logo

reklam

Yağmur Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

AMASYA’da aralıklarla devam eden yağmur, yöre çiftçisine umut oldu. Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, bir buçuk ay önce ekilen buğdayların normal süreden 21 gün sonra boy vermeye başladığını belirterek yağışların adeta altın değerinde olduğunu söyledi.
Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, son günlerde etkili olan yağışların, bir süre önce ekim yapılan buğday ekili alanlara yaradığını söyledi. Bir süre yağmur yağmamasından dolayı çiftçilerin panik yaşadığını söyledi.
2008 yılında yaşanan kuraklığı hatırlatan Başkan Mehmet Baş, “2008 yılında da buna benzer bir kuraklık yaşayan çiftçiler panikledi. Barajlarımızda suların azalması ile 2008 yılındaki gibi kötü bir yıl yaşayacağımızı düşünürken erkenden buğdaylarımızı ektik. Ancak buğdayın filizlenmesinde sıkıntı yaşadık” dedi.

15 GÜNDE TOPRAK YÜZÜNE ÇIKAN BUĞDAY, 36 GÜNDE ÇIKTI
Ekilen buğdayın normalde 15 günde toprak yüzeyine çıkması gerekirken bu yıl yağışların az olmasından dolayı 36 günde yüzeye çıktığını belirten Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, “Buğdayın şimdiye kadar en az 30 santimetreye ulaşması gerekirdi. Ancak ekilen buğdaylar 36 günde ancak yüzünü gösterdi. Bu da Allah’ın bir hikmeti. Bu yılı gerçekten kötü bir sene olarak düşündük. Allah’a şükür, yağmurlar olmaya başladı.” dedi.

“YAĞMUR ALTIN DEĞERİNDE”
Son dönemde belirli aralıklarla yağan yağmurun, çiftçiler için altın değerinde olduğunu belirten Başkan Baş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anda rahmetimiz çok güzel. Televizyonlarda; yağmurun, çok yağmasından dolayı hayatı olumsuz yönde etkilediği, zararı olduğu söyleniyor. Oysa çiftçiler için bu yağmur altın değerinde. Tarım üreticilerimizin bu yağmurlardan dolayı çok iyi mahsul alacaklarına inanıyorum. Yağmurlar olmazsa çiftçi olmaz, insan olmaz. Yağmurlarımızın afetsiz şekilde yağmasını dileriz. Bu yıl güzel bir yağmur yılı olarak nitelendiririz.”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle