logo

reklam

TDED’in Konukları Vardı

TBMM Başkanlığı Dış İlişkiler Başkanlığı organizasyonu ile Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Hukuk İşleri ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyeleri Amasya’yı ziyaretleri kapsamında, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şube Başkanlığını ziyaret ettiler.
TDED Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Ekrem Erdem ile birlikte Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile TDED Amasya Şube başkanı Hüseyin Menç’de hazır bulundu.
TÜRKPA’nın TDED Amasya Şubesini ziyaretlerinde Türkçe’nin gelişen teknoloji karşısında durma mücadeleleri dile getirildi. TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, dernek çalışmalarında ısrarla dilimizin yabancı diller karşısında görülen kayıpların en aza indirilmesi verdikleri mücadeleyi özetleyerek “Üç gündür sürdürülen Amasya toplantısında Türkçe Konuşan ülkeler arasındaki kelime birliğinin sağlanmasınına ayrı bir özen gösterilmesinin gerekliliği konusu ele alındı. Hızla yayılan yabancı kelimeleri aynı hızla Türkçe kelimeler ve isimlendirmelerle bertaraf edileceğine dikkatleri çekerek örnekler verildi. “Son yıllarda “navigasyon” kelimesi yaygın biçimde kullanılmakta. Bunu “Yolgösteren” diye Türkçeleştirilmesi için Türk Dil Kurumuna (TDK) müracaatta bulunduk. Şimdi bu “Yolgösteren” kelimesi bütün Türkçe konuşan devletler arasında kullanılsa dil birliğini sağlamış olmaz mıyız? Bunun gibi teknik alanda hızla yerleşen yabancılaşmanın önüne geçmiş oluruz” dedi.
Erdrem, Türkiye’de bilgisayar kullanımında F klavye konusunda sürdürülen ve kanunlaştırılan uygulama hakkında da TÜRKPA üyelerini bilgilendirdi. TDED Şube Başkanı Hüseyin Menç tarafından, Amasya Şubesinin faaliyetleri hakkında ziyaretçilere geniş bilgiler verildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle