logo

reklam

Tatlıcılardan “merdiven altı tatlı” almayın uyarısı

tatlıTatlıcılardan “merdiven altı tatlı” almayın uyarısı
Türk mutfağının önemli tatlıları arasında yer alan baklava, Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yerini almaya hazırlanıyor. Amasyalı baklava üreticileri de vatandaşları Ramazan öncesi “merdiven altı tatlı” üretim yapan iş yerlerine karşı uyardı.
Amasyalı baklava üreticileri incecik açtıkları 30-35 arasındaki yufkayı, öğütülmüş Antep fıstığı ve tereyağı ile tepside buluşturduktan sonra, yüksek ısıda pişirip bir süre bekletip şerbetini veriyor, yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından iyice şekerlenen baklava, daha sonra müşterilerin beğenisine sunulmak üzere satışa hazırlanıyor.
Amasyalı baklava üreticileri, Tüketicinin, kalitesinden ve sağlıklı ortamlarda üretildiğinden emin olmadığı baklavalardan uzak durması gerektiğini ve temizliğe çok büyük değer vererek çalıştıklarını ifade eden Kanpolat, vatandaşların tatlı seçerken dikkatli olması gerektiğini, merdiven altı olarak tabir edilen üretimlerin sağlık için ciddi tehlike oluşturabileceğini hatırlattılar.

“Maliyetin altında satılan tatlıları asla tercih etmeyin”
Amasya Esnaf ve Sanatkalar Odalar Birliği Başkanı İsa Köse ise maliyetinin altında fiyatlarla satılan tatlıların asla tercih edilmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Maliyet düştükçe kalite de düşüyor. Ucuz olsun diye sağlıksız ve nerede üretildiği belli olmayan tatlıları almayın. Bu sıkıntılar her ramazanda ve bayramlarda yaşanıyor. Halkımız, inanmadığı, güvenmediği yerlerden kesinlikle tatlı siparişi vermesin. Ucuz olsun derken sağlığınızdan olmayın” diye konuştu.
Özellikle sokak arasında, otomobil bagajında, seyyar tezgahlarda satılan baklavanın kaynağından emin olmanın mümkün olmadığını dile getiren Köse, kaynağı belirsiz ve sağlıklı olmayan şartlarda satışa sunulan baklavadan uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.
Güvenilir baklavanın renginin altın sarısı olduğuna dikkat çeken Baklava ustaları, baklava alacak vatandaşlara şu tavsiyelerde bulundu:
“Baklavanın tazeliğinin göstergesi ise rengidir. Çatalı batırdığınızda tatlı bir hışırtı sesi çıkmıyorsa korkun. Çünkü bu ses baklavanın yufkasının, pişirilme sürecinin ve şerbetlenmesi sonucu ortaya çıkar. Kalitesiz madde kullanılan baklavada fıstık ile tereyağ kokuları duyamazsınız. Baklavayı yedikten bir süre sonra midenizde bir yanma ya da rahatsızlık hissetmiyorsanız, tadına baktığınız baklava kaliteli ve iyi bir baklavadır.”

Share
994 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle