logo

reklam

Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım.
Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun.
Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın.
Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa!
Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım.
Leyla’lardan Eylül’lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene kadar.
Bir kaç hafta evvel siyâsi meydanlarda bağırıyorduk hani idam gelebilirdi ” gündemimizde var” denmedi mi ?Hani çözüyorduk ,ne oldu ?
Bir an önce hemen bugün, şimdi !
Masumiyet katilleri,tecavüzcüler nefes alıyorken,bağrına ateş düşen annelerin acısını hissetmekten,masum minik bedenlerin toprağa verilmesinden biz yorulduk.
Biz usandık.

Eğitim mi , İdam mı?

Kimden zarar geleceğinin garantisi olmayan bir toplumda yasamak insanları topluma bağlıyan tüm iyimser duygularını yok etti, işgali kolay çatıştırması kolay kollektif davranamayan zayıf bir toplum ortaya çıktı böylelikle. Ahlâk ve vicdan düzeyi ile yükselmiş ,erdemli bireylerin oluşturduğu bir toplum sömürülemez, böyle bir toplumdan piyasa adamı çıkmaz,işgal edilemez.
Bu yüzden Ahlâk ve vicdan eğitimi şart !
Tüm sosyal ortamları kapsayan bir eğitim. Aile okul ve medya.Tek tek bireylerle ilgilenmek,vicdanları yeşertmek gerek.
İdam bir an evvel olsun.Lakin kimse “idam bu işi çözer kolaycılığına” da kaçmasın.
Bu işin üzerinden siyâsi primler yapılmasın.
Bu ahlâksızlığı yapanlar,”imam hatipli,dindar,kemalist ya da atesist şucu,bucu ” ayrımcılığına düşürülmesin.

Paliyatif tedbir: İdam !
Ahlâkî erdemleri temelinden bozuk, kültür yapılanması oluşmamış bireylerden çocukları, cinsel kastrasyon (kimyasal hadım) kurtabarabilir mi peki ?
5 yaşındaki Çicek sırf ablasından intikam için alınmak icin ormanlık alanda diri diri yakıldı.Ortada cinsel istismar mı vardı?
Ve yüreğimizi yakan, kocaman mavi gözlerini bu dünyaya kapatıp giden Leyla, 8 gün açlığa mahkum edilerek öldü.
Bu ne demek ortada cinsel istismar yok demek.
Yine de yanıyor canımız.
Çok yanıyor.
O halde neden biz (Yönetim) hâlâ kimyasal hadımı konuşuyoruz?

Geçiştirmek için mi ?

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
hd porno sikis izle