logo

reklam

YENİ ÇELTEK MADENİ ve İŞÇİLERİ ZOR DURUMDA

yeniceltek

2013 yılında özelleştirilerek rodavans karşılığında TKİ, Amasya Belediyesi, Merzifon Belediyesi, Amasya Şeker Fabrikası gibi Hissedarlar tarafından SOMA AŞ’ne devredilen Yeni Çeltek maden ocağında yaklaşık 300 maden işçisi SOMA AŞ tarafından mağdur ediliyor.
Daha önceki aylarda Yeni Çeltek işçilerine tebligat verilmiş ama işçilerin direnişi ve Amasya Milletvekilimiz Sayın Haluk İpek’in girişimleri ile durdurulan işçilerin somaya götürülme olayı yeniden gündeme getirildi.
Ancak kısa bir süre önce tekrar Soma AŞ tarafından maden işçilerine gönderilen tebligatta Yeni Çeltek işçilerinin Soma da maden ocağında görevlendirildiği, Salı 45, Çarşamba 45 kişilik ekipler halinde ön çalışmaları başlatacağı söylendi. Aksi takdirde ise işçilerin hiç bir hakkının verilmeyeceği tebligatla işçilere tebliğ edildi.
Ekonomik durumlarının düzensiz ve iş ihtiyaçları nedeniyle taşınmanın zor olması, çocuklarının okul durumları, hayatın olağan akışının gerektirdiği şartlar nedeniyle  Ailelerini Suluova’da bırakarak Soma’ya gidecek işçilerin yaşamlarının bölünmesi ve mağdur edilmeleri firmanın anlayışsız tutumundan kaynaklanmaktadır.
Amasya Milletvekili Sayın Haluk İpek tarafından sorunları dinlenen İşçi temsilcileri Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım ve destek istiyorlar.
Rödavans Karşılığı alınan maden havzasında devirden sonra 50 Milyon ton kömür olduğu tespit edilmiş ve Soma holding iştiraki olan Gürmin firması tarafından termik santral kurulması gündeme getirilmişti.
Tarım ve Hayvancılık konusunda bölgenin ve Türkiye’nin en önemli bölgelerden olan Suluova bölgesine zarar vereceği, Organize Sanayine 200 metre olması, şehre (1 km) yakın olması, Kül döküm sahasının köylere 200 metre şehre 1 km olması, Soğutma suyunun yetersizliği gibi birçok nedenle ÇED raporu ret edilmişti.
Maden Ocağında hiç bir düzenleme ve geliştirme yapmayan ve yıllardır Faaliyette olan Yeni Çeltek Maden işletmesinin kapanmasına neden olan firmanın tutarsız ve dayatmacı tutumu her alanda rahatsızlık oluşturmaktadır.
Gruzo faciasını yaşamasına rağmen hiç kapatılmadan uzun yıllar faaliyetlerde bulunan Ocak 300 kişilik istihdamı ile bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktaydı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle