logo

reklam

Üreticinin umudu soğan

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Amasya’nın Suluova ilçesindeki soğan üreticileri, bu sene de aynı ürüne bel bağladı.
Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, Bugün İlimizde tarımsal üretimde büyük potansiyele sahip olan ülkemizde üretiminde 2. sırada olduğumuz soğan üretimi ile ilgili çalışmalarda bulunduklarını belirti.
oğanın hasattan sonraki aşamaları ile ilgili ilimiz soğan deposunda işleyiş ve çalışma şekillerini yerinde inceleyen Gültekin, Depolara gelen soğanın ihracata hazır hale gelme aşamalarını takip eden il müdürümüz; soğanın sınıflandırılması, paketlenmesi ve nakliyeye hazır hale gelmesi işlemlerini takip etti.
Amasya’nın Soğan üreticileri, geçen yıl hayal kırıklığı yaşamalarına rağmen bu sene de soğan ekmeye başladı. Soğanı dayanıklığı olduğu için ektiklerini söyleyen üreticiler, “Mahsulümüzü mayıs sonuna kadar satıyoruz. Soğan dayanıklıdır, ama para yapmadığından dolayı bazen döküyoruz. Bu sene soğan fiyatlarından ümitliyiz. İnşallah bu sezon bereketli geçer” dediler.
Amasya’lı soğan üreticileri, bu sene yine tarla kiralayıp soğan ektiklerini, fiyatın yükselmesi halinde zarar etmeyeceklerini söyledi. Soğan üretiminin oldukça zahmetli olduğunu söyleyen üreciler, “Ailece çalışıp, ekimini yaptıyoruz. Sulayıp içinde çıkan otları sürekli temizliyoruz. Ardırdan teker teker söküp, çuvallara doldurarak depolara kaldırıyoruz. Geçen sezon mahsul para etmeyince bütün soğanlar elimizde kaldı. İnşallah bu sene soğan yüzümüzü güldürür” diye konuştu.
Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, Depo sahibi ve çalışanlarla görüşen İl Müdürümüz tarladan hasat edilen soğanın ihracata hazırlanması aşamalarını yerinde görerek konu hakkında bilgiler aldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.