logo

reklam

Anakronizm


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde “tarihe aykırılık, çağa uyamama” anlamına geliyor.
Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanlar adına kaygılandıran bu amansız ruh halini,Sabrina Jeffri şöyle açıklıyor :”Geçmişle yaşamak, en ağır ruh hastalığıdır. Eğer yenemezsen, asla yeni bir gelecek yazamazsın.” Ona hak vermemek elde değil. Kimileri için bugüne adapte olmak,bugünün şartlarına ayak uydurmak oldukça zor bir durum olsa gerek ki; bazıları zamanın geriside nefes almaya kararlı .Yenilenmeyen,güncellenmeyen bir telefon yazılımı düşünün;fotoğraf çekemeyen,mail gönderemeyen,müzik çalmayan ve tuşlu..Bugün hangimizin işine yarar peki ?
Güncellenmeyen potansiyelini ortaya koyamayan yetersizliginin farkına varamamış
“yazılımını yükseltemeyen”kişiler de böyledir..
Eski şarkılar,eski filmler,eski kıyafetler.
Hayır hayır anlatmak istediğim bunlar değil..
Soğumasın diye üzeri sıkıca örtülen geçmiş,ve dolapta çiğ bekletilen,sonrasında çöpe giden bugünden bahsetmek istiyorum.
Bugünü yaşayamamak,yarına umutla bakamamak,çocukluk fotoğraflarında yaşamak , yıllar yıllar önce terk eden eski sevgiliyi unutamamak, geçmiş zaman aşklarını,”şimdiki zamana’ ihanet edercesine hatırlamak ve farkında olmadan geriye doğru evrilen insanı aynada görememek.
Geçmişe doğru dönüşmek,kozasında kuruyan ipek böceği misali..
Güneşe kanat çırpmadan yok olmak..
Ne büyük kayıp..
Geçmişi saplantı haline dönüştürmeden, bugünü öldürmeden;geçmişi bir dayanak,veri ve bugün var olmamız , başarlı olmamız için, bize kılavuz edinerek kullanabiliesek mutlu olabiliriz.

Geçmişin yasını tutmadan, ah’lanmadan, vah’lanmadan şu güzelim yaz gününü bir ‘kış gününün kırılmışlığına’ çevirmeden yaşayalım. Kızgınlıklar,kırgınlıklar ,korkular, pişmanlıklara esir alamasın bizi.

Sevgili okuyucum;
Geçmiş zaman haksızlıklar,kırılmalarla doluydu
Bugün yeni bir gün
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak..
Geçmiş zaman acemilik,toyluk
Bugün tecrübe ve olgunluk
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak
Bugünün ışığında, bugünün motivasyonuyla
yarınları ne olur umuda dönüştürelim..
Yarınlar aydınlık..
Yarınlar gelecek..
Yarınlar kurtaracak bizi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yenilenebilir miyiz ?

  01 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Haftalardır kafamı meşgul eden konular üzerine düşünüp duruyorum.Yazacak o kadar çok şey varki, terslikler, zıtlaşmalar, ardarda yapılan hatalar hangisini yazmalıyım diye düşünüp dururken, açık kalan tv'den Cumhurbaşkanın sesi yankılandı; " Yenileneceğiz " Yenilenmek, yapılan hataları bir daha tekrar etmemenin garantisi olamayacağına göre, nasıl " Yenileniriz " ? Bilmem farkında mısınız, toplum olarak öyle bir noktaya geldik ki, bir kelime ile terörist, bir kelime ile yandaş, bir kelime ile fetö yanlısı, bir renk ile vatan haini, iç düşman ola...
 • Kraldan Çok Soytarıları!

  26 Haziran 2019 Genel, Köşe Yazıları

  Bu yazıyı uzun da olsa okuyun… Çünkü; Hayat bu… Bugün varsın, yarın yok… Tuhaf ama gerçek… Dün zirvedeyken bugün yerlerde olmak da yaşamın gerçeklerinden… Ne sonsuz bir yaşam var bu dünyada, ne de zirvede olmak… Her şeyin bir başlangıcı, bir de sonu var… Sonsuzluğun sahibi yalnız yaratan… Ne karşı koyabilirsiniz, ne itiraz edebilirsiniz O’nun adaletine… "Keşke" dersiniz içinizden ama… O keşkeler sizi boğacak duruma geldiğinde de iş işten geçmiş olur zaten… Öyleyse keşke demeden yaşamak için, hayatın farkında olmak gerekmez mi?.. Yani farkı far...
 • SAMİMİ RİYAKARLAR

  17 Haziran 2019 Köşe Yazıları

  Geçen gün bir grup arkadaşlar ile birlikte oturup, güzel bir sohbet ortamı gerçekleştirdik. Sohbet öyle bir konuma geldiki günümüzde bazı insanoğlunun samimiyetinin tartışıldığı ve bu tür insanlardan dolayı insanlığa güvenin yok olma noktasına geldiği savunulundu. İşte tam bu sırada Süleyman amca cebinden bir yazı çıkardı. Türkiye Gazetesinde bundan tam 33 yıl önce yazılmış bir yazıyı çıkardı. Yazı sohbetimize bir ışık oldu. İşte bu yazıyı sizler için kaleme aldım. Bu acaip ifade Napolyon Bonapart'a aittir. O, bu sözü, çok usta "iki yüzlül...
 • Başarı yetkiyi kullanmaktır

  02 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  2018-2019 Futbol sezonu öncesi Amasya'da kendinize bir grup bularak başlatmış olduğunuz Yeni Amasyaspor'u elde etme çabanız sonuç verdi. Ama bu sonuç Amasya için büyük hüsran oldu. Sosyal medyayı kullanarak kendinizi gördüğünüz dev aynayı, Amasya'da kendi yandaşlarınız tarafından bazı kesimlere kabul ettirdiniz. Ve hayaliniz Yeni Amasyaspor yönetimini ele geçirdiniz. Bu uygulamayla Yeni Amasyaspor'u şantiyeye (rantiyeye) çevirdiniz! Sezonun ikinci yarısında göreve geldiğinizde; “Hazırlık” maçlarında gövde gösterisi yaptınız! Lig maçları b...
hd porno sikis izle