logo

reklam

Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al..!


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Merhaba yeni yıldan beklentisi yüksek olanlar. Merhaba oturduğu yerden mucize bekleyenler.Yeni yıla sıfır beklentiyle giren, çam ağacına para vermeyen, jinglee belgss diye bağırmayan, iki kilo mandalina ve kabuklu fıstıkla dünyanın en mutlu insanı olabileler sizlere de Merhaba.

Yeni yıl yaklaşırken, bir yılbaşı geyiği haline dönüşen ‘yeni yıldan beklenenler ‘klişesine değinmeden olmazdı. Aralık ayı bitene kadar maruz kalacağımız, caps severlerin sıkı sıkıya yapıştığı bu umutcul kalıp, ne yazık ki hiç umut vermiyor bana.Yeni yıl gelirken adettendir (!) yenilikler dilenir aman efendim, tüm hedefler beklentiler yeni yıla nakledilir. Yeni yıl, yeni işler, pol paralar yakışıklı/güzel eşler getirecektir. Falan da filan. Bunları geç kardeşim; umudunu kırmak istemem ama yeni yılda bunların sen hiç bir şey yapmadan gerçekleşeceğine inanıyorsan daha çok beklersin..!

Spor yapmadan o göbeği eritemezsin bir.Çalışmadan, üretmeden para gelmez iki.Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al üç..! Hangi çiftçi toprağını ekmeden, gübrelemeden toprağını zararlı otlardan temizlemeden mahsul bekler ki? Hangi öğretmen, hiç bir şey öğretmeden kazanım bekler öğrencisinden ?Hangi yazar, gün boyu yazmadan, okumalar yapmadan yazarlık vasfına erişir ?Hangi siyâsetçi yeteneği ve altyapısı olmadan ilerler ? (Bu ülkemizde geçerli değil,yeni yıl beklentiler listenize ” Dayı ” ekleyebilirsiniz)Bir yıl boyunca hiç kitap, ansiklopedi, sözlük karıştırmadım ama yeni yıldan beklentim Dale Carnegie olmak ? Bu ancak masallarda mümkündür. Oda kısa vadede. İstekler ,beklentiler beklenileni getirmez. Harekete geçmeli.Bütün bunların yanısıra benim de birtakım somut beklentilerim
var. Temenni efendim, temenni .

Misal; Milletvekili gömleği giyer giymez, insanlığını çıkaran, el pençe biad uman, “görgüsüz bazı vekillerin ” meclis divanından tasfiye edilmesini bekliyorum. Ne şiş yansın, ne kebap deyimini kendi ideolojik kalıplarına uyduran ne mevcut konumundan ne de yârdan vazgeçmeye yüreği el vermeyen , politikacıların siyasetten elini eteğini çekip, inzivaya çekilmelerini bekliyorum.

En şatafatlı sofralara kurulurken değil, halk jargonunu kullanarak , ” sizdenim” mesajı veren politikacıların tez zamanda tıka basa doymalarını bekliyorum. ‎Efendim zira, biz bunlara doyduk.
Üst insan, ‎kusuyoruz.
Devam ediyorum.. Misal; Üç kuruşluk malı, utanmadan sıkılmadan 10 kuruşa vermeye yeltenen başımıza esnaf değil düpedüz “Hamido” kesilen fırsatçıların , o üç kuruşluk malı alamayacakları günleri görmelerini bekliyorum.

Misal; Yeni arabasıyla, yeni motoruyla sosyal medyada şov yapan görgüsüz abilerin -ablaların azalmasını bekliyorum.
Ünlü iş adamı- ünlü iş kadını kompleksine giren günümüz insanın ‘insanı değerlere’ daha fazla önem vermelerini bekliyorum.

Misal; Kendini üst akıl ilan eden yazar teyzelerin – amcaların realist olmalarını, bir defalığına gün ışığında aynaya bakmalarını bekliyorum.
Kitap okumayan, okuyanlara da boş bilmiş gözle bakan tiplerin, bu yıl ile birlikte bir kaç güne buhar olmalarını bekliyorum.
Yeni yıl da yeni zamlar değil, yeni indirimler bekliyorum. Kültür istismarı yapan yayınların, haber programlarının ,dizilerin tv’den kaldırılmasını bekliyorum.

Her sabah aynı telden çalan, dün öyle bugün böyle konuşan kıvrak spikerlerin, eşşek arıları tarafından istila
edilmesini bekliyorum.

Kadınlarların toplumun her kesiminde seslerinin daha Gürses çıktığı, çocukların daha fazla korunduğu, işçilerin daha insani koşullarda çalıştığı günlerin bir an evvel gelmesini bekliyorum.

Elbette kendimden de beklediğim , bir takım şeyler var.
Örneğin: iki yıldır bir türlü bitiremediğim kitabıma daha fazla zaman ayırıp, son revüzyonlarını tamamlayıp bir an önce okuyucuya sunmayı bekliyorum.

Mutlu Yıllar ..!

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
 • Yeni yıl ayağına gelmeyecek, kalk da al..!

  30 Aralık 2018 Amasya, Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Merhaba yeni yıldan beklentisi yüksek olanlar. Merhaba oturduğu yerden mucize bekleyenler.Yeni yıla sıfır beklentiyle giren, çam ağacına para vermeyen, jinglee belgss diye bağırmayan, iki kilo mandalina ve kabuklu fıstıkla dünyanın en mutlu insanı olabileler sizlere de Merhaba. Yeni yıl yaklaşırken, bir yılbaşı geyiği haline dönüşen 'yeni yıldan beklenenler 'klişesine değinmeden olmazdı. Aralık ayı bitene kadar maruz kalacağımız, caps severlerin sıkı sıkıya yapıştığı bu umutcul kalıp, ne yazık ki hiç umut vermiyor bana.Yeni yıl gelirk...
 • Züğürt Çeneler ve Nasa

  03 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Dünyada güzel şeyler oluyor.(!) NASA'nın Mars keşif aracı InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine iniş yaptı. Türkiye'de populer gündem unsurları yine zirvede . Şeyma ile Acun boşandı. Şeyma'nın nafakası 125 bin tl. Şeyma lüks hayatına veda etmiş. Vah, vah. Her zamanki gibi zenginin malı , züğürt çeneleri yoruyordu.Çalışmadan, terlemeden zenginlik özlemi içinde olan insanların, başkalarının imkânlarını, kazançlarını, harcamalarnı, konuş konuş bitirememeleri çok doğaldı. Durun bu kadar değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de taşındı kon...