logo

reklam

Yeşilırmağa Sahip Çıkalım!

AMASYA’nın can damarı olan Yeşilırmak, ihmal kurbanı oluyor. Yeşilırmağından dün sabah saatlerinde yağ tabakalarının akması dikkat çekti.
Amasya’nın içinden geçen ve Amasya’ya değer katan Yeşilırmak, kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya.
Özellikle de köy kanalizasyonların ırmağa akıtılması en büyük sorun.
Yeşilırmak yatağında olan, ya da, ırmağa akan deresi bulunan bazı köylerimizden, ırmağa kanalizasyon giderleri bırakılıyor.
Köy içlerinde yapılan ortak alt yapı sistemleri foseptik çukurlarına bağlanarak çevreyi kirletmesi önlenebiliyor.
Ancak Amasya Merkez dahil bazı köylerin kanalizasyonlarının ırmağa aktığı gözlenmekte.
Atıklarla kirlenen yeşil ırmağını yeniden balık ölümlerin yaşanabileceğine dikkat çeken vatandaşlar tepki gösterirken, bu soruna bir an evvel çözüm bulunmasını istediler. Yetkililerin soruna çözüm bulmasını isteyen Amasyalılar, kirliliğin devam etmesi durumunda ırmaktaki balıkların tamamının öleceğini söyledi. Irmağın nasıl kirlendiği bilinmezken, Halk İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün inceleme başlatması beklerken, diğer yandan ırmak kenarlarına atılan çöpler de görüntü kirliliği oluşturuyor.

Tarımsal Sulamanın Uygun Olmayışı
Yeşilırmakta yaşanan kirlenmenin birçok nedeni olduğunun altını çizen uzmanlar, bunların ırmak yatağından alınan kumlar ve çakıllar, tarımsal sulamaların uygun yapılmaması, ırmağa bırakılan evsel ve tarımsal atıklar olduğunu belirtti.
Amasya’nın can damarları konumundaki akarsuların doğaya ve canlılara hayat kaynağı olduğunu vurgulayan uzmanlar, su kaynaklarının korunması için ilgili kurumlarca gereli işlemlerin yapılması gerektiğini bildirdiler.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle