logo

reklam

Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al..!


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Merhaba yeni yıldan beklentisi yüksek olanlar. Merhaba oturduğu yerden mucize bekleyenler.Yeni yıla sıfır beklentiyle giren, çam ağacına para vermeyen, jinglee belgss diye bağırmayan, iki kilo mandalina ve kabuklu fıstıkla dünyanın en mutlu insanı olabileler sizlere de Merhaba.

Yeni yıl yaklaşırken, bir yılbaşı geyiği haline dönüşen ‘yeni yıldan beklenenler ‘klişesine değinmeden olmazdı. Aralık ayı bitene kadar maruz kalacağımız, caps severlerin sıkı sıkıya yapıştığı bu umutcul kalıp, ne yazık ki hiç umut vermiyor bana.Yeni yıl gelirken adettendir (!) yenilikler dilenir aman efendim, tüm hedefler beklentiler yeni yıla nakledilir. Yeni yıl, yeni işler, pol paralar yakışıklı/güzel eşler getirecektir. Falan da filan. Bunları geç kardeşim; umudunu kırmak istemem ama yeni yılda bunların sen hiç bir şey yapmadan gerçekleşeceğine inanıyorsan daha çok beklersin..!

Spor yapmadan o göbeği eritemezsin bir.Çalışmadan, üretmeden para gelmez iki.Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al üç..! Hangi çiftçi toprağını ekmeden, gübrelemeden toprağını zararlı otlardan temizlemeden mahsul bekler ki? Hangi öğretmen, hiç bir şey öğretmeden kazanım bekler öğrencisinden ?Hangi yazar, gün boyu yazmadan, okumalar yapmadan yazarlık vasfına erişir ?Hangi siyâsetçi yeteneği ve altyapısı olmadan ilerler ? (Bu ülkemizde geçerli değil,yeni yıl beklentiler listenize ” Dayı ” ekleyebilirsiniz)Bir yıl boyunca hiç kitap, ansiklopedi, sözlük karıştırmadım ama yeni yıldan beklentim Dale Carnegie olmak ? Bu ancak masallarda mümkündür. Oda kısa vadede. İstekler ,beklentiler beklenileni getirmez. Harekete geçmeli.Bütün bunların yanısıra benim de birtakım somut beklentilerim
var. Temenni efendim, temenni .

Misal; Milletvekili gömleği giyer giymez, insanlığını çıkaran, el pençe biad uman, “görgüsüz bazı vekillerin ” meclis divanından tasfiye edilmesini bekliyorum. Ne şiş yansın, ne kebap deyimini kendi ideolojik kalıplarına uyduran ne mevcut konumundan ne de yârdan vazgeçmeye yüreği el vermeyen , politikacıların siyasetten elini eteğini çekip, inzivaya çekilmelerini bekliyorum.

En şatafatlı sofralara kurulurken değil, halk jargonunu kullanarak , ” sizdenim” mesajı veren politikacıların tez zamanda tıka basa doymalarını bekliyorum. ‎Efendim zira, biz bunlara doyduk.
Üst insan, ‎kusuyoruz.
Devam ediyorum.. Misal; Üç kuruşluk malı, utanmadan sıkılmadan 10 kuruşa vermeye yeltenen başımıza esnaf değil düpedüz “Hamido” kesilen fırsatçıların , o üç kuruşluk malı alamayacakları günleri görmelerini bekliyorum.

Misal; Yeni arabasıyla, yeni motoruyla sosyal medyada şov yapan görgüsüz abilerin -ablaların azalmasını bekliyorum.
Ünlü iş adamı- ünlü iş kadını kompleksine giren günümüz insanın ‘insanı değerlere’ daha fazla önem vermelerini bekliyorum.

Misal; Kendini üst akıl ilan eden yazar teyzelerin – amcaların realist olmalarını, bir defalığına gün ışığında aynaya bakmalarını bekliyorum.
Kitap okumayan, okuyanlara da boş bilmiş gözle bakan tiplerin, bu yıl ile birlikte bir kaç güne buhar olmalarını bekliyorum.
Yeni yıl da yeni zamlar değil, yeni indirimler bekliyorum. Kültür istismarı yapan yayınların, haber programlarının ,dizilerin tv’den kaldırılmasını bekliyorum.

Her sabah aynı telden çalan, dün öyle bugün böyle konuşan kıvrak spikerlerin, eşşek arıları tarafından istila
edilmesini bekliyorum.

Kadınlarların toplumun her kesiminde seslerinin daha Gürses çıktığı, çocukların daha fazla korunduğu, işçilerin daha insani koşullarda çalıştığı günlerin bir an evvel gelmesini bekliyorum.

Elbette kendimden de beklediğim , bir takım şeyler var.
Örneğin: iki yıldır bir türlü bitiremediğim kitabıma daha fazla zaman ayırıp, son revüzyonlarını tamamlayıp bir an önce okuyucuya sunmayı bekliyorum.

Mutlu Yıllar ..!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Öğretmenler, geleceğimizin mimarlarıdır.

  26 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Öğretmenler, gelecek kuşakları eğitir ve şekillendirir bu nedenle öğretmenlerin eğittikleri çocukları geleceğimize bir meşale gibi ışık tutacak olan ve geleceğimizi şekillendirecek olan kişilerdir. 24 Kasım Öğretmenler Günü her zaman hatırlanmayı ve değer verilmeyi hak eden çok sevgili öğretmenlerimizin günüdür. Öğretmen bizleri bilgi ile aydınlatan bir mumdur. Yansıttığı ışık bilgi ile aydınlanmamızı, karanlıklardan kurtularak önümüzü görmemizi sağlar. Bu mesleğe ömrünü adamış, şini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öyle öğre...
 • Yerel gazeteler

  18 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Yerel gazeteler Bugünde, kendi alanımızla ilgili birkaç kelam etmek istedim. Basın, insanların yaşananlardan haberdar olabilmesi için ortaya çıkmış ve yıllardır süre gelen bir olgudur. Aynı zamanda basın, insanların sosyokültürel yapısını etkileyerek değiştirebilecek bir yapıya sahiptir. Demokrasi önce yerelden filizlenir, sonra ülke geneline kök salar. Bunun için bağımsız, özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen yerel basının varlığı ön koşoldur. Demokrasinin ilk basamağı olan yerel birimlerinde halk ile yöneticiler arasında köprü g...
 • Atatürk’ü Sevmek

  10 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk… Karakteri tam bağımsızlık, yani istiklali tam olan, Müdafaa-i Hukuk temeline dayanıp, Misak-ı Milli sınırları içinde Kuvayi Milliye ruhuyla yoğrulmuş bir deha… Bir büyük önder, bizim gibi bir Türk, Atatürk… Atatürk'ün bıraktığı tek miras, akıl ve bilim yoludur. Günümüzde Atatürkçülük, bugünkü aklın ve bilimin gösterdiği yoldur:Bu yolun da Demokrasi ve İnsan Hakları olduğu açıktır! Türkiye Cumhuriyeti, kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de vurguladığı gibi ilelebet yaşayacaktır. Çağdaşı olarak kurulmuş birçok devlet v...
 • Farklı Başkan Mehmet Sarı

  04 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Amasya'nın çalışkan Belediye Başkanı Mehmet Sarı halkın gönül tahtına oturmayı başarıyor ve halkın gönlüne taht kurmuş. 31 Mart yerel seçimlerinde Amasya için tarihi bir fark sayılacak rakamla Belediye Başkanı koltuğuna oturan Mehmet Sarı belkide bir çok siyasetçinin örnek alması gereken bir durumu gözler önüne seriyor. Sahada halkın gönlünde olan Belediye Başkanı Mehmet Sarı'yı Amasya halkı bağırlarına basmış vaziyette. Güvenli… Oldukça rahat… Kendini güçlü ve… Çok şanslı hissediyor. Çünkü kaptanlık koltuğuna oturduğu Amasya Belediyesi...