logo

reklam

Seçmen kendini seçer


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Seçime doğru son dönemece giriyoruz, çoğunluk seçmen kararını verdi bundun sonraki gelişmeler kararsızlar üzerinde etki yaratacaktır. Nitekim yaratıyorda. Öyle hadiseler de oluyor ki kararını vermiş seçmene bile etki edip saf değiştirmelerine neden oluyor.

31 Mart gecesi belki de uzun süredir ilk kez nefes nefese izleyeceğimiz bir seçim olacak. Seçimlere 6 gün kala seçmen eğilimlerinde ilginç kaymalar söz konusu. Seçimlere katılımın yüksek olacağı gözleniyor. Kararsız seçmen sayısı hızla azalıyor. Çünkü seçmenler belediye başkanı adayları ve partiler hakkında kararlarını büyük ölçüde netleştirmiş durumdalar.

Demokrasilerde seçim; seçmenin, haklıyı-haksızdan, doğruyu-yanlıştan ayırması değildir. Seçim, liyakat değerlemesi de değildir. Zaten seçmen de “jüri üyesi” değildir. Seçim, kendini seçmektir. Seçmenin, söylemiyle, eylemiyle, dünya görüşüyle kendisine en çok benzeyeni seçmesidir. Seçimde, mevcut adaylar veya partiler arasından biri seçilir. Mükemmel bir adayın ortaya çıkması beklenmez. Çünkü öyle biri yoktur. Seçilmek, görevlendirilmektir. En çok oyu almak “bu işi rakibimden daha iyi yaparım” iddiasına, seçmeni ikna edebilmiş olmaktır. Seçim; üstün, astını tayin ettiği bir “atama” değil, astın üstünü belirlediği bir “seçim” dir.

Seçimler, yönetimi belirleme düzenidir. Ayrımcılık, bölücülük, karşıtlık, kapışma, düşmanlık türü çirkinliklerin dışında bir siyasal yarışmadır. Çirkinliklerle yürütülen çalışmalar bir sapkınlık (ihanet) tır. Demokrasiye yaraşır olmayanlar demokrasinin değerini bilmezler, hak ve özgürlükleri kendileri için ve de kötüye kullanırlar. Makamlarına ve sıfatlarına yakışmayan sözlerle karşıtlarını eleştirip yanıtladığını sananlar, toplum yaşamını kirletenlerdir. Kişilerin onur, erdem, ahlâk, namus özelliklerini kimleri alkışlayıp kimleri eleştirdiklerine bakıp değerlendirmek olanağı vardır. Kimden yana, kime karşı olduklarına bakarak bile.
Birde son günlerde sözde anketler sosyal medyada servis yapılıyor. Kimin yaptırdığı belli olmayan, fakat sözde Belediye’nin yaptırdığı anket deniliyor. Gerçeği belli olmayan fakat yalnız algı operasyonu çercevesinde yapılan bu çalışma için bir hadisten söz edebiliriz.
“Ey iman edenler! Eğer fasıkın (Güvensiz) biri size haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsanız da sonra yaptığınzdan pişman olursunuz”

Korkunun ecele faydası yoktur. “Keser döner sap döner, bir gün hesap ters döner.”
Ne yapalım Allah ıslah etsin demekten başka yapabileceğimiz bir şey yok” demekle yetinemeyiz. Aslında vardır. 31 Mart’ta elimize alacağımız oy pusulası yegane silahımızdır.

Adayların ve partilerin bu rüzgârı sandığa ne kadar yansıtacağını ise 31 Mart gecesi göreceğiz.

Haydi Hayırlısı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Huzur veren gazete

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi asla milletimizin değerlerine ters düşecek bir yayıncılık anlayışını benimsemediği için, okuyucu nezdinde güven tesis etti. “Huzur Veren Gazete” okuyucularımızın bize verdiği payedir. Vatanseverlik bizim temel şiarımızdır. Bu noktada mihenk taşımız, okuyucunun bize dair kanaatidir. 16 Ağustos 1986, pek mütevazı ekonomik imkânlarla yayın hayatına başlayan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, Yerel gazetecilikteki zorlu rekabet şartlarına rağmen 34 yıl boyunca istikrarlı ve kaliteli bir yayıncılık anlaışı ile Am...
 • Sonbarlı Yaz “Aysun Doğan Terzi” Yazdı

  23 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Serin geçen Temmuz mu. Akıllara zarar. Hiç görmedik efendim böylesini. Aktüelite, siyâset, şimdi kimin umrumda. Bu serinlik bu ayda en mühim konu.Takvim 22 Temmuz’u gösterirken dışarıdaki hava tam tersini söylüyor. Mevsimlik montlar kurtuldu sayılır bir yerde, naftalin kokan dolaplardan.Bu serinlik hayırlara olsun da, seksenlerinde babam bu yaşına kadar böyle bir temmuz ayı hiç görmediğini söylüyor.Yaz gecelerinin olmazsa olmazı serin karpuzlar, buz gibi limonatalar buzdolaplarında öylesine bekliyor.Çekirgeler, tarla kuşları da ortalıkta yo...
 • Biraz omurgalı olun heri!..

  23 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Gazetecilik… Bir elinde şerefim dediği kalemi, bir elinde umut meşalesini taşıyanların oluşturduğu günümüzün en zor mesleklerinden… Ötekileştirilen, kendinden olmayanı dışlama yordamıyla değersizleştirilenlerin listesinde belki de artık en başta yer alıyor bu meslek. İki gün sonra 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramını kutlayacağız. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrene...
 • UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

  18 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  15 Temmuz direnişimizin ve zaferimizin 3. Yıldönümü’nü kutladık. 15 Temmuz, tıpkı Çanakkale Zaferimiz gibi, tıpkı İstiklal Savaşımız gibi, tarihimizdeki sayısız zafer ve başarı gibi bize, hepimize aittir. 15 Temmuz, milletin ortak direnişidir, ortak zaferidir. 15 Temmuz, her türlü farklılığın üzerinde, her türlü siyasi görüşün, yaklaşımın, oluşumun üzerinde, siyaset üstü bir değerimizdir. 15 Temmuz, tarihe altın harflerle yazılacak bir geceydi. Türk halkı adeta üzerine Çanakkale ruhundan bir parça üflenmiş-çesine sokaklara döküldü, millet 2...