logo

reklam

Anakronizm


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde “tarihe aykırılık, çağa uyamama” anlamına geliyor.
Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanlar adına kaygılandıran bu amansız ruh halini,Sabrina Jeffri şöyle açıklıyor :”Geçmişle yaşamak, en ağır ruh hastalığıdır. Eğer yenemezsen, asla yeni bir gelecek yazamazsın.” Ona hak vermemek elde değil. Kimileri için bugüne adapte olmak,bugünün şartlarına ayak uydurmak oldukça zor bir durum olsa gerek ki; bazıları zamanın geriside nefes almaya kararlı .Yenilenmeyen,güncellenmeyen bir telefon yazılımı düşünün;fotoğraf çekemeyen,mail gönderemeyen,müzik çalmayan ve tuşlu..Bugün hangimizin işine yarar peki ?
Güncellenmeyen potansiyelini ortaya koyamayan yetersizliginin farkına varamamış
“yazılımını yükseltemeyen”kişiler de böyledir..
Eski şarkılar,eski filmler,eski kıyafetler.
Hayır hayır anlatmak istediğim bunlar değil..
Soğumasın diye üzeri sıkıca örtülen geçmiş,ve dolapta çiğ bekletilen,sonrasında çöpe giden bugünden bahsetmek istiyorum.
Bugünü yaşayamamak,yarına umutla bakamamak,çocukluk fotoğraflarında yaşamak , yıllar yıllar önce terk eden eski sevgiliyi unutamamak, geçmiş zaman aşklarını,”şimdiki zamana’ ihanet edercesine hatırlamak ve farkında olmadan geriye doğru evrilen insanı aynada görememek.
Geçmişe doğru dönüşmek,kozasında kuruyan ipek böceği misali..
Güneşe kanat çırpmadan yok olmak..
Ne büyük kayıp..
Geçmişi saplantı haline dönüştürmeden, bugünü öldürmeden;geçmişi bir dayanak,veri ve bugün var olmamız , başarlı olmamız için, bize kılavuz edinerek kullanabiliesek mutlu olabiliriz.

Geçmişin yasını tutmadan, ah’lanmadan, vah’lanmadan şu güzelim yaz gününü bir ‘kış gününün kırılmışlığına’ çevirmeden yaşayalım. Kızgınlıklar,kırgınlıklar ,korkular, pişmanlıklara esir alamasın bizi.

Sevgili okuyucum;
Geçmiş zaman haksızlıklar,kırılmalarla doluydu
Bugün yeni bir gün
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak..
Geçmiş zaman acemilik,toyluk
Bugün tecrübe ve olgunluk
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak
Bugünün ışığında, bugünün motivasyonuyla
yarınları ne olur umuda dönüştürelim..
Yarınlar aydınlık..
Yarınlar gelecek..
Yarınlar kurtaracak bizi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
hd porno sikis izle