logo

reklam

Sıcaklar Bunalttı, Uzmanlar Uyardı

sıcaklar bunalttıSıcak hava birçok sinsi tehlikeyi beraberinde getirebilir
Sıcaklar Bunalttı, Uzmanlar Uyardı.

Amasya’da giderek etkisini artıran sıcaklıklar nem ile birlikte vatandaşı bunaltırken; uzmanlar ise güneş çarpmasının olası tehlikesine karşı uyarıda bulundu
Amasya’da geçtiğimiz haftadan itibaren etkisini artıran yüksek sıcaklıklar ve nem, vatandaşı bunaltırken; uzmanlardan ise uyarılar geldi. Vatandaş sıcak havadan korunmak için kendini ağaç gölgelerine attı. Havuza gidemeyenler gölgeliklerde serinliğin tadını çıkartarak banklarda uyudu. Kimi vatandaş şemsiyeyle yürürken kimisi de güneşe karşı eline aldığı soğuk suyla serinlemeye çalıştı. Sıcak hava etkisi ile güneş çarpmalarına karşı uzmanlardan da uyarı geldi. Uz. Dr. Mahmut Sedat Yıldız, aşırı sıcakların sağlığa olumsuz etkileri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Sinsi tehlikeler
Sıcak havanın birçok sinsi tehlikeyi de beraberinde getirdiğini söyleyen Yıldız,”65 yaş ve üstü yaşlılar, 4 yaşında küçük çocuklar, hamile bayanlar, kalp hastaları, kronik rahatsızlığı olanlar, ilaç kullananlar gibi dezavantajlı kişilerin güneş çarpmasına maruz kalma riski daha fazladır” diye konuştu. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının artığını ve vücutta terlemeyle birlikte ısıyı dengede tutuğunu anlatan Yıldız, “Yaz aylarında aşırı sıcak ve nemden dolayı sıkça karşılaşılan güneş çarpması, yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısının yanı sıra, kalp krizi, bilinç kaybı, tutarsız konuşmalar gibi sinsi tehlikeleri de beraberinde getirebilir” diye konuştu.

Korunma yolları
Güneş çarpmasının bazen ölümcül olduğuna dikkat çeken Yıldız şunları söyledi; ”Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Bol bol su tüketilmeli, açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, uzun süre kesintisiz güneşlenmemeli, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Tuz içeren sulu gıdalar alınmalı, kapalı alanlar iyi havalandırılmalı, yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir.”

Share
747 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle