logo

reklam

Şifa ve Besin Kaynağı Doğal “Oy Madımak”

>Özel Haber<

madimakhaber

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte doğada yabani olarak yetişen yemeklik bitkilerden olan Madımak Akdağ yöresi köylerinde ve yaylalarda köylüler tarafından toplanarak köylü pazarlarında satışa sunulmaktadır.
Amasya Akdağ bölgesinde yüksek yaylalarda temiz doğa koşullarında yetişen yabani bitkinin besin değeri ve faydaları fazla olmakla birlikte toplanması da ayrıca çok zahmetlidir. Bölgemizin yöresel lezzetleri arasında yer alan madımağın içerisinde kalsiyum, demir gibi minareler bol miktarda bulunmakta ve besin değeri oldukça yüksektir. Madımağın yetiştiği arazinin özelliklerine göre tadı da değişkenlik göstermektedir.
Madımak Suluova bölgesinde en erken olarak Karaağaç, Bayırlı, Akoren, Tavra, köylerimizde, daha sonra da Boyalı, Ormanözü, Aydınlık, Kızılkışlacık, Karakese, Soku, Seyfe, Kuzualan, Derebaşalan, ve Aktaş köylerinde daha sonra da diğer Akdağ köylerinde yetişmekte ve köylü pazarlarında satışa sunulmaktadır.
Kış bitiminden sonra gelen bahar mevsim durumuna göre Nisan başlarından Haziran sonlarına kadar yaylalarda doğal olarak yetişen madımak Köylü kadınlarımız tarafından çömelerek veya iki büklüm eğilerek “Öğüncek” denilen torbalara toplanması veya yolunması pancar bıçağı denilen ufak bir bıçak (pancar bıçağı) yardımıyla ya da el ile tek, tek toplar ve biriktirirler. Diğer yabani otlarından ayıklanan madımak soğuk su ile yıkandıktan sonra kıyılarak haşlanır, konserve veya poşetleme yapılarak sonraki mevsimler için saklanır.
(Polygonum cognatum), kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü olan, oldukça iri yapraklı olan ve bölgemizde sevilen bir doğal yemek maddesi olan madımak halk tıbbında kullanımı sınırlıdır, Bitkisel ağrı kesici olan madımak aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Romatizma hastalığı, damar büzücü olması sebebi ile Uzun süreli kanamalarda kadınlarda ve hemoroidlerde kullanıldığı diyare ve kusmada, böbrek taşlarını düşürmede etkili olduğu belirtilmiştir. Tohumları bronşit tedavisinde kullanılmaktadır, egzema ve guatr için lapası boğaza sarılır, jinekolojik hastalıklar için sütte haşlanır ve buğusu kullanılır. bölgemizde kilim ve diğer boya Maddesi olarak sarı renk elde etmek için kullanılır.
Orta Anadolu da olduğu “Amasya” bölgesinde çiğ madımak salatası, taze sürgün ve yaprakları tek başına kavrulur, kurutularak her mevsim tüketilir, Pidesi ve sütlü yemeği de yapılır. Kurutularak kışlık olarak da kullanılır, konservesi yapılır, salata şeklinde çiğ ya da yemeği yapılarak tüketilir, Yumurtalı, börek iç malzemesi olarak değerlendirilir, tuzlanıp limon sıkılarak sade madımak salatası Olarak da tüketilir, kavrularak madımak gözlemesine iç olarak katılır,
Şifa kaynağı madımak yöremizde aşağıdaki gibi taze olarak yemek yapılır
Malzemeleri:
500 gr madımak
1 çorba kasığı tereyağı
ufak doğranmış soğan
1 su bardağı pilavlık bulgur
2 su bardağı su
Tuz, Salça, Baharat
150 gram pastırma veya Çemen

Madımak ayıklanıp iyice yıkadıktan sonra ince bir şekilde doğranır. Tereyağ ile soğan sararana kadar kavrulur, daha sonra sıcak su ve bulgur eklenerek kaynatılır, tuz ve baharatı ayarlanan yemeğin içerisine pastırma veya kıyma eklenir, pişirildikten sonra çemen ile sos yapılarak servis edilir,
Genel olarak ta madımak ve bulgur ayrıca haşlanarak kavrulan soğan ve pastırmaların içerisine sonrasında eklenir veya pastırma konmadan çemen sos olarak servise ilave edilir.
Araştırma; Yılmaz Keten

Etiketler: » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle