logo

reklam

Vali Çomaktekin; İstikbalimiz Gençlerimizdir

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Merkezi Müdürlüğü işbirliğince organize edilen ‘Şehzadeler Seni Bekliyor’ projesi kapsamında ilçelerimizden gelen öğrencilerle öğle yemeğinde buluştu. İlduş Hatun Kız Meslek Lisesindeki yemekte ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, öğretmenler ve öğrenciler yer aldı.
Vali Çomaktekin, ““Büyük milletler oluşturmuş oldukları medeniyetlerle ve oluşturmuş oldukları kültürel birikimle ortaya çıkar. Bizler büyük bir milletiz. Tarih sayfalarına baktığınız zaman ecdadımızın medeniyet alanında çok önemli hizmetleri olduğunu görüyoruz. Bunun bir yansımasını da en güzel şekilde Amasya’da hissediyorsunuz. Millet olarak oluşturmuş olduğumuz bu büyük medeniyetler sayesinde çok güzel mekânlar oluşturmuşuz ve önemli şahsiyetler yetiştirmişiz.
Toplumların gücü yetiştirmiş oldukları şahsiyetlerle de orantılıdır. Güçlü bir medeniyeti olmayan devletler ve milletler büyük şahsiyetler yetiştiremezler. Amasya’yı gezdiğinizde mekânların yanında, aynı zamanda çok önemli ilim adamlarının, bilim adamlarının, devlet adamlarının, şehzadelerin, hattatların, şairlerin, edebiyatçıların, coğrafyacıların da olduğunu görüyorsunuz. İstikbalimiz sizlersiniz. Geçmişi çok iyi bilmeniz, anlamanız ve geçmişinize sahip çıkarak geleceğe emin adımlarla yürümeniz gerekir. Bir ağacı kökünden kopardığınız zaman o ağaç yaşayamaz, kurur gider, meyve veremez. İnsanlıkta öyledir. Ecdadınızdan, tarihinizden, geçmişinizden koparsanız yaşayamazsınız ve kalıcı olamazsınız. Gelecekte çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır, kimliğinizi, mili ve manevi değerlerinizi kaybeder, tarih sahnesinden de silinir gidersiniz. Onun için ecdadı çok iyi tanımanız gerekiyor. Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır: ‘Türk gençliği, Türk evladı ecdadını tanıdıkça kendisinde büyük işler yapabilme cesareti bulacaktır.’ Siz bunu gördüğünüzde özgüveniniz, idealleriniz daha da artacaktır.”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.