logo

reklam

Besleme değil bağımsız basın


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızın güzellik sembolüydü BB. Sarışın ve fettan güzelliğin timsaliydi. BB, benim neslim için o sarışın, o fettan güzel, ünlü Fransız aktris Brigitte Bardot demektir. Ama benim için son dönemde iki ayrı anlamı daha oldu BB’nin.
Birinci anlamı ömrümün en güzel günlerini verdiğim ve hayatımın en mutlu günlerini yaşadığım ve mensubu olmakla gurur duyduğum bağımsız basın. Diğeri ise görmekten, duymaktan tiksindiğim ve şiddetle karşı çıktığım besleme basın.

Her seçim zamanı ve seçim sonrası bir alışkanlık haline gelen Basın’da yeni hareketlikler yine kendini gösterdi. Basın adı altında menfaat çıkarlığı hareketliği başladı.

Milli Mücadele’nin güçlenmesine ve kazanılmasına önemli katkılarda bulunmuş olan yerel gazeteler, yıllardır büyük sıkıntılar ile mücadele etmektedirler.

Yerel gazeteler yapıları itibariyle küçük ölçekli ticari işletmelerdir. Amaçları her ne kadar habercilik yaparak kamu hizmetinde bulunmaksa da, ticari anlamda kar ederek hayatlarını devam ettirmek zorundadırlar. Ancak her yerel gazete sadece kar etmek ya da kamu hizmeti yapma amacına sahip değildir. Yerel gazeteler kuruluş, yayın politikası, içerik ve amaç gibi özellikleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

Yerel gazeteleri yayınlanış amaçlarına göre üçe ayırmak mümkündür,
1- Gerçekten gazetecilik yapma kaygısı taşıyanlar.
2- Matbaa sahipleri tarafından çıkarılan yerel gazeteler.
3- Yerel kanaat önderlerinin teşvikleri veya doğrudan teşebbüsleri ile çıkarılan gazeteler (siyasal amaçlı), resmi ilan pastasından pay almak amacıyla çıkan gazeteler ve yerel seçim dönemi bir anda ortaya çıkarak, seçim konulu ilanların gelirini topladıktan sonra kapanan gazeteler.
Yukarıda 2. ve 3. maddelerde yer alan gazetelere “besleme basın” veya “naylon gazete” adı verilmektedir.

Bir sohbet toplantısında devrin muktediri bir siyasetçi “sizin için ne yapabilirim?” diye sorduğunda “Bağımsız Basının (BB) karşısına kamu kaynaklarını kullanarak Besleme Basın (BB) çıkarmayın başka ihsan istemeyiz” demiştim.

Besleme Basınla Bağımsız Basın arasındaki kalite ve toplumsal fayda farkı 15 Temmuz gecesi bütün çıplaklığı ve netliği ile ortaya çıktı. Bir tarafta mesleğin basamaklarını emek vererek tırmanan gerçek gazeteciler, öbür tarafta bulundukları koltuklara himayeyle oturtulmuş öbür gazeteciler vardı ve o gece Cumhurbaşkanı başta olmak üzere darbeye karşı çıkan en üst yetkiliden en alt kademedeki en genç insana kadar herkes karşı çıkmanın mesajını gerçek gazetecilerden aldı ve onlar aracılığıyla ulaştırdı.

Gazetecinin muhalif olmasından değil ahlaksız olmasından, aptal olmasından, cahil olmasından korkmak gerekir. Bağımsız gazetecinin eleştirisi dürüst siyasetçi, liyakatli bürokrat için besleme basının övgüsünden çok daha yararlıdır. Yararlıdır çünkü yanlışını görme ve ondan dönme fırsatı verir. Yararlıdır çünkü beslemenin kendisinin toplum nezdinde itibarı yoktur ki övgüsünün bir anlamı ve muhatabına faydası olsun.

Eğer bir adam iş takipçisi ya da güce tapıcı biri değil de sadece gazeteciyse ve “yorumun özgürlüğünden” taviz vermiyor ve “haberin kutsallığına” leke sürmüyorsa, bırakın hatta siz teşvik edin sizi eleştirsin. Eleştiriye tahammülle başlar demokrasi kültürü ve eleştiriyi dikkate almakla olgunlaşır yöneticilik.

Yetmişli yıllarda BB bizim için sadece Brigitte Bardot’tu. Ama Bugünlerde ülkemin bir badireden bir başka badireye sürüklenmesinin istendiği bir süreçte, BB benim ve benim neslim ve bir de onların takipçisi genç meslektaşlar için hem olumsuz tarafından besleme basın hem de en onurlu tarafından bağımsız basındır.

İçinden geçmekte olduğumuz şu kalkışmalar ortamında bağımsız basına her zamandan daha fazla ihtiyacımız var. 15 Temmuz, bunu bir kere daha ve bütün açıklığı ile oraya koymuştur.

Yerel medyada gazetecilik mesleğinin kişisel çıkarlar için kullanılması veya para ve diğer çıkarlar karşılığında besleme ve naylon gazeteler çıkarılmasının önlenmesi için meslek ilkeleri ve etik kuralların hassasiyetle ve kararlı biçimde uygulanması gazetecilerin görevi ve sorumluluğudur. Naylon gazete veya benzeri yayın çıkarmanın veya benzeri amaçlarla görsel ve işitsel yayın yapmanın engellenmesi için yasal sınırlandırmaların; ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmadan, demokratik toplum düzeni ölçütleriyle çelişmeden ve demokrasiyi zedelemeden gözden geçirilmesinde yarar vardır.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Huzur veren gazete

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi asla milletimizin değerlerine ters düşecek bir yayıncılık anlayışını benimsemediği için, okuyucu nezdinde güven tesis etti. “Huzur Veren Gazete” okuyucularımızın bize verdiği payedir. Vatanseverlik bizim temel şiarımızdır. Bu noktada mihenk taşımız, okuyucunun bize dair kanaatidir. 16 Ağustos 1986, pek mütevazı ekonomik imkânlarla yayın hayatına başlayan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, Yerel gazetecilikteki zorlu rekabet şartlarına rağmen 34 yıl boyunca istikrarlı ve kaliteli bir yayıncılık anlaışı ile Am...
 • Sonbarlı Yaz “Aysun Doğan Terzi” Yazdı

  23 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Serin geçen Temmuz mu. Akıllara zarar. Hiç görmedik efendim böylesini. Aktüelite, siyâset, şimdi kimin umrumda. Bu serinlik bu ayda en mühim konu.Takvim 22 Temmuz’u gösterirken dışarıdaki hava tam tersini söylüyor. Mevsimlik montlar kurtuldu sayılır bir yerde, naftalin kokan dolaplardan.Bu serinlik hayırlara olsun da, seksenlerinde babam bu yaşına kadar böyle bir temmuz ayı hiç görmediğini söylüyor.Yaz gecelerinin olmazsa olmazı serin karpuzlar, buz gibi limonatalar buzdolaplarında öylesine bekliyor.Çekirgeler, tarla kuşları da ortalıkta yo...
 • Biraz omurgalı olun heri!..

  23 Temmuz 2019 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Gazetecilik… Bir elinde şerefim dediği kalemi, bir elinde umut meşalesini taşıyanların oluşturduğu günümüzün en zor mesleklerinden… Ötekileştirilen, kendinden olmayanı dışlama yordamıyla değersizleştirilenlerin listesinde belki de artık en başta yer alıyor bu meslek. İki gün sonra 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramını kutlayacağız. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrene...
 • UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

  18 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  15 Temmuz direnişimizin ve zaferimizin 3. Yıldönümü’nü kutladık. 15 Temmuz, tıpkı Çanakkale Zaferimiz gibi, tıpkı İstiklal Savaşımız gibi, tarihimizdeki sayısız zafer ve başarı gibi bize, hepimize aittir. 15 Temmuz, milletin ortak direnişidir, ortak zaferidir. 15 Temmuz, her türlü farklılığın üzerinde, her türlü siyasi görüşün, yaklaşımın, oluşumun üzerinde, siyaset üstü bir değerimizdir. 15 Temmuz, tarihe altın harflerle yazılacak bir geceydi. Türk halkı adeta üzerine Çanakkale ruhundan bir parça üflenmiş-çesine sokaklara döküldü, millet 2...
hd porno sikis izle