logo

reklam

Tersakan kokuyor, vatandaş tepki gösteriyor

Tersakan kokuyor, vatandaş tepki gösteriyor
çevre felaketi yaşanıyor
hayat değil ölüm saçıyor
Amasyalılar, Tesakan’ın aşırı kirlilikle pençeleştiğini, hiçbir kurumun bu soruna el atmadığını belirtiyor ve acil olarak çözüm istiyor. 2 yıl önce alınhan tedbirler sonucu kirlilikten ve kokudan kurtulan Tersakan yeniden kirlendi pis kokular yayılıyor.
10-15 yıl öncesine kadar içinde balıkların yüzdüğü, berrak suyuyla bölge Ovası’na bereket saçan Tersakan Nehri, son yıllarda sadece yatağındaki kirlilikle anılıyor.
Amasya ile Suluova ilçesinde, çevredeki bazı işletmelerde atık arıtma tesisleri olmasına rağmen bazı mahallelerin (köylerin), endüstriyel tesislerin, mandıraların ve fabrikalarının atıklarının kontrolsüzce nehir yatağına bırakıldığı dile getiriliyor.
Çevreciler ve bölgede yaşayanlar, “Bunların yüzünden Tersakan Nehri, hayat değil ölüm saçıyor” diye isyan ediyor.
Bu vatandaşlar ayrıca, “Başta Devlet Su İşleri (DSİ) olmak üzere, Amasya İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Amasya ve Suluova belediyeleri hiçbir girişimde bulunmuyor. Bölge bu yüzden kirleniyor” diye tepki gösteriyor.
Tersakan yıllardır ıslah edilmeyi bekliyor. Ama şu ana kadar bir şey yapılmadı. Boğazköy ve Göllübağları mevkii başta olmak üzere bölge sakinleri kokudan duramadıklarını söylüyor. Tersakan kıyılarında bayıltan kokular yükseliyor nehirden. Gerekli cezai işlemler yapıldı ama çözüm olmadı. Su akarken koku olmayacak dediler, yine olmadı.
Bölge sakinleri, kirliliğe rağmen buradan alınan sularla tarım yapıldığını, çevre ve sağlık felaketinin de kapıda olduğunu belirterek, “Yıllardır kapkara, hem de ham petrol gibi akan Tersakan Nehri, geçtiği her bölgeye çevre felaketi taşıyor” dediler.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.