logo

reklam

AMASYA’DA HABER TURU

son haberlerTEOG maratonu başladı
Bugün birinci oturumu ile başlayacak olan TEOG sınavlarında öğrenciler Türkçe, Matematik ve Din Kültürü derslerinden sorumlu olacak. TEOG birinci oturumu saat 09.00’da başlayacak.
TEOG 1’inci dönem sınavları 23-24 Kasım’da, yurt içinde Amasya ile birlikte 970 merkezde, 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda, yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 21 okulda, 72 salonda yapılacak. 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin katılacağı sınavlarda, yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde oturumlar, saat 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak. Teneffüs araları 30 dakika olacak. Sınav, tüm merkezlerde eş zamanlı yapılacak.
Öğrenciler, 23 Kasım Çarşamba (bugün) günü yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 24 Kasım Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.
Her ders için, dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçıkları kullanılacak ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika olacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak.
Öğrenciler, bilgisayar özelliği bulunan her türlü cihaz ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz veya radyo gibi iletişim araçlarıyla sınava alınmayacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, ihlal gerekçesiyle salondaki görevlilerce hazırlanan tutanakla geçersiz sayılacak.
TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendirenler öğrenciler, 17-18 Aralık 2016 mazeret sınavlarına girebilecek.
TEOG 2’nci dönem sınavları ise 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak.

TIR YANDI KULLANILMAZ DURUMA GELDİ
Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde seyir halindeki tır yol kenarında park halinde bulunan kamyona çarptı. Kazanın ardından çıkan yangında yanan tır kullanılamaz hale geldi.
Uğur Abbas Yılmaz idaresindeki 24 AJ 502 plakalı tır, Gümüşhacıköy ilçesi Sallar köyü mevkisinde yol kenarında park halindeki 05 FN 300 plakalı kamyona yandan çarptı.
Kaza sonrası tırın dorsesinde bulunan plastik çöp kovaları alev alırken, çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen Gümüşhacıköy Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın kısa sürede söndürüldü.
Yangın sonrası tamamen yanarak kullanılamaz hale gelen tırın yaralanan araç sürücü Yılmaz, sağlık ekiplerince Gümüşhacıköy Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Öte yandan kaza nedeniyle İstanbul – Samsun karayolunda uzun süre araç kuyruğu oluştu.

SEKTÖREL KOMİSYONLARIN OLUŞTURULMASI İSTİŞARESİ YAPILDI Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç’ın daveti üzerine bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Osman Tok, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı M. Emin Aydın, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Kaya, Ticaret İl Müdürü Ahmet Aksay ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Erdin Güden Valilik oluru ile oluşturulan sektörel komisyonların çalışmaları öncesi istişare gerçekleştirdi. Valilik oluru ile dört farklı komisyon oluşturuldu. Bunlar; Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm, Ticaret ve Sanayi ve Çevre Komisyonları olarak isimlendirildi. Sekreteryasını Amasya TSO ve OKA’nın üstleneceği, kamu ve özel sektörün yer alacağı komisyonlarla, ilgili sektörlerin sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin aranması hedefleniyor.

KAÇAK SİGARA YAKALANDI
AMASYA’nın Gümüşhacıköy ilçesinde bir ihbarı değerlendirmesi sonucu bir araç içerisinde bin 250 paket kaçak sifara ele geçirdi.
Gümüşhacıköy ilçe Jandarma komutanlığı ekiplerince yol denetim ve aramalarında bir araç içeisinde yaptıkları denetimde bin 250 paket değişik markalarda kaçak sifara buldu. Olay ile ilgili tahkikatın genişletildiği öğrenilirken, kaçak sifarala el konuldu ve gerekli adli işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.
Otomobil sürücüsü Ahmet U. ile araçta bulunan Ümit C. (27) ve Mehmet U. (35) gözaltına alındı.
Doktorların Askerlik Süresi Zorunlu Hizmetten Sayılacak
Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, Resmi Gazete’de 678 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile doktorların askerlik hizmetini yaptığı süre, mecburi hizmetten sayılacağını söyledi. Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, Yapılan değişiklik çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile belirlenecek olan yerde görevini yedek subay olarak icra eden doktorlar, bu görev karşılığında zorunlu hizmet yükümlülüğünü de yapmış olacağını belirterek, Resmi Gazete ile yürürlüğe giren değişiklik aşağıdaki gibidir; MADDE 25 – 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 3 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Sağlık Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığınca müştereken belirlenen yerlerde askerlik hizmetini yedek subay olarak yerine getirenler, Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle