logo

reklam

Sofraların baş tacı ramazan pidesi

Amasyada ramazan pidesiAmasya’da Ramazan’ı Şerif ayının girmesiyle birlikte dumanı üzerinde elle tutulamayan pideler ve iftara saatler kala başlayan pide kuyrukları Ramazan ayına renk katıyor. İftar sofrası öncesi ekmek fırınlarının önü pide kuyruklarına sahne oluyor.
Türk kültürüne ait bir lezzet olup Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygın bir ekmek türü olan Ramazan pidesi bu ayda özel olarak yapılan birçok geleneksel yemeğin yanında iftar ve sahurda tüketiliyor. Şehzadeler şehri Amasya’da, bu Ramazan da her gün taze pide alma alışkanlığı sürdürülüyor. Fırınların önünde kuyruğa girerek sıcak pide alma geleneğini asırlardır sürdürülen vatandaşlar sırası gelince kağıda sarılı sıcak pidelerini alarak evlerinin yolunu tutuyor.
Fırıncılar öğle saatlerinde ürettikleri pideleri restaurantlara dağıtırken, akşam iftar sofrasında sıcak pide yemek isteyenler ise, hem vakit geçirmek hem de pide almak için fırın önünde kuyruğa giriyorlar. Yumurtalı seçeneğiyle de tekli 2 lira, ikili 4 liraya satılan pideler dumanı üzerinde konulan iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Pide kuyruğunda bekleyenler ise bu sırada yapılan sohbetler sayesinde eski Ramazanlarla alakalı nostaljik hatıraların tekrar zihinlerinde canlandığını söylüyor.
Amasya’da pidenin her dönemde Ramazan ayının gözdesi olduğunu belirten Amasyalı büyükler, “Bir zamanlar Amasya’da pideyi her fırın yapamazdı. Fırınlar Ramazanda özel bir hamurlarla özel pişirici tutuyorlardı. Bunlar sadece bir ay çalışıyorlardı. Ramazan pidesi yumurtalı, yumurtasız, tırnaklı, tırnaksız olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılıyordu. O dönemin uzun, sıcak ve yumuşak pideleri ile iftariyelikleri damakları çatlatacak kadar lezzetliydi” dedi.

RAMAZAN PİDE AYRICAĞILIĞI AMASYA’DA YAŞANIR
Ramazan pidesinin bir gelenek olduğuna dikkat çeken fırın ustası Aslan Altıntaş, “Ramazan ayı denilince akıllara ilk gelen şey pidedir. Pide, ülkemizde Ramazan ayının sembolü haline gelmiştir. O yüzden orucumuzu sıcak Ramazan pidesiyle açmak için iftara sayılı dakikalar kala fırından pide alıyoruz. Bu da fırınların önünde kuyruklar oluşmasına neden oluyor. Diğer aylarda da pide çıkıyor ama bu kadar talep görmüyor.” dedi.
Ramazan sofralarını vazgeçilmezi pide için gece gündüz durmadan çalışıyoruz. Saat 6’dan itibaren vatandaşlar malzemelerini alıp geliyor Özellikle kara fırınlara özel tavalar, pideler siparişleri veriliyor. İftara 1 saat kala da pide özellikle yumurtalı pideyi yapılmaya başlıyoruz. Ramazan’ın ayrı bir zevki olan bol susamlı pideler talep görüyor. Fırının içindeki sıcaklık 260 derece, bizim durduğumuz alandaki sıcaklık ise siz düşünün. Sıcak insanı çok bunaltıyor. Ara ara suyla serinliyoruz. Yine de fayda etmiyor. Yaptığım iş gerçekten çok zor.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.