logo

reklam

Ticari Amaçlı Kermeslere Son

Ticari Amaçlı Kermeslere Son
Sarı; Kermesler vergisini veren esnaflara zarar veriyor.

Gazetemizin 10 Ekim tarihinde kaleme aldığı “Esnaf Kermes Mağduru” ve “EsnaflaHaksız Rakabet” haberimizi değerlendiren Belediye Başkanı Mehmet Sarı esnaf adına karar alarak Amasya’da kermes olayını yasakladı.
Her sene yapılan ve 15 gün boyunca devam eden ‘Kermes’ler, esnafı zor durumda bırakıyor. Önceki yıllarda defalarca Esnaflar tarafından şikayete konu olan ve her sene, bir daha yapılmasına izin verilmeyecek sözü alınan; sözde ‘Kermes’ler yüzünden esnaf sıkıntılar yaşıyor.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Kermesler, son yıllarda amacının dışına çıkarak, hayırdan çok ticari amaçlı yapılması ile esnaf ve sanatkarın işlerini engellediğini söyledi. Sarı, Vergiden muaf satışlar haksız kazanç sağlıyor, yerleşik esnafa da zarar veriyor. dedi.
Sarı, Kermes alanında satışa sunulan ürünlerin etiketsiz ve kayıt dışı satıldığı, il genelinde kanuni yükümlülüklerini yerine getiren, istihdam yaratan yerli sektöre zarar verdiği belirtilerek, kermeslere izin verilmeyeceğini belirtterek, “Önümüzdeki süreçte imalat aşamasında denetimi gerçekleştirilemediği için tedbir olarak kermeslerde izin vermeyeceğiz. Geleneksel adı altında yıl içinde defalarca kurulan kermesler haksız rekabete sebep oluyor. Vergiden muaf gerçekleştirilen satışlarla haksız kazanç sağlanıyor. Bu durum vergisini veren esnaflara zarar veriyor. Uygulamayla esnafımızın da hoşnutsuzluğu ve konuyla ilgili şikâyetleri ortadan kaldırılacak.” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.