logo

reklam

Balık tezgahları el yakıyor.

Balık tezgahları el yakıyor.
Havaların sıcak gitmesinden dolayı balığın az çıkması balık fiyatlarına da yansıdı. Amasya’nın içinde yer aldığı Karadenizin olmazsa olması olarak tabir edilen ve geçtiğimiz yıl 10 liradan satılan hamsi 15 liradan satılıyor.
Karadeniz’de su sıcaklığının mevsim normallerin üzerinde seyretmesi ve yeterince av yapılamaması nedeniyle balık fiyatları düşmüyor.
Son dönemde hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle özellikle hamsinin Türk karasularını terk etmesi hem balıkçıları hem de vatandaşları üzdü.
Tezgahlarda mezgit ve çinekop kilogramı 30, barbun ve çipura 25, hamsi ise 15 liradan satılıyor.
Amasya’da balıkcı esnafı, deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle tezgahlarda pek balık bulunmadığını söyledi.
1 Eylül’de balıkçıların ‘Vira Bismillah’ diyerek başladığı balık sezonunda balığın az olmasından dolayı tezgahlardaki fiyatlar cep yakıyor. Havaların sıcak gitmesinden dolayı beklentilerin altında balık çıkması balık fiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz sene kilosu 10 liradan satılan hamsi 20 TL’den, uskumru 35 TL’den, mezgit 25 TL’den, levrek 35 TL’den tezgahlardaki yerini aldı. Geçtiğimiz yıla göre Aralık ayındaki balık fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Amasya Balıcı esnafı, “ Geçtiğimiz yıla göre fiyatlar biraz yüksek. Bunun da sebebi havaların sıcak gitmesinden dolayı balığın az çıkması. Önümüzdeki günlerde havaların soğumaya başlamasıyla birlikte balığın artacağını ve fiyatların aşağıya ineceğini düşünüyoruz. En çok satılan balık hamsi. İnsanlar haftada bir de olsa balık tüketiyor. Fiyatlar daha da düştüğünde tüketimde artacaktır.” dedi.
Vatandaşlar ise tezgahlarda balık çeşidinin bol, fiyatların ise bolluk ile birlikte yüksek olduğunu dile getirdi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle