logo

reklam

Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım.
Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun.
Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın.
Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa!
Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım.
Leyla’lardan Eylül’lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene kadar.
Bir kaç hafta evvel siyâsi meydanlarda bağırıyorduk hani idam gelebilirdi ” gündemimizde var” denmedi mi ?Hani çözüyorduk ,ne oldu ?
Bir an önce hemen bugün, şimdi !
Masumiyet katilleri,tecavüzcüler nefes alıyorken,bağrına ateş düşen annelerin acısını hissetmekten,masum minik bedenlerin toprağa verilmesinden biz yorulduk.
Biz usandık.

Eğitim mi , İdam mı?

Kimden zarar geleceğinin garantisi olmayan bir toplumda yasamak insanları topluma bağlıyan tüm iyimser duygularını yok etti, işgali kolay çatıştırması kolay kollektif davranamayan zayıf bir toplum ortaya çıktı böylelikle. Ahlâk ve vicdan düzeyi ile yükselmiş ,erdemli bireylerin oluşturduğu bir toplum sömürülemez, böyle bir toplumdan piyasa adamı çıkmaz,işgal edilemez.
Bu yüzden Ahlâk ve vicdan eğitimi şart !
Tüm sosyal ortamları kapsayan bir eğitim. Aile okul ve medya.Tek tek bireylerle ilgilenmek,vicdanları yeşertmek gerek.
İdam bir an evvel olsun.Lakin kimse “idam bu işi çözer kolaycılığına” da kaçmasın.
Bu işin üzerinden siyâsi primler yapılmasın.
Bu ahlâksızlığı yapanlar,”imam hatipli,dindar,kemalist ya da atesist şucu,bucu ” ayrımcılığına düşürülmesin.

Paliyatif tedbir: İdam !
Ahlâkî erdemleri temelinden bozuk, kültür yapılanması oluşmamış bireylerden çocukları, cinsel kastrasyon (kimyasal hadım) kurtabarabilir mi peki ?
5 yaşındaki Çicek sırf ablasından intikam için alınmak icin ormanlık alanda diri diri yakıldı.Ortada cinsel istismar mı vardı?
Ve yüreğimizi yakan, kocaman mavi gözlerini bu dünyaya kapatıp giden Leyla, 8 gün açlığa mahkum edilerek öldü.
Bu ne demek ortada cinsel istismar yok demek.
Yine de yanıyor canımız.
Çok yanıyor.
O halde neden biz (Yönetim) hâlâ kimyasal hadımı konuşuyoruz?

Geçiştirmek için mi ?

Share
203 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eylül hüznü mü içimize çöken, yoksa zamlar mı?

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Biliyorum, Eylül hüznü taşıyanlardansınız Biliyorum, bir rüzgar esintisinde mâziyi koklayıp gözleri dolu dolu oranlardansınız Biliyorum, Eylül'de her ezgi yeni hüzünleri kapı açıyor.. Duygusallığımı mazur görün. Malum Eylül ayı içersindeyiz.İçimizde hüzünler,heyecanlar başlangıçlar ve bitişler ne çok birikiverdi. Bu yazımı hazırlarken , biraz çiçek böcek, biraz hayal gerçek olmayı inanın çok istedim.Hasadı gelen üzümleri toplamanın umut veren heyecanından tutunda,Schubert'in Serandesi'nin en çok bu aya yakıştığını.. .Hatta Gökyüzünün h...
 • Anakronizm

  22 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde "tarihe aykırılık, çağa uyamama" anlamına geliyor. Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanla...
 • Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !

  26 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya'yı durmadan ileriye götüren, Amasya'nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir 'e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, "Yeşilırmak Şişirme Projesi" Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi'nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son g...
 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
hd porno sikis izle