele kapsamında alınan polisiye tedbirlerdir. Üçüncü yol ise rehabilitasyon, yani bağımlı bireylerin tedavi edilerek topluma yeniden kazandırılmasıdır.”
ÖNLEMEK, TEDAVİ ETMEKTEN DAHA UCUZ
Uyuşturucu konusunda önleme faaliyetlerine harcanan para ve ayrılan zamanın, uyuşturucu batağına saplanmış bir kişiye harcanan tedavi masraflarından çok daha ucuz ve kısa olduğunu da ifade eden uzmanlar, “En kısa yoldan, 1 veya 1,5 saatlik bir zaman ayırarak konferansa katılıp bu bataklığa düşmeden yolunuza sağlıklı bir şekilde gidebilirsiniz. Madde bağımlılığı tedavisi ise oldukça uzun ve zor bir süreçtir. Tedaviden sonra ise hastanın rehabilitasyon aşaması başlar ve bağımlı kişinin ruhsal problemleri çözümlenmeye çalışılır. Madde bağımlısı bireylerin tedavide başarı oranları ise oldukça düşüktür.” dendi.
Öncelikli olarak maddeye başlamada risk grubunu oluşturan 13-25 yaş grubu öğrencilerin bağımlılık, tehlikenin nereden nasıl gelebileceği, uyuşturucu satıcılarının özellikleri, yaklaşım tarzları gibi konularda, sahasında uzman kişilerce bilinçlendirilmeleri gerektiğinin altını çizen uzmanlar veliler, okullarda rehber öğretmenler ve yöneticiler başta olmak üzere bütün öğretmenlerin, kantin görevlilerinin, servis şoförlerinin ve okul güvenlik görevlilerinin, madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu kaydettiler.

Share
1088 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle