logo

reklam

Besleme değil bağımsız basın


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızın güzellik sembolüydü BB. Sarışın ve fettan güzelliğin timsaliydi. BB, benim neslim için o sarışın, o fettan güzel, ünlü Fransız aktris Brigitte Bardot demektir. Ama benim için son dönemde iki ayrı anlamı daha oldu BB’nin.
Birinci anlamı ömrümün en güzel günlerini verdiğim ve hayatımın en mutlu günlerini yaşadığım ve mensubu olmakla gurur duyduğum bağımsız basın. Diğeri ise görmekten, duymaktan tiksindiğim ve şiddetle karşı çıktığım besleme basın.

Her seçim zamanı ve seçim sonrası bir alışkanlık haline gelen Basın’da yeni hareketlikler yine kendini gösterdi. Basın adı altında menfaat çıkarlığı hareketliği başladı.

Milli Mücadele’nin güçlenmesine ve kazanılmasına önemli katkılarda bulunmuş olan yerel gazeteler, yıllardır büyük sıkıntılar ile mücadele etmektedirler.

Yerel gazeteler yapıları itibariyle küçük ölçekli ticari işletmelerdir. Amaçları her ne kadar habercilik yaparak kamu hizmetinde bulunmaksa da, ticari anlamda kar ederek hayatlarını devam ettirmek zorundadırlar. Ancak her yerel gazete sadece kar etmek ya da kamu hizmeti yapma amacına sahip değildir. Yerel gazeteler kuruluş, yayın politikası, içerik ve amaç gibi özellikleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

Yerel gazeteleri yayınlanış amaçlarına göre üçe ayırmak mümkündür,
1- Gerçekten gazetecilik yapma kaygısı taşıyanlar.
2- Matbaa sahipleri tarafından çıkarılan yerel gazeteler.
3- Yerel kanaat önderlerinin teşvikleri veya doğrudan teşebbüsleri ile çıkarılan gazeteler (siyasal amaçlı), resmi ilan pastasından pay almak amacıyla çıkan gazeteler ve yerel seçim dönemi bir anda ortaya çıkarak, seçim konulu ilanların gelirini topladıktan sonra kapanan gazeteler.
Yukarıda 2. ve 3. maddelerde yer alan gazetelere “besleme basın” veya “naylon gazete” adı verilmektedir.

Bir sohbet toplantısında devrin muktediri bir siyasetçi “sizin için ne yapabilirim?” diye sorduğunda “Bağımsız Basının (BB) karşısına kamu kaynaklarını kullanarak Besleme Basın (BB) çıkarmayın başka ihsan istemeyiz” demiştim.

Besleme Basınla Bağımsız Basın arasındaki kalite ve toplumsal fayda farkı 15 Temmuz gecesi bütün çıplaklığı ve netliği ile ortaya çıktı. Bir tarafta mesleğin basamaklarını emek vererek tırmanan gerçek gazeteciler, öbür tarafta bulundukları koltuklara himayeyle oturtulmuş öbür gazeteciler vardı ve o gece Cumhurbaşkanı başta olmak üzere darbeye karşı çıkan en üst yetkiliden en alt kademedeki en genç insana kadar herkes karşı çıkmanın mesajını gerçek gazetecilerden aldı ve onlar aracılığıyla ulaştırdı.

Gazetecinin muhalif olmasından değil ahlaksız olmasından, aptal olmasından, cahil olmasından korkmak gerekir. Bağımsız gazetecinin eleştirisi dürüst siyasetçi, liyakatli bürokrat için besleme basının övgüsünden çok daha yararlıdır. Yararlıdır çünkü yanlışını görme ve ondan dönme fırsatı verir. Yararlıdır çünkü beslemenin kendisinin toplum nezdinde itibarı yoktur ki övgüsünün bir anlamı ve muhatabına faydası olsun.

Eğer bir adam iş takipçisi ya da güce tapıcı biri değil de sadece gazeteciyse ve “yorumun özgürlüğünden” taviz vermiyor ve “haberin kutsallığına” leke sürmüyorsa, bırakın hatta siz teşvik edin sizi eleştirsin. Eleştiriye tahammülle başlar demokrasi kültürü ve eleştiriyi dikkate almakla olgunlaşır yöneticilik.

Yetmişli yıllarda BB bizim için sadece Brigitte Bardot’tu. Ama Bugünlerde ülkemin bir badireden bir başka badireye sürüklenmesinin istendiği bir süreçte, BB benim ve benim neslim ve bir de onların takipçisi genç meslektaşlar için hem olumsuz tarafından besleme basın hem de en onurlu tarafından bağımsız basındır.

İçinden geçmekte olduğumuz şu kalkışmalar ortamında bağımsız basına her zamandan daha fazla ihtiyacımız var. 15 Temmuz, bunu bir kere daha ve bütün açıklığı ile oraya koymuştur.

Yerel medyada gazetecilik mesleğinin kişisel çıkarlar için kullanılması veya para ve diğer çıkarlar karşılığında besleme ve naylon gazeteler çıkarılmasının önlenmesi için meslek ilkeleri ve etik kuralların hassasiyetle ve kararlı biçimde uygulanması gazetecilerin görevi ve sorumluluğudur. Naylon gazete veya benzeri yayın çıkarmanın veya benzeri amaçlarla görsel ve işitsel yayın yapmanın engellenmesi için yasal sınırlandırmaların; ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmadan, demokratik toplum düzeni ölçütleriyle çelişmeden ve demokrasiyi zedelemeden gözden geçirilmesinde yarar vardır.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başarı yetkiyi kullanmaktır

  02 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  2018-2019 Futbol sezonu öncesi Amasya'da kendinize bir grup bularak başlatmış olduğunuz Yeni Amasyaspor'u elde etme çabanız sonuç verdi. Ama bu sonuç Amasya için büyük hüsran oldu. Sosyal medyayı kullanarak kendinizi gördüğünüz dev aynayı, Amasya'da kendi yandaşlarınız tarafından bazı kesimlere kabul ettirdiniz. Ve hayaliniz Yeni Amasyaspor yönetimini ele geçirdiniz. Bu uygulamayla Yeni Amasyaspor'u şantiyeye (rantiyeye) çevirdiniz! Sezonun ikinci yarısında göreve geldiğinizde; “Hazırlık” maçlarında gövde gösterisi yaptınız! Lig maçları b...
 • Besleme değil bağımsız basın

  29 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızın güzellik sembolüydü BB. Sarışın ve fettan güzelliğin timsaliydi. BB, benim neslim için o sarışın, o fettan güzel, ünlü Fransız aktris Brigitte Bardot demektir. Ama benim için son dönemde iki ayrı anlamı daha oldu BB’nin. Birinci anlamı ömrümün en güzel günlerini verdiğim ve hayatımın en mutlu günlerini yaşadığım ve mensubu olmakla gurur duyduğum bağımsız basın. Diğeri ise görmekten, duymaktan tiksindiğim ve şiddetle karşı çıktığım besleme basın. Her seçim zamanı ve seçim sonrası bir alışkanlık haline g...
 • Makam Aracı Saltanatı! SARI ile SON MU BULUYOR?

  25 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Makam Aracı Saltanatı! SARI ile SON MU BULUYOR? “Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir” Kelimenin anlamına uygun, tam bir saltanat! Kıytırık makam sahiplerinin altında bile, birer beleş araba varken, çoğunun yedeği de garajda bekliyor. Neden yoksullaştığımızı ve neden adam olamadığımızı, şimdi anladınız mı? Makam araçlarını, sadece makam sahipleri kullanmıyorlar. Aile bireyleri de, özellikle okula giden çocuklar da onları servis aracı gibi kullanıyor ve genellikle çocuklar, okullarına bu araçlarla gönderiliyor. Makam sahiple...
 • Şaşırmazlık oyunu

  15 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Hiçbir şeye şaşıramamak, tepki verememek deyim yerindeyse 'ağzını açıp gık diyememek' . Son günlerde ülkede ve çevremde olup bitenlere ne tek laf edesim, ne de oturup yazasım var. Sessizlik sarmalının içinde güvenli ve huzurluyum(!) Tüm konuşanların aksine ben yutkunarak susmayı tercih ediyorum. Bilfiil, vazgeçilmişlik denilebilir bütün seslerden. Seslerim yüzüme çarpınca anladım bunu. Sesimin faydasızlığı, duymamakta ısrar eden insanlara, inatla neşeli şarkılar söylemek gibi amansızdı niyeyse. Anlaşılan insanlar umut kokan seslerden haz etmiyo...
hd porno sikis izle