logo

reklam

VEFA ve VEFASIZLIK


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

7 Haziran 2015 yılı 25. dönem milletvekili seçimleri yaklaşıyor. Siyasi partiler adaylarını belirlemek için yoğun mesai yaparken, bazı partiler ise adaylarını Genel merkezden telefon aracılığı ile aday belirlemede ricalarda bulunuluyor.
Başlığımız Vefa; Vefa’nın sözcük anlamı ise; Sadakat, sevgiyle bağlı olma, hatır bilmedir.

Türk Siyasi hayatının yol haritasının en büyük unsurlarından biri olan 1946 ruhu diye bilinen Demekrat Parti, bugün varma mücadelesinde!
1946 yılında kurulup Türk Siyasi Hayatında büyük bir hamle olarak görülen ve daha sonra ismini Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve yine 1946 yılındaki ismine dönen Demokrat Parti, bugünki siyasi hayatında büyük bir belirsizlik yaşarken, varma olma mücadelesinde vefasızlakları yaşıyor.
1946 Ruhunun bir parçası olan Adalet partisinde Amasya milletvekilliği ve milletvekilliğinin ardından Bakanlık yapmış olan Muhammed Kelleci, 2015 seçimleri için Amasya’dan aday aramasını DP Genel merkezinden, telefon aracılığı ile yapıyor.
Oysaki; 2007 seçimlerinde DP parti birinci sıra Amasya milletvekili adayı, adaylıktan çekilmesi üzerine, 1946 ruhunu yaşayan ve bu siyasi ruhun diğer parçalarından olan Doğru Yol partisinden Amasya Belediye Başkanlığı yapan Ömer Kabakcı, bu belirsizlik içinde Amasya’dan Demokrat patiden milletvekili adayı olarak Amasya’ya gelir.
Bir dostunun, “Ömer, Bu belirsizlikte neden DP. Kendini bu belirsizlik içine neden atıyorsun” sorusuna çok net bir cevap verir!..
Kabakcı; “Vefa, İstanbul’da bir kentin adı değildir!.. Vefa; Sadakat, sevgiyle bağlı olmadır. Gün, 1946 yılına sahip çıkma adına bir vefa borcudur.” der.
İşte; Vefa; Amasya’da 25. dönem milletvekili adaylarını telefon aracılığı ile belirlemek değildir.
Vefa; bugünde kendisine siyasi hayatta büyük nimetler sunan partisine sahip çıkmaktır.
Vefa, telefon ile aday bulmak değil. Amasya’ya gelip, Beni bu şehir siyasi hayat ta, bana hayat verdi. Bugün vefa günüdür. Ben, Partimden Amasya adayıyım demektir.
Vefa ve Vefasızlıklar; 1946 ruhunu yeniden umutlandırma ve umutlandırmama günü olacaktır.

Bu yalnız Demokrat Partidemi!.. Tabiki cevap hayır. Aynı Vefasızlıklar diğer partilerde de mevcut. Örnek mi! DSP de aynı konumda. Telefonla son günlerde şehirlerde aday arıyorlar. Genel merkezlerde koltuklarda oturanlar, koltuklarını kaybetmemek için illerden aday çıkardık demek adına çalışıyorlar. Seçim kazanmak adına değil!.. Koltuk adına…

Aşkın Piri Hazreti Mevlana vefa’yı şöyle izah ediyor. “Vefa nedir, bilirmisin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletinde, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefa; ötelerin sonsuz mükafatın karşısında, cehennemi hafife almaman, ülvi güzellikleri dünyaya satmamandır.”
Vefa, insanın kalbinde, gönlünde olması gereken ülvi bir borçtur. Yapılan iyilikleri utunmamamak, iyiliklerin hatırı için hataları görmemektir… Dostlarını daima vefa ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen; Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz.
Vefa, dost ikliminde yetişen en güzel sevda çiceğidir.

Share
1451 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
 • Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?

  13 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım. Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun. Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın. Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa! Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım. Leyla'lardan Eylül'lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene ...
 • Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi

  03 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur"  Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş'a tabi.. Nereden esti "Aa Aysun" dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş'ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim. Çünkü buna ihtiyacımiz var. Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzl...
 • Son Söz

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk seçimi ile birlikte 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için haftalardır süren tartışmalar ve tahminler artık bir şey ifade etmiyor. Son söz pazar günü oy verme merkezlerine giden seçmenlerde. Seçmenler 5 yıl süreyle ükeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve TBMM de yer alacak siyasi partilerin il milletvekillerini belirleyecek. Cumhurbaşkanı ile birlikte Liderlerin egemenliğinde olan bir seçim sistemiyle milletvekillerini seçeceğiz. Aslında seçtiğimiz milletvekilleri bizim seçtiklerimiz değ...
hd porno sikis izle