logo

reklam

AMASYA’da SUYA HASRET SON BULUYOR

suBakan Eroğlu; Amasya’da sulanmadık arazi bırakmayacağız.
GELDİNGEN OVASI SULAMASI 2. VE 3. KISIM PROJELERİ İLE TOPLAM 122 BİN DEKAR ZİRAİ ALAN SUYA KAVUŞACAK…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Amasya Geldingen Ovası’nın suya hasretini bitirecek olan sulama tesisi çalışmalarına hızla devam ediyor. Bu çerçevede bölgede inşa edilen Geldingen Ovası Sulaması 2. ve 3. Kısım Projeleri ile toplam 122 bin dekar zirai arazi suya kavuşacak.
Çalışmalar Hızla Devam Ediyor
Amasya merkez ilçesinin güneyinde bulunan Geldingen Ovası ilde bulunan en önemli ova olma özelliğinin yanı sıra Amasya İli sınırlarında yağışın en az düştüğü bölge olma özelliği taşıyor. Yöredeki münbit toprakları suyla buluşturacak Geldingen Ovası Sulaması 2. Kısım Projesi ile
94 bin 750 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Yüzde 96 fiziki gerçekleşme sağlanan projede sahanın tamamında sulama şebekesi imalatları tamamlanarak, arazi sulamaya hazır hale getirildi.
Geldingen Ovasında ki münbit toprakları sulamak maksadıyla çalışmaların devam ettiği Geldingen Ovası Sulaması 3. Kısım işi kapsamında ise 27 bin 350 dekar zirai arazi suyla buluşturulacak. Yıl içerisinde 30 km ana kanal ve 8 bin 500 dekar alandaki şebeke imalatlarının tamamlanarak, yılsonuna kadar 8 bin 500 dekar zirai alanın sulamaya hazır hale getirilmesi hedefleniyor.
Hizmete alacakları projelerle toplamda 122 bin dekar zirai arazinin modern sulama sistemine kavuşacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ tarafından inşa edilen ve edilecek olan sulama tesisleri ile Amasya’da sulanmadık arazi bırakmayacağız. Topraklarımız suya doyacak, ürün çeşitliliği artacak ve çiftçilerimizin yüzleri gülmeye devam edecek” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle