logo

reklam

Amasyıların Sahurdaki Tercihi; İçli Pide

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan ve özellikle taş fırınlarda pişirilen tırnak pideler, vatandaşlardan gelen talep üzerine, susamlı, yumurtalı ve kıymalı şeklinde iftar ve sahur sofraları için hazırlanıyor.
Amasya’da Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ekmek ve pide fırınları sahura kadar çalışmaya başladı. Ramazan ayına giren Amasyalılar sahurda içli pideyi tercih ediyor.
Amasyalılar sahur mesaisi yapan pide ve ekmek fırınlarında içli pideye rağbet gösteriliyor. Vatandaşlar sahura kadar açık olan fırınlardan pide, gözleme ve börek yaptırarak evlerinin yolunu tutarken, en çok içli pide rağbet görüyor.
Pide ustaları, “Ramazana girdik. İşimiz iyi gidiyor. Pide ekmek yapıyoruz. Onun yanında yağlı, peynirli, kıymalı ve patatesli pilerimiz var. Sahura kadar çalışıyoruz. Yaklaşık 30 yıldır bu işi yapıyoruz. Ramazan ayı boyunca, böyle her gece sahura kadar sıcak pide çıkartacağız.” dedi.
Fırından sahur için pide alan vatandaşlar ise, “Amasya’da sahurda içli pide meşhurdur. Ramazan başladı. Biz sahur için pidemizi eksik etmiloruz. Ramazan Allah’ın izni ile güzel geçiyor. Çünkü Allah yardım ediyor. Her ne kadar sıcak olsa da. Fırında çalışan arkadaşlar fırının ağzında sabahtan akşama kadar, o ateşin önünde oruç tutabiliyorsa, biz hayli rahatlıkla oruç tutabiliriz.” diye konuştular.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle