logo

reklam

Vali Varol Ispanak Tarlasında Hasat Yaptı

Vali Varol Ispanak Tarlasında Hasat Yaptı
“İddialar çiftçimizi mağdur etti”
Amasya Valisi Vali Dr. Osman Varol, asılsız iddialar yüzünden son günlerde ıspanak satışlarının olumsuz etkilendiğini ifade etti. “İddialar çiftçimizi mağdur etti” Varol, Üreticinin uzun uğraşlar sonucu mahsul haline getirdiği ıspanaklar hakkında bazı iddialar olduğunu ancak bu durumun çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi. Ben gönül rahatlığıyla ıspanak yiyorum diyen, “tüm herkes de gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebilir” açıklamasında bulundu.
Amasya Valisi Vali Dr. Osman Varol, Karaköprü köyümüze bağlı Belmebük Mahallesinde ıspanak ekili seralarda inceleme gerçekleştirdi. Varol, üreticilerden bilgi alıp taleplerini de dinleyen Vali Varol, bereketli ve hayırlı kazançlarla dileğinde bulunduğu vatandaşlarımızla birlikte hasat da yaptı.
Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker, “Türkiye’de 2018 TÜİK verilerine göre 164 bin dekar alan içerisinde 225 bin ton ürün elde edilmektedir. Amasya’mızda ise 2 bin 500 dekar alanda 3 bin 700 tonluk ıspanak elde edilmektedir. En çok kışın tüketilen ıspanak fosfor, demir, sodyum minarelerinin haricinde A, B1, B2, C vitamini ve aynı zamanda e vitaminince oldukça zengin bir sebze olarak tüketilmektedir. Amasya’da yetiştirilen ürünlerin tamamında herhangi bir ilaçlama söz konusu değildir. Tamamı gübresiz bir şekilde üretilmiş olup, tüketiciye sunulmaktadır” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.