logo

reklam

Sıcaklar Artıyor

Tüm yurtta gelecek hafta sıcaklıklar hissedilir derecede artarak, mevsim normallerinin 5-9 derece üzerine çıkacak. Nem oranı yükseliyor. Hissedilir Hava sıcaklığı normalin üzerinde.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bu hafta yurt genelinde olduğu gibi Amasya genelinde de sıcak hava dalgasının etkili olması bekleniyor.
Mevsim ve ani sıcaklık değişimleri ile özellikle iç kesimlerde gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki fark nedeniyle yaşanabilecek sağlık problemlerine karşı dikkatli ve tedbirli davranılması gerekiyor.
Amasya da bugün az blutlu olacak ve hava sıcaklığı 30 derece gece saatlerinde ise 13 derece olması bekleniyor. Yarın ise çoğunlukla bulutlu olması beklenirken, perşembe ve cuma günü çoğunlukla bulutlu ve gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor. Bugünlerde hava sıcaklığında bir değişiklik olması beklenmezken, cumartesi ve pazar günü ise tam bir güneşli yaz günleri yaşanacak.

UZMANLAR UYARIYOR! SICAKLARA DİKKAT!

Sıcaklar yükseliyor, klimaya dikkat!Hava sıcaklarının artmasıyla beraber uzmanlar klima konusunda uyardı
Klimaların özellikle taze ve temiz hava gereksinimi olan kronik bronşit ve astım hastaları açısından rahatlatıcı olabileceğini anlatan uzmanlar, “Klimaları doğru kullanmak için dikkat edilecek noktalar; kullanılacak mekan ve klima seçimi, kullanılacağı ortamın büyüklüğüne uygun olmalı. Servis bakımı ve kontrolü yapılabilmeli. Odanın en uygun yerine yerleştirilmeli. Klimanın etkinliği ve enerji tasarrufu için odanın duvar, taban, tavan ve pencereleri ısı yalıtımlı olmalı” dedi. Klimanın mekana uygulanmasında doğru yere yerleştirilmesi ve soğuk hava akımının doğrudan vücudun üzerine gelmeyecek şekilde ayarlanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Çalıştırırken ortam ısısı yavaş yavaş düşecek şekilde çalıştırılmalı. Soğuk hava akımı yüksek hızda doğrudan vücudumuz üzerine çevrilmemeli. Oda sıcaklığı dış ortam sıcaklığından 7-8 derece düşük olacak şekilde ayarlanmalı. Oda sıcaklığı 25 dereceden daha düşük ısılara ayarlanmamalı. Nem ayarlaması yüzde 50’ye ayarlanmalı. Klima kullanılan yerin kapı ve pencereleri kapalı tutulmalıdır. Gece yatmadan mutlaka kapatılmalı. Sabaha karşı doğal olarak vücut ısısı düşer ve uyanıkken rahatsız etmeyecek serinlik uyuyakaldığımızda hastalık nedeni olur” diye konuştular. Klimaların zararları var mı?  Araç klimalarında özellikle uzun süreli kullanımlarda hava akımının ön cama doğru çevrilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Araçlar sizin kullanımınıza bağlı olarak faydalı ya da zararlı hale gelebilirler. Doğru ve uygun kullanılmayan klimalar ve soğutma sistemlerinin riskleri vardır. Özellikle klima ve soğutma sistemleri gerektiği gibi temizlenmez ve bakımı yapılmazsa ölüme sebep verebilen mikropların ve mantarların üremesi söz konusu olabilir. Bununla beraber viral üst solunum yolu enfeksiyonları, yüz felci, kas tutulmaları ve ağrılar olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış çeşitli hastalarda klima kaynaklı mikroplar nedeniyle sinüzit, bronşit, göz iltihabı, beyin iltihabı, zatürre olabilir”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle