logo

reklam

Sulanabilir Arazileri Artırılıyor

vali gölet 1Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin
köylerin daha yaşanılabilir bir yerleşim yeri olması için çalışıyoruz
Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya İl Genelinde Aktif Kullanılan Tarım Alanında, Sulanabilir Arazileri Artırmayı Hedeflediklerini Söyledi
Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, İl Özel İdaresi ile Devlet Su İşleri 73. Şube Müdürlüğünün ortak çalışmaları sonucu planlanan gölet projelerinin değerlendirildiği toplantıya başkanlık etti. Toplantıya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıttır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, DSİ 73. Şube Müdürü Turgut Yorulmaz ile İl Özel İdaresi ve DSİ 73. Şube Müdürlüğünden yetkilileride katıldı.
Vali Çomaktekin, Amasya’nın geçim kaynakları arasında tarımın önemli bir yer teşkil ettiğini, bilinçli ve sulu yapılan tarımının verimliliği arttıracağını belirterek, dolayısıyla çiftçinin aynı emek ve maliyetle daha fazla ürün elde edeceğini söyledi.
İl Özel İdaresi olarak sulu tarımı yaygınlaştırabilmek için uygun bölgeleri tespit ettiklerini, sulama göletleri yaparak köylü ve çiftçilerin yanında olmaya çalıştıklarını belirteren Vali Çomaktekin, Hedefimiz önümüzdeki birkaç yıl içerisinde büyük göletlerimizin tamamını kapalı devre sulama sistemine çevirmektir. Bu sistem aynı su miktarı ile sulanabilen tarım alanını 2 katına çıkartmaktadır” dedi.
İl Özel İdaresi’nin tüm birimleri ile köylerin daha yaşanılabilir bir yerleşim yeri olması için çalıştığını belirten Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Güçlü devlet, anlayışını yapmış olduğu çalışma ve projelerle halka göstermek zorundadır. Bu bilinçle hareket ederek, biz her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız” şeklinde konuştu.
DSİ’nin ilimizde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bir sunum yapılan toplantıda, Sunumda yer alan bilgilere göre ilimiz tarım arazilerinin yaklaşık %31’i sulu tarım arazilerinden oluşmakta olup, bu toprakların %48.5’i DSİ tarafından sulanmaktadır. Bu kapsamda yapılan istişareler sonucu İl Özel İdaresi ve DSİ 73. Şube Müdürlüğü sulama göletlerinin planlanması ve projelendirme çalışmaları için ortak hareket etme kararı almıştır. Alınan bu karar doğrultusunda 2016 yılında 6 adet göletin planlama çalışmalarına başlanmış; 6 adet göletin de yine bu yıl ihale aşamasına gelmesi amaçlandığı bildirildi.

Share
508 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle