logo

reklam

Seçimin Ardından Amasya


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Amasya il genelinde Belediye Başkanları mazbatalarını alarak görevlerine başladılar..
Amasya’ya hayırlı olsun..
Aylardır süren seçim çalışmaları ve kampanyası sona erdi. 31 Mart’ta, kullanılan oylar ile halk tercihini sandıkta belirledi. Sonuçlar çok farklı ortaya çıktı.
Amasya’lı seçmen kararını verdi. Önümüzdeki beş yıl içinde belediyeleri yönetecek başkan ve meclis üyelerini seçti.
Kendilerine başarılar diliyoruz.
Amasya için “Seçmeni iyi okuyan kazanır” denmişti..
Seçim sonucunda haklılık payı ortaya çıktı. Amasya’da seçim sonuçlarının ardından daha iyi anlaşıldı… Çünkü Amasya Belediye Başkanlığını kazanan MHP adayı Sayın Mehmet Sarı rekor bir oyla seçildi.
Amasya’yı en çok analiz eden ve seçmene dokunan aday olarak ortaya çıkan Sarı’nın projeleri gelecek beş yıl içerisinde Amasya’yı şekillendirecek.
Amasya’da seçimin kazananı MHP oldu.
Elbetteki burada en önemli faktör ise; başkan adayının halk tarafından büyük bir karşılığının bulunmasıdır.
Hiç bir başarı tesadüf değildir. Başarı emek ve gayretin karşılığıdır.
Siyaset sahnesinde başarı tepeden inmez. Siyasetteki başarının öznesi ise millettir. Toplumda karşılığı bulunan siyasetçinin önünü ne kadar engellemeye de kalksanız sonuç beyhudedir. Yeri geldiğinde bu başarı milletvekilliği ile olmasada Belediye Başkanlığıyla ödüllendirilir.
Hiç bir başarı tesadüf değildir kavramından hareketle, Mehmet Sarı üzerinden değerlendirecek olursak..
Dolu dolu bir 15 yıllık Amasya’da siyaset dönemi..
15 yılda yapılan her milletvekili seçimlerinde Mehmet Sarı MHP’den aday oldu. Bu süreç içerisinde Sarı’nın en büyük başarısı 2015 yılı 7 Haziran seçimleri oldu. Burada yerelde yapılan seçimde kazanan Sarı, Dışardan gelen oylarla kaybetmişti.
31 Mart seçimleri gösteriyorki; Amasya 4 yıl önceki seçimin cevabını verdi.

31 Mart öncesine bakacak olursak..
Amasya Belediye Başkan aday adaylığı kulisleri yapılırken. Nice isimler konuşuldu. Kesin aday gözüyle bakılanlar oldu. Ağır topların aday olacağı konuşuldu. Anketler yaptırıldı, kulisler, araya adam koymalar vs..
Bir tek Amasya seçmeni hiç konuşmadı. Sadece olanları seyretti. Dinledi.

Mümin Sekman’ın her şey seninle başlar kitabının bir paragrafında şöyle der..”Arayan değil aranan adam olmak”. Siz sessiz bir şekilde olanları seyrederken, başarınız ve toplumdaki karşılığınız sizi aranan adam kılar. Ve neticede toplumun her kesiminden destek ve teveccüh alırsınız.” Mehmet Sarı gibi.

Şimdi diyoruzki;
Amasya adına yapacakları iyi şeyler için daima yanlarında olacağız.
Yanlış yapacakları her uygulamada da karşılarında…!
Dileriz ve umarız ki; önümüzdeki beş yıl Amasya ve ilçeleri için kayıp yıllar olmaz.
Seçilenler için bunları düşünüyor ve söylüyoruz.
Peki ya seçilemeyenler yani kaybedenler;
AK Parti, CHP ve İYİ Parti için 31 Mart 2019 seçim sonuçları çok kötü,
AK Parti, Amasya’da merkez dahil Göynücek ve Hamamözünü kaybetti.

Amasya Erdoğan’a 17 yıldır şartsız, gönülden destek veriyor. Ama bu desteğin hoyratça harcanmamasını istiyor. AK Parti Genel Merkezi yerel seçim öncesi bu mesajı yerinde okuduğu için kesintisiz Amasya Belediye Başkan adaylığını Sayın Cafer Özdemir’e verdi.
Başkan Özdemir’in seçimdeki kaybı 10 yıl içerisinde Amasya’ya yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı değil,

Sadece belediye başkanının şahsı belirleyici olmadı. Aynı zamanda, çevresi, muhtemel çalışma ekibi de süzgeçten geçirildi.

Dolayısıyla bir başkan adayının kendisinin, akrabalarının ve çalışma ekibinin şaibesiz olması en önemli kriter.

Erdoğan’ın da çokça vurguladığı gibi, halkla temas ve samimiyet önemli belirleyicilerden oldu.
Bazı siyasetçiler, halka iç içe olmayı ve samimiyeti, ziyaret ettikleri yerlerde fotoğraf çektirip bunu sosyal medyadan yayınlamak olarak anlıyorlar. Böylece halktan kopuk olmadıklarını göstermeye çalışdılar. Halbuki bu tip bir siyaset tarzı giderek daha çok tepki çekti.

Erdoğan’ın da çokça vurguladığı gibi, halkla temas ve samimiyet önemli belirleyicilerden oldu.
Bazı siyasetçiler, halka iç içe olmayı ve samimiyeti, ziyaret ettikleri yerlerde fotoğraf çektirip bunu sosyal medyadan yayınlamak olarak anlıyorlar. Böylece halktan kopuk olmadıklarını göstermeye çalışdılar. Halbuki bu tip bir siyaset tarzı giderek daha çok tepki çekti.

CHP mevcut Merzifon ve Gümüşhacıköy ilçesini korudu. Amasya merkezde ise Adayı A. Serpil Saraçoğlu ile bir önceki seçimdeki oy oranını yükseltti.
İYİ parti Amasya merkezde Millet İttifakı yapsada, hiç bir yerde kazanamadı.

Perşembenin gelişi Çarşamba ‘dan da belli idi,

Her şey Amasya için. Güzel olsun.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yenilenebilir miyiz ?

  01 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Haftalardır kafamı meşgul eden konular üzerine düşünüp duruyorum.Yazacak o kadar çok şey varki, terslikler, zıtlaşmalar, ardarda yapılan hatalar hangisini yazmalıyım diye düşünüp dururken, açık kalan tv'den Cumhurbaşkanın sesi yankılandı; " Yenileneceğiz " Yenilenmek, yapılan hataları bir daha tekrar etmemenin garantisi olamayacağına göre, nasıl " Yenileniriz " ? Bilmem farkında mısınız, toplum olarak öyle bir noktaya geldik ki, bir kelime ile terörist, bir kelime ile yandaş, bir kelime ile fetö yanlısı, bir renk ile vatan haini, iç düşman ola...
 • Kraldan Çok Soytarıları!

  26 Haziran 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Bu yazıyı uzun da olsa okuyun… Çünkü; Hayat bu… Bugün varsın, yarın yok… Tuhaf ama gerçek… Dün zirvedeyken bugün yerlerde olmak da yaşamın gerçeklerinden… Ne sonsuz bir yaşam var bu dünyada, ne de zirvede olmak… Her şeyin bir başlangıcı, bir de sonu var… Sonsuzluğun sahibi yalnız yaratan… Ne karşı koyabilirsiniz, ne itiraz edebilirsiniz O’nun adaletine… "Keşke" dersiniz içinizden ama… O keşkeler sizi boğacak duruma geldiğinde de iş işten geçmiş olur zaten… Öyleyse keşke demeden yaşamak için, hayatın farkında olmak gerekmez mi?.. Yani farkı far...
 • SAMİMİ RİYAKARLAR

  17 Haziran 2019 Köşe Yazıları

  Geçen gün bir grup arkadaşlar ile birlikte oturup, güzel bir sohbet ortamı gerçekleştirdik. Sohbet öyle bir konuma geldiki günümüzde bazı insanoğlunun samimiyetinin tartışıldığı ve bu tür insanlardan dolayı insanlığa güvenin yok olma noktasına geldiği savunulundu. İşte tam bu sırada Süleyman amca cebinden bir yazı çıkardı. Türkiye Gazetesinde bundan tam 33 yıl önce yazılmış bir yazıyı çıkardı. Yazı sohbetimize bir ışık oldu. İşte bu yazıyı sizler için kaleme aldım. Bu acaip ifade Napolyon Bonapart'a aittir. O, bu sözü, çok usta "iki yüzlül...
 • Başarı yetkiyi kullanmaktır

  02 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  2018-2019 Futbol sezonu öncesi Amasya'da kendinize bir grup bularak başlatmış olduğunuz Yeni Amasyaspor'u elde etme çabanız sonuç verdi. Ama bu sonuç Amasya için büyük hüsran oldu. Sosyal medyayı kullanarak kendinizi gördüğünüz dev aynayı, Amasya'da kendi yandaşlarınız tarafından bazı kesimlere kabul ettirdiniz. Ve hayaliniz Yeni Amasyaspor yönetimini ele geçirdiniz. Bu uygulamayla Yeni Amasyaspor'u şantiyeye (rantiyeye) çevirdiniz! Sezonun ikinci yarısında göreve geldiğinizde; “Hazırlık” maçlarında gövde gösterisi yaptınız! Lig maçları b...