logo

reklam

Sulu tarımda altın yıl yaşandı

Sulu tarımda altın yıl yaşandı
Sulu tarım ile birlikte çiftçilere yıllık 61 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Amasya il genelinde son 15 yılda tamamlanan 9 adet sulama tesisi ile toplam 121 bin 770 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandığını belirterek, “Sulu tarım ile birlikte çiftçilerimize yıllık 61 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.” dedi.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Amasya ilinde Son 15 yılda; 3 baraj ve 1 adet gölet inşa etti. 121 bin 770 dekar araziyi sulamaya açarak, çiftçilere yıllık 61 milyon TL zirai gelir artışı sağladı. 63 derenin ıslahını tamamladı.
Amasya’nın bereketli topraklarına 9 adet daha sulama tesisi yapmayı planladıklarını belirten Acu, “Diğer taraftan Amasya’ya bugüne kadar 3 baraj ve 1 adet gölet yaptık. 5 adet barajın inşaatı devam ediyor. Ayrıca Amasya tertemiz içmesuyuna kavuşsun diye şehrin 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan Amasya İçmesuyu Temini Projesi ile yıllık 7,72 hm3 su temin edecek olan Merzifon ve Havza’ya İçmesuyu Temini Projesi’nin çalışmalarına başladık. Bununla birlikte Amasya için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 15 yılda 63 adet dere ıslah tesisi yaparak 80 meskûn mahal, 1.725 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 8 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir” dedi.

2017 Yılında Amasya’da 13 Tesisi Tamamladık 2017 yılı bereketinden Şehzadeler şehri Amasya ilinin de nasibini aldığını belirten Genel Müdür Acu, ‘DSİ Genel Müdürlüğü olarak 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Amasya ilinde 1 Gölet, 2 adet Sulama tesisi, 10 adet taşkın koruma tesisini tamamladık. Tamamlanan gölet ve sulama tesisleri ile toplam 94 750 dekar zirai arazinin sulanması sulanan alanlardan ülke ekonomisine 2017 yılı birim fiyatları ile 32 milyon lira katkı sağlanması hedeflendiğini bildirdi. Tamamlanan 10 Adet taşkın koruma tesisi ile Amasya ili, Amasya Merkez İlçe Ziyaret Göleti Havza Islahı, Amasya-Merkez Albayrak ve Kızseki Köyü, Merzifon İlçe Merkezi, Merzifon-Akören Köyü, Göynücek Harmancık ve Şeyhoğlu Köyü, Tencirli Köyü, Suluova İlçesi Kolay Köyü, Hamamözü İlçesi Gölköy ile toplam 2 İlçe, 7 Köy, 1 mahalle taşkın riski azaltılmıştır. Tamamlanan gölet, sulama ve taşkın koruma tesislerinin toplam maliyeti 86 milyon 400 bin lira olduğu belirtildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle