logo

reklam

amasya’dan haber turu

HABER TURUMilli Kimliği Oluşturan Değerler Hiçbir Reçeteye Sığmaz
Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı üçüncü sınıf öğrencileri Halk Bilimi çalışmaları kapsamında derledikleri köy çalışmalarını ‘Türk’ün Ninni ile Ağıt Arası Hayatı’ başlıklı bir panelle izleyicilerle paylaştı. Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı. Panelde köy yaşamına ait eşyalar da sergilendi. İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda düzenlenen panel bir Amasya türküsü olan Tek Kapıdan Çıktım Yüzüm Peçeli adlı türküyle başladı. Çalışmayı yapan tüm öğrencileri temsilen Arife Akkaya, Dilara Durak, Emre Şahin, Mervenur Türköz, Seval Güler, Sultan Keleş adlı öğrenciler köylerde öğrendikleri sözlü kültür unsurlarını dinleyicilere anlattılar. Panel Başkanı Arife Akkaya; ‘’İnsan hayatı ninniyle başlar, dallanır budaklanır; ağıtlarla son bulur. Bu aşamada ise koca bir nesil yetişir. Bir çınar gibi milli değerlerimiz oluşur. Halk Bilimi araştırmasının amacı milli kimliği sorgulama, milli kimlik bilincine varma, milli kimliği aramadır. Milli kimliği oluşturan değerler, hiçbir reçeteye sığmayacak kadar büyük bir gerçektir. Sözlü kültür unsuru her değer; değerler paradigmasında bir yere sahiptir. Panelimizde unutulmaya yüz tutmuş bizi biz yapan değerlerimizi anlamaya, yaşatmaya çalıştık.’’ dedi. Amasya’nın çeşitli köylerine giderek yapmış oldukları derlemeleri sunan altı panelist öğrenci panelde ninnilere, ağıtlara türkülere de yer vererek; sözlü kültür değerlerimizin etkileyici hikâyelerini de izleyicilerle paylaştılar. Panel sonunda; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal ve Panel Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Orhan Fatih Kuşdemir öğrencilere katılım sertifikalarını vererek katkılarından dolayı teşekkür ettiler.

Gençlik Merkezi Gençliğin Hizmetinde
AMASYA Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Amasya Gençlik Merkezi Akademi Çalışmalarla eğitimlerina devam ediyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde ‘Yeni Bir Nefes’ sloganıyla uygulanmaya başlanan Gençlik Merkezi Akademi Çalışmaları Amasya Gençlik Merkezinde gençlerin hizmetinde. İnovasyon Atölyesi kapsamında gençler Gençlik Merkezimizde bir araya geldi.
Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek de, Türkiye çapında Erzurum Gençlik Merkezleri’nin projelerinin ve faaliyetlerinin öncü iller arasında yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gençlik merkezlerinin müdürleriz ve gençlik liderlerini kutladı. Kodek, “Bakanlığımızın gençlik merkezleri ile ilgili değerlendirmelerinde hep önde yer alan illerden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Faaliyetlerimiz ve icraatlarımız devam edecek. Amacımız imanlı, inançlı ve ahlakı değerler ile kültürüne sahip çıkan gençler yetiştirmektir” dedi.
Yaygın eğitim teknikleri kullanarak yapılan atölye çalışmasında gençler hem eğlenip hem de yeni bir şeyler öğrendiler. İnovasyon Atölyesi, çalışmaya katkıda bulunabilecek gençlerden oluşturulan bir Keşif Takımı ile yapılan workshoplarla yürütülür. Bu atölye çalışmaları Gençlik Liderleri tarafından yürütülen bir yöntem ile keşif takımı, uygulamaya geçilebilecek inovatif fikre ulaşırlar. İnovasyon Atölyesi çalışmasında bu hafta Vatandaş Gazeteciliği kavramı ve süreci işlenmiştir. Atölye çalışması sonunda gençlerin stratejik öneme sahip somut ve reel bir inovatif fikre ulaşılmasını hedefleyen bir grup çalışması yapılıyor.
ÖZGÜR-DER SABAH NAMAZI BULUŞMALARI HER CUMARTESİ

Özgür-Der Amasya temsilciliği sabah namazı buluşmalarına her cumartesi devam ediyor. Her cumartesi sabah Kilâri Süleyman Ağa caminde buluşan Özgür-der üyeleri, gençler ve çocuklarla birlikte kıldıkları sabah namazının ardından KEYİF KAFE’de çorba ve çay ikramında bulunuyorlar.
Özgür-Der Amasya Temsilcisi Özgür Eryiğit’te sabah namazı buluşmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Özgür Eryiğit açıklamasında; Sabah Namazı Buluşmalarının oldukça bereketli geçtiğini dile getirdi.
“Sabah namazı buluşmalarımıza kasım ayı içerisinde başladık. Her cumartesi sabah namazında üniversiteli, liseli gençler ve çeşitli STK üyelerinin katılımının yanında çevre ilişkisinde olduğumuz dostlarımızda sabah namazı buluşmalarına katılıyorlar. Sabah namazı sonrası ise yaptığımız güzel sohbetle buluşmalarımız oldukça verimli geçiyor. Gayemiz Müslümanların ortak ibadet mekânları olan camilerde gençlerinde olduğu cemaat ruhunun güçlenmesi ve bilhassa gençlerimize namazın sevdirilmesidir.
Yaşadığımız bu çağa hâkim olan Batı emperyalizmi Müslüman coğrafyalara pompaladığı kültürle gençlerimizden yetişkinlerimize kadar hepimizi adeta esir almış durumda. Bunun yanında ulusal medyanında yaptığı yayınlarla bu sömürüye gönüllü su taşıyıcıları olmalarıda bizler için içler acısı bir durum.
Sosyal medyadan görsel medyaya kadar insanı her yönüyle bireyselliğe, tüketime yönlendiren günümüz dünyasında, cemaat olmanın önemini bir kez daha idrak etmemiz gerekiyor. Karşılıklı oturup sohbet etmenin, kendi ortak sorunlarımızın konuşulması ve çözüm yolları aranmasının, Müslümanların birbirlerine ikramda bulunarak ünsiyetin çoğalması sağlanmasının Müslümanlar için hayati önem taşıdığını düşünüyoruz. O yüzden yapmış olduğumuz bu etkinlik çok büyük olmasada, Müslümanların birbirleriyle oturup sohbet edeceği mekânların çoğaltılmasının önemine dikkat çekmek açısından da bu ve benzeri faaliyetlerin önemli olduğunu düşünüyoruz.
Her cumartesi sabah namazı buluşmalarımız inşallah bahar ayıda devam edecek. Özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi ve tüm dostları sabah namazı buluşmalarımıza bekliyoruz.” diye konuştu.

YİNE UYUŞTURUCU
AMASYA Polisinin dikati uyuşturucu kullanıcısını yakalattı.
Amasya polisinin şehiriçi ve şehirler arasında suçu önleme yönündeki uygulama sahalarında yaptığı denetimler sonucu suçlular yakalanıyor.
Amasya polisinin geçtiğimz gün Taşova kavşağındaki uygulama alanı çevresinde durumundan şüphelinilen bir kişinin üst aramasında montun cebinden uyuşturucu madde çıktı. Bu kişinin Polisin ihtarından sonra yere attığı sigara incelendiğinde sigara içerisinde uyuşturcu maddeye rastlandı. Gözaltına alınan kişi hakkında gerkekli adli işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.

YEDAŞ’da işe başladı
AMASYA da geçtiğimiz hafta yeşilırmak nehrine uçan araçda bulunan Anne ve 1 yaşındaki oğlunu kurtaran Ufuk Öztürk, Yedaş tarafından işe başlatıldı.
İş başvurusu için YEDAŞ’a giden Ufuk Öztürk’ün kaza mahalinde, iş başvurusu görüşmesini düşünmeden kazada yeşilırmak nehrine uçan araçlardaki kişileri kurtarmak için, kendine yeşilırmağın sularına attı. Kazadan araç sürücüsü Anne ile bir yaşındaki oğlunu araç içerisinden çıkartıp hayatlarını kurtardı.
Kaza sonucu gazete haberlerine yansıyan haber üzerine YEDAŞ Amasya İl Koordinatörü Emin Uğur Asan, Ufuk Öztürk’ün işe alınması yönünde Genel Müdürlük nezdinde yaptığı görüşme olumlu geçti. Ufuk Öztürk şimdi YEDAŞ çalışanı oldu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle