logo

reklam

Tarihçi Hüseyin Hüsameddin Efendi Ölümünün 78. Yıldönümünde Anıldı

TDEDAmasya Tarihi Yazarı Hüseyin Hüsameddin Efendi’nin Vefatını 78. Yılında, Yazmış olduğu tarih ile ismi bütünleşen ve “Amasya Müverrihi” diye tanınan merhum Abdizade Hüseyin Hüsameddin Efendi’nin aramızdan ayrılışının üzerinden 78 yıl geçti.
Amasyalı tarihçi Abdizade Hüseyin Hüsameddin Efendi ölümünün 73.yıldönümünde TDED Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya Şube Başkanlığınca organize edilen Kültür Akşamları kapsamında anıldı. Anma gecesine konuşmacı olarak Tarih Öğretmeni Resul Değirmenci katıldı.
TDED Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç, “Abdizade Hüseyin Hüsameddin Efendi doğup büyüdüğü, havası ve suyu ile beslendiği memleketi Amasya’ya 70 yıllık ömrü hayatında yapabileceği en büyük hizmeti sonuna kadar taşımış ve 12 ciltlik Amasya Tarihi’ni emanet etmiştir.” dedi.
Menç, Yaşadığı yüzyıl itibariyle tarih anlayışını sayfalara aktaran Hüseyin Hüsameddin, önceleri bir merak daha sonraları bir tutku haline gelen tarihçiliği ile o’nun ölümsüzleştiğini belirterek, Amasya Tarihi toplam 5615 sayfada tamamlanmıştır.1726 sayfa matbu Arap harfleriyle basılmış metin 3889 sayfa rik’a el yazısı ile basılmamış metin 4573 kişiye ait kısa hal tercümesi yazılmıştır. Hüseyin Hüsameddin Efendi, bir ömür harcayarak hazırladığı eseri, sağlığında çok arzu etmesine rağmen bastıramamıştı. Bu büyük eserin Amasyalılara ve tarih alanına kazandırılması maksadı ile Amasya Belediyesi 1980 yılında harekete geçtiğini bildirdi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle