logo

reklam

BALIK ÖLÜMLERİ YAŞANDI

YEŞİLIRMAK nehrinde yaşanan balık ölümleri vatandaşların tepkisine neden oldu. İl Çevre Müdürlüğü balık ölümlerinin havza yatağında bulunan bir barajde meydana gelen heyelan sonucu meydana gelen çamurlu suyun nehre boşalmasından neden olduğu belirtilerek, balık ölümlerinin herhangi bir atık yüzünden olmadığını açıkladı.
Nehirde balık ölümlerinin yıllar sonra yeniden yaşanması bölgedeki vatandaşların tepkisine neden oldu. Daha önceleri de bölgede toplu balık ölümleri meydana geldiğini ifade eden çevre sakinleri, İl Çevre Müdürlüğü’nü arayarak şikayette bulundu. Binlerce balık su yüzeyine vurmaya başladı.

ÇİFTÇİLER KİMYASAL MADDELERDEN
Yeşilırmak nehrinin Amasya’dan geçen kısmında yaşanan kirlilik, balık ölümlerini beraberinde getirdi. Boyları 1 metreye varan yayın ve sazan balıkların ölüleri kıyıya vurdu. Çiftçiler toplu balık ölümlerinin nedeninin kimyasal maddelerden olduğunu ve balıkların zehirlendiğini iddia etti.
Nehri’nde karaya vuran balıkları gören çiftçiler kirliliğe isyan etti. Kirliliğin artık önlenemez boyutlara geldiğini dile getiren çiftçiler, bir an önce önlem alınmaması halinde daha büyük çevre felaketinin yaşanacağını iddia etti.
Karaya vuran balıkları gösteren çiftçiler, nehirdeki balıklarının ölümünün bulanık suyla ilgili olamayacağını belirterek, balıkların zehirlenmiş olabileceğini öne sürdüler.

TAHLİL SONUÇLARI BEKLENİYOR
Balık ölümleri Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü de harekete geçirdi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin nehirden numuneler aldıklarını belirterek, en kısa sürede balık ölümlerinin nedeninin ortaya çıkacağını ifade etti.
Yeşilırmak Nehrinden alınan numunelerin sonuçlarının çıkmasının ardından kesin nedenin ortaya çıkacağını dile getirdi.

VALİLİK GEREKEN YAPILACAK
AMASYA Valiliği konu ile ilgili bir açıklama yayınladı. Amasya Valiliğinden yayınlanan açıklamada;
“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı yetkilileri vakayı derhal incelemeye başlatıldığı belirtilerik,
İlk değerlendirmelere göre havza üzerinde bulunan barajların birinde heyelan sonucu değişik büyüklüklerde kaya parçalarının yükleme havuzu ve su kanalına dolması neticesinde, yaklaşık 8 km iletim kanaldaki suyun geri tepmesi sonucu santralin ve kanalın zarar görmemesi için, santral yetkilileri tarafından savak kapakları kontrollü açılmış ve debi ırmak yatağına boşaltılmıştır. Savaklar arkasında çökelmiş çamur ve silt malzemenin suyla birlikte ırmak yatağına boşalması çamurlu su akmasına neden olmuştur.
Müteakiben balıkların solungaçlarına çamur dolması ve sudaki oksijen oranının düşmesi sebebiyle, balık ölümleri meydana geldiği değerlendirilmektedir.” dendi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle