logo

reklam

“Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi” açıldı

Amasya Belediye Başkanlığı tarafından ‘Hattatların piri’ Şeyh Hamdullah adına OKA destekli “Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi” açıldı. Müze, dünyada bir hattat adına oluşturulan ilk müze olma özelliği taşıyan müzede 100 hattata ait 169’su hat eseri olmak üzere 182 tablo sergileniyor.
Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Amasya’nın değerlerini evrensel değer haline getiren Amasya Belediyesi ‘Müze Kent Amasya” hedefi doğrultusunda Sabuncuoğlu Şerefeddin, Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi ve Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesinden sonra Amasya’ya bir müze daha kazandırdı.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, temelde bir kentin yaşam serüvenini, tarihsel ve kültürel birikimini her yaş diliminden insanla paylaşan, baktığını gören kuşaklar yetiştirmek için oluşturulan bir eğitim ortamı olduğunu belirterek, “Tarihin her dönemini ve her kesitini canlandıran, güncel yaşamla buluşturan bir mekân. Genç kuşakların kentin kokusunu içine çektiği, hemşerilik havasını kokladığı bir deneyim. Kültür mirası bir kimlik mirasıdır; kent müzeleri ise bu mirasın en güçlü anlatıcılarıdır.” dedi.
Özdemir, Türk-İslam sanatı içinde yer alıp Osmanlı döneminde hat sanatına yön verip kriterlerini ortaya koyanların başında gelen ve dünya üzerinde hat sanatıyla ilgilenen herkes tarafından çok iyi bilinerek ‘Hattatların piri’ olarak kabul edilen Amasyalı Şeyh Hamdullah’ın adını müze ile yaşatmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
Müzeler, kültürel kimliğimizi dünden bugüne, bugünden de yarına taşıma görevi üstlenen bir eğitim işlevini yerine getirir. Çünkü kültür, geçmişin birikimini geleceğe aktaran, ülkenin ve kentin kimliğini zenginleştiren, ülke ve kent kalkınmasına katkı sağlayan, dünyanın ortak mirasına katkıda bulunan toplumsal bir varlık olduğunu belirten Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Kent müzeleri bir müze değil, bir eğitim meselesidir. Kentin geçmişten gelen birikimini sergilerken yerelden evrensele uzanmalı, bu birikimi yeni bilgi ve teknolojilerle sürekli geliştirmeye, koleksiyonunu, kitaplık ve arşivini zenginleştirmeye ve çeşitlendirmeye açık olmalıdır. Müzeyi ziyaret eden gençler, “Benim kentim budur, nitelikleri de bunlardır” diyebilmelidir. dedi.
Hat sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzede Mısır, Sümer, Hitit yazılarından başlayıp yazının insanlık tarihi içinde gelişim sürecinin de aktarılmasının yanı sıra hat ile birlikte gelişen sanatlar olan ciltçilik, ebru, tezhip gibi sanatlar da yapım aşamalarıyla birlikte uygulamalı olarak tanıtılıyor.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir’in ev sahnipliği yaptığı Amasya “Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi” nin açılaşına vali Dr. Osman Varol, AK Parti Gurup Başkanı ve bir önceki Amasya milletvekili Prof. Dr. M. Naci Bostancı ile birlikte Amasya mielletvekilleri M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve kalabalık davetli gurubu katıldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle