logo

reklam

Seçmen kendini seçer


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Seçime doğru son dönemece giriyoruz, çoğunluk seçmen kararını verdi bundun sonraki gelişmeler kararsızlar üzerinde etki yaratacaktır. Nitekim yaratıyorda. Öyle hadiseler de oluyor ki kararını vermiş seçmene bile etki edip saf değiştirmelerine neden oluyor.

31 Mart gecesi belki de uzun süredir ilk kez nefes nefese izleyeceğimiz bir seçim olacak. Seçimlere 6 gün kala seçmen eğilimlerinde ilginç kaymalar söz konusu. Seçimlere katılımın yüksek olacağı gözleniyor. Kararsız seçmen sayısı hızla azalıyor. Çünkü seçmenler belediye başkanı adayları ve partiler hakkında kararlarını büyük ölçüde netleştirmiş durumdalar.

Demokrasilerde seçim; seçmenin, haklıyı-haksızdan, doğruyu-yanlıştan ayırması değildir. Seçim, liyakat değerlemesi de değildir. Zaten seçmen de “jüri üyesi” değildir. Seçim, kendini seçmektir. Seçmenin, söylemiyle, eylemiyle, dünya görüşüyle kendisine en çok benzeyeni seçmesidir. Seçimde, mevcut adaylar veya partiler arasından biri seçilir. Mükemmel bir adayın ortaya çıkması beklenmez. Çünkü öyle biri yoktur. Seçilmek, görevlendirilmektir. En çok oyu almak “bu işi rakibimden daha iyi yaparım” iddiasına, seçmeni ikna edebilmiş olmaktır. Seçim; üstün, astını tayin ettiği bir “atama” değil, astın üstünü belirlediği bir “seçim” dir.

Seçimler, yönetimi belirleme düzenidir. Ayrımcılık, bölücülük, karşıtlık, kapışma, düşmanlık türü çirkinliklerin dışında bir siyasal yarışmadır. Çirkinliklerle yürütülen çalışmalar bir sapkınlık (ihanet) tır. Demokrasiye yaraşır olmayanlar demokrasinin değerini bilmezler, hak ve özgürlükleri kendileri için ve de kötüye kullanırlar. Makamlarına ve sıfatlarına yakışmayan sözlerle karşıtlarını eleştirip yanıtladığını sananlar, toplum yaşamını kirletenlerdir. Kişilerin onur, erdem, ahlâk, namus özelliklerini kimleri alkışlayıp kimleri eleştirdiklerine bakıp değerlendirmek olanağı vardır. Kimden yana, kime karşı olduklarına bakarak bile.
Birde son günlerde sözde anketler sosyal medyada servis yapılıyor. Kimin yaptırdığı belli olmayan, fakat sözde Belediye’nin yaptırdığı anket deniliyor. Gerçeği belli olmayan fakat yalnız algı operasyonu çercevesinde yapılan bu çalışma için bir hadisten söz edebiliriz.
“Ey iman edenler! Eğer fasıkın (Güvensiz) biri size haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsanız da sonra yaptığınzdan pişman olursunuz”

Korkunun ecele faydası yoktur. “Keser döner sap döner, bir gün hesap ters döner.”
Ne yapalım Allah ıslah etsin demekten başka yapabileceğimiz bir şey yok” demekle yetinemeyiz. Aslında vardır. 31 Mart’ta elimize alacağımız oy pusulası yegane silahımızdır.

Adayların ve partilerin bu rüzgârı sandığa ne kadar yansıtacağını ise 31 Mart gecesi göreceğiz.

Haydi Hayırlısı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaşırmazlık oyunu

  15 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Hiçbir şeye şaşıramamak, tepki verememek deyim yerindeyse 'ağzını açıp gık diyememek' . Son günlerde ülkede ve çevremde olup bitenlere ne tek laf edesim, ne de oturup yazasım var. Sessizlik sarmalının içinde güvenli ve huzurluyum(!) Tüm konuşanların aksine ben yutkunarak susmayı tercih ediyorum. Bilfiil, vazgeçilmişlik denilebilir bütün seslerden. Seslerim yüzüme çarpınca anladım bunu. Sesimin faydasızlığı, duymamakta ısrar eden insanlara, inatla neşeli şarkılar söylemek gibi amansızdı niyeyse. Anlaşılan insanlar umut kokan seslerden haz etmiyo...
 • Seçimin Ardından Amasya

  09 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Amasya il genelinde Belediye Başkanları mazbatalarını alarak görevlerine başladılar.. Amasya'ya hayırlı olsun.. Aylardır süren seçim çalışmaları ve kampanyası sona erdi. 31 Mart'ta, kullanılan oylar ile halk tercihini sandıkta belirledi. Sonuçlar çok farklı ortaya çıktı. Amasya'lı seçmen kararını verdi. Önümüzdeki beş yıl içinde belediyeleri yönetecek başkan ve meclis üyelerini seçti. Kendilerine başarılar diliyoruz. Amasya için "Seçmeni iyi okuyan kazanır" denmişti.. Seçim sonucunda haklılık payı ortaya çıktı. Amasya'da seçim sonuçlarının ar...
 • Seçmen kendini seçer

  28 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Seçime doğru son dönemece giriyoruz, çoğunluk seçmen kararını verdi bundun sonraki gelişmeler kararsızlar üzerinde etki yaratacaktır. Nitekim yaratıyorda. Öyle hadiseler de oluyor ki kararını vermiş seçmene bile etki edip saf değiştirmelerine neden oluyor. 31 Mart gecesi belki de uzun süredir ilk kez nefes nefese izleyeceğimiz bir seçim olacak. Seçimlere 6 gün kala seçmen eğilimlerinde ilginç kaymalar söz konusu. Seçimlere katılımın yüksek olacağı gözleniyor. Kararsız seçmen sayısı hızla azalıyor. Çünkü seçmenler belediye başkanı ad...
 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...