logo

reklam

Bir Fıkra Bin Düşün


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

“İnanç ,görünmeyene inanmaktır; görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz” Der Nasreddin Hoca..

Merhaba, sevgili Yorum okuyucuları. Ben Aysun. Buraya güzellikler ve sevgi bırakmak adına geldim. Eski ‘şehirli’ yeni Köylü’yümdür. Çocukluğumdan bu yana en büyük tutkum, kitaplar ve şiir yazmaktır. Köy’de yaşayan bir insan olarak, kuşların cıvıltısına, Mevsimlerin büyüleyici geçişlerine tanıklık etmekle geçiyor günlerim. Bu günleri, gözümden, gönlümden, dilimden süzüp sizlerle paylaşacağım, kalemim yettiğince..

Yaşadığım yer, doğayla iç içe olmasından dolayı,iyiyi kötüyü ayırt etmemi sağladıysa da, bende bir çoğumuz gibi eski günleri ve çocukluğumu çok özlüyorum .

Eskiden böyle miydi her  şey?

Küçük, müstakil, bahçeli evlerden oluşan samimi sokaklarda yaşardı insanlar. Birbirleriyle, daha yakın ilişkiler kurar acıyı ve mutluluğu paylaşırlardı. Kandil günü, komşunun evinde pişen un helvasının tadı gibiydi dostluklar. Şimdi ise, aynı apartmanda isimlerini bile bilmediği komşulara sahip oldu insanlar.

Komşuluk ilişkileri denilince aklıma, Nasreddin Hoca ve onun unutulmaz ders niteliğinde özdeyişleri gelir.. Bu hafta sizlere, Anadolu insanının, yapısını, düşüncesini, olaylara bakış açısını fıkralarla anlatan, soyut düşünür: Nasreddin Hoca’dan bahsetmek isterim. Eskişehir’in İlçesi Sivrihisar’a bağlı Hortul köyü’nde doğan hoca, medrese eğitimini tamamladıktan sonra imamlık yapar. Halkın kendisine olan aşırı sevgisi, yaşamıyla ilgili söylentilere karışmış olsa da ,yer yer olağanüstü nitelik kazandırmıştır ona. Hatta Selçuklu Sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile dost olduğu bile söylentiler arasındadır.

Nasreddin Hoca, Toplumsal olaylara, sosyal problemlere mizahi bir üslup katarak, ne kadar ilim ve edep sahibi bir veli olduğu ortaya koyar. İyilikleri bildiren, doğruya sevk eden, biri olmak onun işiydi! Komşuluk, dostluk ve ticari ilişkilerde; toplumda eksik ve bozuk yönleri düzeltmek maksadı ile nükteler dile getirmiştir.

“Bütün kaynaklardan çıkarılacak sonuca göre, Nasreddin Hoca, moğol istilasından bunalan, Anadolu insanının gülen yüzüdür” onda, Türk halkının saflık, hazır cevaplık, sağduyu, nüktedanlık, gibi özellikleri yoğunlaşmıştır. Halk onu “bilge kişisi” olarak ilan etmiştir.”Güldürürken, düşündürebilmiştir..

DÜNYA KAÇ METRE

Arkadaşlarından biri Hocaya sorar: -Hoca, Dünya kaç metre?

Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek:

-Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!..

Mutlu Haftalar! Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

Share
189 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Homo sapiens,Ön yargı,Centilmen Dede..

  21 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Gectiğimiz aylarda internette dolaşan bir video ve haberlerede konu olan,yaşlı bir insanın, yaşına ve insanlığına yakışmayan hali beni fena halde etkilemişti. Bir insanın daha doğrusu,evrimini tamamlayamamış "homo sapiens'lerin" insanlık dışı davranışları yüzünden,diğer insanlara karşı olumsuz tavırlar takımamız, Kurunun yanında yanan yaş odun meselesi.. Devir değişti,güven kavramı silinip gitti. İnsanlar da boş durmadı tabi değişen teknoloji ile onlarda değişti.Modern görünümlü, taş devrinden kalma ilkel beyinleri hariç. Artan suç ve şidd...
 • Üç Eşikli Kültür Şehri Amasya.. !

  19 Nisan 2018 Köşe Yazıları

    Amasya Târihi ve Kültürel değerleriyle ve Coğrafi konumuyla benzersiz ve mistik bir şehir. Bir çok medeniyete tanıklık etmiş,onlardan kalan kültürel değerlerini büyük bir sadakatla koruyabilmiştir. Kendine özgü mimari yapısı ile (restore edilmiş) Yalı boyu evleri,Beyazit Cami,Büyük Ağa Medresesi ve yetiştirdiği Şehzadelerin heykellerinin bulunduğu alanlarda;Osmanlı tarihinin izlerini görebilmeniz mümkün.. Hititlerin Başkenti olan Hattuşaş kalıntılarını Çorum'da, Roma dönemine ait antik hamam kalıntılarına Terzi Köy'de rastlayabilir...
 • Görünürde her şey var ama aslında hiçbir şey yok !

  09 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Bir kaç gün önce günlük gazetemi alıp, köyümüze doğru giden otobüslerden birine bindim. Atmışlı yaşlarda, yüzünde hayatın zorluğunu ifade eden bir anlatımla,bir teyze beni görür görmez el sallayıp yanında yer olduğunu söyledi,beni tanımış olabilceğini düşündüm ve memnuniyetle yanına oturdum.Yanımızda hoş alımlı genç bir bayan daha vardı..Kucağımdaki gazete ve kitaplar teyzenin dikkatini çekmiş olmalı ki dakikalarca bakınıp durdu. Kitap kurdu olacağı aklımdan bile geçmezdi.! Çantasından gözlüğünü çıkarıp gazeteyi istedi, gazeten...
 • Oldu mu be Amca !

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Amasya’da Afrin harekatına katılan askerlere destek amacıyla düzenlenen kampanya kapsamında termal içlik, elma, kuru soğan ve patateslerden oluşan yaklaşık dört tır dolusu malzeme gönderen ve afrin harekatı boyunca adeta seferberlik ilan eden,insanları iyiliğe yardimseverliğe sevk eden, içimizde birlik ve beraberlik duyguları uyandıran ve bir an olsun desteğini esirgemeyen; Amasya Belediyesi son olarak da Afrin’deki Mehmetçiklerin telefon görüşmeleri için kampanya düzenleyip bin adet taşınabilir şarj cihazı göndermiş. Amasya Belediyesini ve Hay...