logo

reklam

Çiftçi kar bekliyor

Çiftçi kar bekliyor
Amasya’nın büyük bir bölümünde ekili hubat alanlarında Kar yağmadığı takdirde hububatta don riskinin olabileceğini belirten uzmanlar, çiftçinin hububatını ektiği Ekim, Kasım ve Aralık ayında yağışların istenilen miktarda olmadığını vurguladı.
Yılın ilk ayı olan Ocak ayında ise Amasyalı çiftçilerin kar yağışı beklediğini söyleyen Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, “Çünkü kar, yeni filizlenen hububatın üzerinde bir yorgan vazifesi görüyor. Bitkilerin üzerini örtüyor ve soğuktan etkilenmemesini sağlıyor. Ayrıca ürünün ihtiyaç duyduğu suyu da veriyor. Ama kar yağarsa bir sıkıntı olmaz.” diye konuştu.
Yağış olmamasının diğer bir etkisinin de baraj ve göllerdeki su seviyelerinin düşmesi olduğuna dikkat çeken Baş, şunları söyledi:
“Beklenen yağışın olmayışı barajlar ve göllerdeki su seviyesini de düşürüyor. Sonucunda çiftçilerimiz elektrik ve mazot enerjisini kullanarak yer altı sularını kullanmak zorunda kalıyor. Bunun için de harcayacağı girdilerin, artacağı endişesini yaşıyor. Önümüzde uzun bir kış süreci var. Temennimiz bu süreç gerek ürünlerin gelişmesi açısından gerekse sulama suyu olarak kullandığımız baraj ve göldeki suların yükselmesi açısından yağışların olması ve özellikle kar’ın yağmasıdır”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle