logo

reklam

Yeşilırmak temizleniyor

Amasya’yı ikiye ayıran, birçok il ve ilçeden geçmesi nedeniyle sanayi, evsel ve tarımsal atıklardan kirlenen ırmağın temizlenmesi için Amasya Valiliği ve Belediye Başkanlığı gerekli çalışmaları başlattı. Yapılacak çalışmalar sonrası Yeşilırmak Nehri hak ettiği görünüme kavuşacak. Uzun sürenin ardından Amayalılar artık nehirde balık tutabilecekleri günlere yaklaşıyor.
Amasya valisi Dr. Osman Varol, hemen her yıl Amasya’da akan kısmının temizliği yapılan ancak geçtiği il ve ilçelerdeki atıklar nedeniyle yeniden kirlenen Yeşilırmak Nehri için bölge birlikteliğin şart olduğunu söyledi.
Yeşilırmak yatağı, su seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkan toprak yığını ve biriken atıklardan dolayı oluşan görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için DSİ’ye bağlı ekipler tarafından temizlenen Yeşilırmak yatağının temizlik çalışmalarını yerinde inceleyen Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise, çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek, “Görüntü kirliliğinini ortadan kaldıracağız” dedi.
Kentin ortasından geçen ve kenarlarında bulunan otlardan dolayı sivri sineklerin oluşmasına neden olan Yeşilırmak’ın yatağı DSİ tarafından kepçelerle temizlenmesine başlandı. Yaz aylarında büyüyen otlar, tarihi köprülerin ayaklarını sarmaları ve sineklere yuva ortamı sağlamaları şikayetlere neden olurken, tarihi yalı boyu evlerinin önünü kapatan irili ufaklı yabani ağaçlar ise ortadan kaldırılarak tarihi binaların önleri açılacak. Irmak yatağında bulunan irili ufaklı adacıklarda düzleştirilecek.
Irmak yatağında temizlik için özellikle suların azaldığı yaz ayları seçildi. Daha önceki temizlik girişimlerinde ırmak yatağına giren iş makineleri suların yüksek olmasından dolayı çalışma yapamamıştı.

Share
462 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle