logo

reklam

Akdağ Yayla Şenliği Hafta Sonu

Geleneksel Akdağ Şenlikleri’ne sayılı günler kaldı. Amasya ve bölgenin en zengin geleneksel şenlikleri içinde yerini alan Akdağ şenlikleri 4-5 Ağustos tarihlerinde Suluova Kapaklı Mesire alanında yapılacak.
Akdağ Köyleri ve Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Keten, “Şenlikler ve festivaller, kültürel hayatımızı, geleneklerimizi, insan yapımızı, doğa ile zorlu mücadelemizi anlatıyor” dedi.
Keten, turizmin kalkınmada öncelikli sıraya yükseldiğini, Amaya’nın hizmet sektöründe en büyük gelir getirici sahanın kültür ve doğa turizmi olduğunu söyledi.
Geleneksel Akdağ şenliklerinin Amasya’nın coşkusunu zirveye taşıdığını ifade eden Yılmaz Keten, “Şenlikler birlikteliği, kaynaşmayı, kardeşliği artırıyor. Yılda bir kere yapılan bu törensel birliktelikler turizme apayrı bir değer katıyor. Doğanın bu güzelliklerinin yanında şenlikler nedeniyle bölgeye gelenler, kültürel değeri olan anılarla birlikte bölgeden ayrılıyor” dedi.
Keten, “Bir günde olsa Dağlarımızda Kur’an okutamayacaksak, İstiklal Marşımızı Söyletemeyip, Bayrağımızı Dalgalandıramayacaksak, Omuz Omuza halay Çekemeyeceksek, Sıla-i rahim yapamayacaksak, Devletimizi Temsil Edenleri Halkımızla Buluşturamayacaksak, biz o dağlara nasıl Vatanımız diyelim. Bütün Halkımızı 12. Suluova Akdağ Yayla Şenliği’ne davet etiklerini belirterek, “Yayla şenliğimiz; Suyunu içtiğimiz Dağa’ya vefa borcunu bir gün de olsa ziyaret ederek ödeme zamanıdır.” dedi.
Akdağ Köyleri Ve Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Keten açıklamasına şu şekilde devam etti.
“Kur’an tilavetleri ve dualar eşliğinde başlayacak olan şenliğimiz Gösteriler ve 18 yaş altı Yıldızlar Geleneksel Karakucak güreşlerimiz ile devam edecek, Çocuklarımızın Ata sporumuz güreşi sevmeleri ve Kendilerine güvenlerini kazanmaları için meydana çıkmaları sağlanacaktır. Geleneklerimiz arasında yer alan kısa mesafeli ve dayanıklılık denemesi olan Koşu yarışmaları yanı sıra geleneksel yarışmalar yapılacaktır. Paintball gösteri ve yarışlarının yanı sıra, Osmanlı ve Türk savaş sanatları gösterilerini gençlerimiz Tarihi kıyafetlerle sunacaklardır. Müzik Eğlence Programında ise Yöresel sanatçılarımız, Rasim Şahin, İsmail Şahin, sonrasında ise Tuncer Bal, Gözde Anıl, Küçük İbo ve Pınar Dağdelen konserleri ile devam edecektir.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle