logo

reklam

Yelgin Mesci’nin “Kalenin Havvası” romanı çıktı

Edebiyat dünyamıza Amasya’dan yeni bir eser kazandırıldı…
Herkesin okuması ve okutması gereken bomba gibi bir roman
Yelgin Mesci’nin yazdığı “Kalenin Havvası” romanı Altın Kitaplar tarafından yayımlanarak Edebiyat dünyamıza yeni bir eser kazandırıldı.
Sorularımız üzerine yazar Yelgin MESCİ romanı kısaca şöyle tanıttı: “93 Harbi yeni bitmiştir. Dünya devletleri büyük bir dönüşümün eşiğindedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasına zemin hazırlayan 13 Temmuz 1878 Berlin Antlaşması’nın imzalandığı gün Amasya Kaleköy’de bir kız çocuğu doğar. Büyükanası adını Havva koyar. Kıtlıkların, salgın hastalıkların, savaşların, Müslüman ve gayrimüslim göçlerinin, tehcirin, gizli sevdaların yaşandığı yıllardır. Havva’da Anadolu gibidir. Kozasından çıkmaya çabalar. Ali Kemal’ine Samsun’da rastlar. Culustepe’de Mustafa Kemal’i karşılar. Emaneti Starabon’un kenti Amasya’da, yüreği İstanbul’dadır. Yarım kalansa aşktır…”
Yaklaşık yüz yıllık bir süreci anlatan “Kalenin Havvası” romanının yazım sürecinin iki yıldan fazla sürdüğünü belirten yazar, “Bu süreçte o yılları yaşamış, o yılların öyküsünü birinci ağızdan dinlemiş Amasya, Havza, Samsun, Tokat, Çorum, Muğla, İzmir ve İstanbul’dan birçok kişi romana katkı sağladı. Gerek yüz yüze anlatımla gerekse eski aile yadigarı fotoğraflarını paylaşarak dünün bugüne bağlanmasında bilgi ve birikimleri ile romana destek oldular. Buradan herkese çok ama çok teşekkür ediyorum.” dedi. Ayrıca romanı yazmak için yazım sürecinde bu konuyla ilgili yüzden fazla yayımlanmış eser okuduğunu ifade eden yazar, “’Kalenin Havvası’ romanı artık benden çıktı; yayımlanması ile hayat buldu, sizlerin, kamunun oldu… Hak ettiği değeri bulacak, sahiplenilecek ve kültür tarihimizde yerini alacaktır inşallah. Buna gönülden inanıyorum. Romanı okuyanların geri dönüşlerindeki ifadeleri çok çok olumlu. Herkese keyifli okumalar diliyorum.” dedi…
Romandan kısa bir alıntı: “’Bu atı deli gibi süren kadın kim ola?’ sorularını, bakışlarını hissetmedim bile. Hiç bir şeyi ve hiç kimseyi ne duydum, ne gördüm. Ne çete korkusu ne düşman korkusu ne tek başınalığın korkusu ne kadınlığımın korkusu! Hepsi yok olup gitmişti. İşte buydu!”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.