logo

reklam

Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur” 
Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş’a tabi..
Nereden esti “Aa Aysun” dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş’ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim.
Çünkü buna ihtiyacımiz var.
Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzlük iklimi,
Köpekler ,kediler, çocuklar ve kalplerimiz büyük tehlikedeyiz.

Kimdir Neşet Ertaş ?

1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde Abdallar (Kırtıllar) köyünde doğar.Babası da Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin büyük ustalarından olması sebebiyle köy köy birlikte gezerler ve bu şekilde geçimlerini sürdürdüler.Erk en yaşta keman ve bağlama çalmayı öğrenen Ertaş, babası ile köy düğünlerde saz çalarak ona eşlik eder. Bu yüzden okula bile gidemez. 14 yaşında plak yapmak için İstanbul’un yolunu tutmaya karar verir ancak hiç sandığı gibi kolay olmayacaktır. Çeşitli çalışmaların yanısıra gazinolarda türkü söylemeye başlar. Nihayet ilk plağını “Neden garip garip ötersin bülbül” ismiyle çıkarır ve bu plakla gönüllere gimeyi başarmıştır artık.Daha sonra Ankara’da gazinolarda çalışmaya başlar,çalıştığı gazinonun birinde gönlünün Leyla’sını bulur ve babasının  karşı çıkmasına rağmen evlilir.Bu evlilikten Döne, Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. Gelin görün ki bu evlilik çok fazla sürmez,adına türküler yazdığı Leylasından istemeyerek de olsa ayrılmak durumunda kalır.

Türkülerinde yoksulluğu,yokluğu ve garipliği vurgulamıştır.Bunun nedenini yıllar önce verdiği  bir röportajinda söyle ifade eder:Soyadı yokken bize Garipler derlermiş. Gerçektende biz garip, yani ezilmiş, hor görülmüş, Abdal diye nitelendirilmiş, aşağılanmışızdır. O gariplik bende kaldığı için garibim diyorum.” Der. Gariplikten utanmaz,aksine bunu yüceltir. Yıllar önce Süleyman Demirel’in onu devlet sanatçısı olarak istemesi üzerine o bunu kabul etmez ve şu şekilde cevap verir ” devlet sanatçısı olmak ayrımcılık yaratır ben ise halkın sanatçıyım ” 
Neşet Ertaş, yazdığı sözlerinde ve bestelerinde ana tema önce insandır. Hasret,ayrılık ,aşk ve insan sevgisini büyük bir ustalıkla Türk halk müziğine motif motif işler. Türkülerinin bir kısmında toplumsal adaletsizliği,kul hakkını ve yoksulluğu çekinmeden vurgular..”Onca yoksulluk varken  tertemiz aşklar yaşandıysa,
Açgözlü, muhteris, kibirli maymunlara pabuç bırakmayan birkaç iyi adam çıktıysa,
Duygusal, dini, siyasi her türlü ilişkide ajitasyonun, manipülasyonun, dalga dubaranın gırla gittiği bir çağda; hiç kimseyi şahit tutmadan, gizlice, pırlanta gibi bir damla gözyaşı döküldüyse…” 
Şunu söylemem gerekiyor ki Türk ozanlık geleneğinin son temsilcisiydi Neşet Ertaş,sadece ozan değil, aynı zamanda felsefi sözleri ile bilge bir insandı. 

Peki ya biz, onun yıllardır bizlere vermek istediği mesajı alabildik mi ?
Soruyorum size biz Neşet Ertaş’ı yeterince anlayabildik mi?
Yoksa öylesine dinleyip geçtik mi ?
“GeI seveIim, seviIeni seveni sevgisiz suratIar güImüyor canım, nice gördüm dizIerini döveni, giden ömür geri geImiyor canım.”

Bugünlerde evet özellikle bugünlerde;şiddetin, duygusal şiddetin, tecavüzün;ahlâkî tecavüzün,
istismarın ve ölümlerin çoğaldığı,zalimliğin üzerimize yağmur bulutu gibi indiği, zamanın zulüm doğurduğu;özümüzü ,ruhumuzu kutsal bir kitap gibi duvarda astığımız bu zaman diliminde, türküleri ve şiirleri sığınak bellediğiniz bir hafta olması ümidiyle.

Dostça kalın.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
hd porno sikis izle