logo

reklam

TUİK Verilerine Göre Şehir Değerlendirmesinde Sınıfta Kaldık

amasyamerkez (2)TÜİK Verilerine Göre 12 değerlendirme arasında yer alan Türkiye’de Eğitim Seviyesi yüksek iller arasında Amasya üçüncü sırada yer aldı.
Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip eğitim boyutu endeksinde ilk sırayı 0,7468 değeri ile Tunceli aldı. Tunceli’yi sırasıyla 0,7370 ile Isparta ve 0,7036 ile Amasya izledi. Eğitim endeksinde en düşük endeks değeri 0,0966 ile son sırayı Hakkari aldı. Hakkari’yi, 0,1634 değeri ile Şırnak ve 0,2045 ile Ağrı takip etti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı. Çalışmanın amacının, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek olduğu belirtildi.
TÜİK’in hazırladığı veriler arasında Yaşam Endeksli En Yüksek İl, Evleri Çok büyük iller, Çalışma Hayatı Endeksi, En iyi Gelir ve en çok Zengin il, En iyi Sağlık hizmeti verilen il, Eğitim Seviyesi yüksek il, Çevreci şehir, Güvenli şehir, Sivil Katılım endeksli il, Alt Yapısı sağlam il, Sosyal Yaşam ve Herkesin hayatından memnun il katogorilerinde değerlendirme yapıldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle