logo

reklam

Tarihe Büyük Saygısızlık!

Tarihe Büyük Saygısızlık!
Gümüşlü Camii Rastgelemi Boyatıldı!
1326 yılında Taceddin Mahmud Çelebi tarafından yaptırılan Gümüşlü Camii’nin tarihi taş duvar ve mermerleri yağlı boya ile boyandı. Tarihi camii’nin düzensiz ve bilgisizce boyanması tepki çekti. Vatandaşlar tarihe büyük saygısızlık yapıldığını belirterek, yetkililerin böyle durumlara karşı daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.
Yavuz Selim Meydanı’na biraz yukarıdan bakan ve kendisini daha heybetli gösteren ufak bir yükselti üzerinde bulunan Gümüşlü camii, Amasya’ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.
1326 yılında Taceddin Mahmud Çelebi tarafından yaptırılan Gümüşlü Camii’nin tarihi taş yapısını bozacak şekilde yapılan, çirkin görüntü oluşturan ve tarihi yapıya zarar veren bu çirkin görüntünün biran önce düzeltilmesini istedi.
Duvar köşebentlerinin bile düzensiz bir şekilde rastgele boyandığı görülen Gümüşlü Camiideki bu çirkin görüntüye tepki gösteren vatandaş, “Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayı olmadan buraya müdahale etmek imkansızdır, ama bizim vatandaşımız, imamımız kendi zevkine göre müdahalede bulunup, sevap olsun diye bunların yapılmasını suç olduğunu bilerek veya bilmeyerek bu suçu işleyerek, tarihi eserlerin doğallığını bozmuşlar.”
Şimdi Kamuadına soruyoruz
1. Gümüşlü Camiine yapılan bu boya rezaleti için kimden hangi kurumdan izin alındı?
2. İzin alınmadıysa yapılan boya işlemleri nasıl farkedilmedi, görülmedi, duyulmadı?
3. Vakıf tarihi eserlerine müdahalede bulunanlar hakkında 2863 sayılı kanun gereğince işlem yapılacakmı?

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle