logo

reklam

94.750 dekar zirai arazi sulamaya kazandırıldı

94.750 dekar zirai arazi sulamaya kazandırıldı
milli ekonomiye yıllık 40 milyon TL gelir artışı
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Amasya’ya yaptırılan Geldingen Ovası Sulaması 2. Kısım İnşaatı İşinin Geçici Kabulü yapıldı. Geldingen Ovası Sulama inşaatının 2. kısım inşaatının tamamlanması ile birlikte 94 bin 750 dekar zirai arazi sulamaya kazandırıldı.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Amasya’ya yaptığı yatırımlarla Amasya’nın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya devam ediyor. Amasya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını söyledi.
Geldingen Ovasında yapımı devam eden “Aşağı Çekerek 1. Merhale Projesi Geldingen Ovası Sulaması 3. Kısım İnşaatı” işi tamamlandığında, 27.350 dekar tarım arazisine sahip 13 adet yerleşim biriminin suya kavuşacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Şu ana kadar iş kapsamında; Bağlar Regülatörü çökeltim havuzu, su alma yapısı, balık geçidi ve taşma havuzunun yanı sıra 377 bin m3 kanal kazısının, 4 bin m dik duvarlı kanal imalatının, 3 bin m trapez kanal imalatının, 220 m galeri imalatının tamamlandığını belirtti.
Genel Müdür Aydın, ‘Sulama inşaatının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğinin artmasına katkı sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 40 milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. Geldingen Ovası Sulaması 3. Kısım İnşaatı projesinde fiziki olarak %25 gerçekleşme sağlandığının altını çizerek, çalışmaların 2021 yılında tamamlanması planlanmaktadır. ’dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle