logo

reklam

DEPREM VE KBRN TATBİKATI GERÇEĞİNİ ARATMADI

Ülkemizde ve ilimizde meydana gelebilecek afet ve olagan dışı acil durumlara karşı Amasya il Sağlık Müdürlüğü Sivil Savunma amirliği ekipleri tarafından tarafından il düzeyinde sağlık müdürlüğüne bağlı hastanelerde yaklaşık bir yıldır verilen deprem, yangın ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer) olaylarına karşı eğitimlerin sonunda başlatılan tatbikatların sonuncusu Amasya İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binası bahçesinde gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı.
Tatbikat öncesi bir açıklama yapan Amasya İl Sağlık Müd.Dr. Öner Nergis İlimizde veya bölgemizde olabilecek afet ve acil durumlarda acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyabilecek kazazade veya afetzadelere olay yerinde ilk müdahale ve hastanın en yakın sağlık merkezine nakil edilmesine karşı müdürlükleri bümnyesinde yaklaşık bir yıldır verilen eğitimlerin sonucunda ilçelerimzde başlatılan acil durum tatbikatlarını sonuncusunun Amasya da yapıldığını ifade ederek; “Müdürlüğümüz Sivil Savunma amirliği ekipleri bu eğitimleri yaklaşık bir yıldır ilçe ilçe gezerek verdiler. İlçelerimizde yaptığımız tatbikatların yanısıra Merzifon Hava Üssü ile birlikte de ilk defa asker sizil organizasyonu ile KBRN tatbikatını gerçekleştirdik. Bizler bu tatbikatla Amasya Belediyesi İtfaiye müdürlüğü, 112 acil servis ve diger ilgili kurumlarımızın böylesi bir afette olay yerine kaç dakikada intikal ettiklerinden olaya müdahale etme sürelerine kadar her şeyi analiz ederek eksikliklerimizi tespit etmeye çalışıyoruz. Bu tatnikatlarda kurumlarımızın da hazırlıklı olduğunu gördük. Bu tatbikatlarda varsa eksikliklerimizi tespit edilirek eğitimlerimizi daha da sıklaştırarak bu olaylardaki kaybımızı minimize edecek her türlü tedbiri alacağız. Emek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
Ruhi Tingiz Diş hastanesi bahçesine verilen deprem alarmı ile personelin acil çıkış kapısını kullanarak dışarı çıkması ile başlayan tatbikatta acil durumlarda alınacak kararlar ile ilgili hemen kurulan kriz masasına depremde arama,kurtarma ilk yardım ve depremden sonra şoka giren depremzedelere psikolojik destek veren ekipler kriz masasınıda bilgilendirerek yaptıkları görevleri hakkında bilgi verdi.
Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) sızıntısının olduğu bir tehdidin canlandırıldığı geniş katılımlı tatbikat gerçeği aratmadı.
Senaryo gereği Ruhi Tingiz Diş hastanesinde`nde bir patlama sonucu kimyasal gaz sızıntısı meydana geldiği ihbarı ile bölgeye KBRN ve ambülanslar ekip sevk edildi.
Tatbikat alanına gelen KBRN ekipleri, koruyucu kıyafetlerle bölgede ölçüm yapıp yaralı olarak çıkardıkları şahsı dekontamine (kimyasallardan arındırma) ederek yapılan ilk müdahale sonrasında gelen ambulansa
teslim ettiler.
Kimyasal tehlike boyutunun büyük olduğunu ifade eden KBRN uzmanı Derviş Öksüz; “KBRN ihbarı geldiğinde acil müdahale etmemiz gerekiyor. Araçlarımızda KBRN eşyaları hazır bir şekilde durmaktadır. Bütün cihazlarımızın kimyasal, biyolojik, radyoaktif olsun cihazlarımız çok büyük önem taşımaktadır. İl müdürlüğümüzün aldığı cihazlar çerçevesinde KBRN ekibi olarak ilk amacımız tehlikeli yerlere girdiğimizde üzerimizde bulunan maksimum korunaklı elbiselerleve elimizdeki cihazlarımızla ölçüm yapıp tehlikenin boyutunu ve nasıl müdahale edilecek onu tespit etmek ve ardından varsa yaralı ona ilk yardımı yapmaktır.” dedi.
Tatbikatın son bölümünde ise Amasya Belediyesi itfaiye ekiplerine yangın ihbarı verilerek çıkartılan yangında söndürmenin nasıl yapılacağı tatbikatlı olarak gösterildi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle