logo

reklam

Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur” 
Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş’a tabi..
Nereden esti “Aa Aysun” dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş’ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim.
Çünkü buna ihtiyacımiz var.
Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzlük iklimi,
Köpekler ,kediler, çocuklar ve kalplerimiz büyük tehlikedeyiz.

Kimdir Neşet Ertaş ?

1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde Abdallar (Kırtıllar) köyünde doğar.Babası da Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin büyük ustalarından olması sebebiyle köy köy birlikte gezerler ve bu şekilde geçimlerini sürdürdüler.Erk en yaşta keman ve bağlama çalmayı öğrenen Ertaş, babası ile köy düğünlerde saz çalarak ona eşlik eder. Bu yüzden okula bile gidemez. 14 yaşında plak yapmak için İstanbul’un yolunu tutmaya karar verir ancak hiç sandığı gibi kolay olmayacaktır. Çeşitli çalışmaların yanısıra gazinolarda türkü söylemeye başlar. Nihayet ilk plağını “Neden garip garip ötersin bülbül” ismiyle çıkarır ve bu plakla gönüllere gimeyi başarmıştır artık.Daha sonra Ankara’da gazinolarda çalışmaya başlar,çalıştığı gazinonun birinde gönlünün Leyla’sını bulur ve babasının  karşı çıkmasına rağmen evlilir.Bu evlilikten Döne, Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. Gelin görün ki bu evlilik çok fazla sürmez,adına türküler yazdığı Leylasından istemeyerek de olsa ayrılmak durumunda kalır.

Türkülerinde yoksulluğu,yokluğu ve garipliği vurgulamıştır.Bunun nedenini yıllar önce verdiği  bir röportajinda söyle ifade eder:Soyadı yokken bize Garipler derlermiş. Gerçektende biz garip, yani ezilmiş, hor görülmüş, Abdal diye nitelendirilmiş, aşağılanmışızdır. O gariplik bende kaldığı için garibim diyorum.” Der. Gariplikten utanmaz,aksine bunu yüceltir. Yıllar önce Süleyman Demirel’in onu devlet sanatçısı olarak istemesi üzerine o bunu kabul etmez ve şu şekilde cevap verir ” devlet sanatçısı olmak ayrımcılık yaratır ben ise halkın sanatçıyım ” 
Neşet Ertaş, yazdığı sözlerinde ve bestelerinde ana tema önce insandır. Hasret,ayrılık ,aşk ve insan sevgisini büyük bir ustalıkla Türk halk müziğine motif motif işler. Türkülerinin bir kısmında toplumsal adaletsizliği,kul hakkını ve yoksulluğu çekinmeden vurgular..”Onca yoksulluk varken  tertemiz aşklar yaşandıysa,
Açgözlü, muhteris, kibirli maymunlara pabuç bırakmayan birkaç iyi adam çıktıysa,
Duygusal, dini, siyasi her türlü ilişkide ajitasyonun, manipülasyonun, dalga dubaranın gırla gittiği bir çağda; hiç kimseyi şahit tutmadan, gizlice, pırlanta gibi bir damla gözyaşı döküldüyse…” 
Şunu söylemem gerekiyor ki Türk ozanlık geleneğinin son temsilcisiydi Neşet Ertaş,sadece ozan değil, aynı zamanda felsefi sözleri ile bilge bir insandı. 

Peki ya biz, onun yıllardır bizlere vermek istediği mesajı alabildik mi ?
Soruyorum size biz Neşet Ertaş’ı yeterince anlayabildik mi?
Yoksa öylesine dinleyip geçtik mi ?
“GeI seveIim, seviIeni seveni sevgisiz suratIar güImüyor canım, nice gördüm dizIerini döveni, giden ömür geri geImiyor canım.”

Bugünlerde evet özellikle bugünlerde;şiddetin, duygusal şiddetin, tecavüzün;ahlâkî tecavüzün,
istismarın ve ölümlerin çoğaldığı,zalimliğin üzerimize yağmur bulutu gibi indiği, zamanın zulüm doğurduğu;özümüzü ,ruhumuzu kutsal bir kitap gibi duvarda astığımız bu zaman diliminde, türküleri ve şiirleri sığınak bellediğiniz bir hafta olması ümidiyle.

Dostça kalın.

Share
489 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
 • O Benim Başkanım

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Siyaset, Tüm Manşetler

  Seçimlerin yaklaşması ile birlikte partilerin aday belirleme sürecini de hızlandırdı. Genelde temayül yoklamasıyla adaylarını belirleyeren AK Parti, bu sefer adaylarını seçim bölgesinde halkı tarafından sevilen ve istenilen kişilerden oluşan bir liste hazırlayacağı bekleniyor. Yerel seçimle genel seçimin dinamiğinin farklı olduğunu bilerek başlamalıyız. Yerel seçimlerde seçim sonucunu belirleyecek birinci etken adayın kim olduğudur. İkincisi siyasal partinin iktidar olma hevesinin ya da vatandaşa vereceği umudun ne kadar güçlü olduğu önemlid...
hd porno sikis izle