logo

reklam

Stajyer Öğrenci Sömürüsüne Son!

Stajyer deyip geçme!
Stajyer Öğrenci Sömürüsüne Son!
Stajyerler dikkat! Artık ‘getir-götür’ elemanı ya da ‘boş kadro doldurmak’ için istihdam edilen ‘bedava’ personel değilsiniz. Sigorta ve maaş hakkınız var. Maaşınızı da sigortanızı da kimseye bırakmayın. Okulların açılması ile birlikte stajer öğrenci trafiğide hızlandı. Öğrenciler bazı Kamu kurum ve özel sektörlere yerleştirildi.
Konuyla ilgili çok sayıda soru ve şikâyet olunca öğrenci arkadaşlarımıza haklarını, işverenlere de yükümlülüklerini hatırlatmak istedik…
Bazı işletmelerde öğrencilerin eğitimlerinin dışında işlerde kullanıldığı, çay-kahve taşıtılıp temizlik yaptırıldıkları, dolayısıyla ‘bedava eleman’ gibi görüldükleri biliniyor. Birincisi artık stajyerler ‘getir-götür’ işi yaptırmak için kullanılan elemanlar değil. Her stajyer belli şartlarda sigortalı olarak ve maaş ödenerek çalıştırılmak zorunda. Üstelik onlara eğitimlerinin dışındaki işler de yaptırılamaz.

Meslek Değil!
Hizmetkarlık Öğreniyorlar!
Meslek lisesi öğrencileri aslında işgücü ihtiyacını karşılamak üzere Kamu ve Özel sektörlere gönderilir ve oralarda iş öğreniyor görüntüsü altında çalıştırılırlar. Pratik iş tecrübesi olmayan pek çok stajyer öğrencinin, herhangi bir eğitim verilmeksizin iş başına gönderilip yoğun bir tempoda çalıştırıldığına birçoğumuz tanık oluyoruz. Oysa hiçbir deneyimi olmadan gencecik bir öğrencinin zorluklarla dolu mesleki eğitim alanında çalışması nasıl beklenir? Bazı iş yerlerinde tezgâh başlarında gördüğümüz stajyer öğrencileri, bazı kamu kurum ve özel sektörde angarya işler yaptırılırken görürüz. Fotokopi çekmek, çay dağıtmak, temizlik yapmak, tuvalet temizlemek, bahçıvanlık yapmak adeta stajyer işçilerin başlıca görevi olarak görülür. Yani, meslek lisesi öğrencilerini yetiştirmek istediklerini söyleyen patronlar, genç öğrencileri meslekleriyle ilgisiz her türlü işe sürmektedirler.
Stajyer öğrencinin, kanunen gece vardiyalarında çalıştırılamaz, fazla mesailere bırakılamaz. Ancak bu haklar sadece kâğıt üzerinde kalıyor. Bugün pek çok stajer öğrenci çalıştıran özellikle restaurant ve otellerde gece mesaisine kalan stajerler çoğunlukla alkol işlerinde çalıştırılır.

 

Öğrencilerin staj işlemleri ile ilgili olarak;
03.07.2002 tarihli ve 24804 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin “Staj zorunluluğu” başlıklı 58. maddesinde; “Teorik ve uygulamalı eğitimlerinin tamamını kurumda yapan öğrenciler, mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmelerini, iş hayatına uyumlarını, gerçek üretim ve hizmet ortamında yetişmelerini ve kurumda olmayan tesis, araç-gereci tanımalarını sağlamak amacıyla staj çalışması yapmak zorundadırlar.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle