logo

reklam
13 Ağustos 2018

Esnafa bayram bereketi yok

Bayram Yoğunluğu Yaşamayan Esnaf Düşünceli
Amasya’da, Kurban Bayramı öncesi çarşı ve pazarda bir hareketlilik olmaması esnafı kara kara düşündürüyor. Kurban Bayramı öncesi alış verişin artmasını, ticarette hızlanma yaşanacağını beklediklerini söyleyen esnaf, umduklarını bulamadıklarını belirtiyor.
Kurban Bayramı dolayısı ile vitrinlerini, tezgahlarını süsleyen esnaf müşteri bekliyor. Amasya esnafı piyasaların çok durgun olduğunu ve hiç bayram havası yaşanmadığını belirterek, piyasalarda durgunluğun sebebinin vatandaşta para olmamasından kaynaklandığını söylediler.
Amasya Esnafı, Kurban Bayramı öncesi satışların durgun olduğunu söyledi. Bayram öncesi satışların çok düşük olmasından dert yanıyor. Ramazan Bayramı öncesi işlerin yoğun olduğunu belirten esnafı, Döviz kurunun belirsizliğinin Kurban Bayramı öncesi kendisini gösterdiğini öne sürdü. Kıyafet, sebze ve meyvelerin en ucuza satıldığı pazar yerinde nakit akışı durma noktasına geldiğini kaydeden esnaf, adeta kan ağladıklarını dile getirdi.
Bu da bayram alışverişinden umutlanan esnafı üzdü. Bayram alışverişinin geçtiğimiz bayramlara göre daha durgun olduğunu belirten çarşı esnafı, insanların alım gücünün düştüğünü söylüyor.
Esnaf “Bayram haftası içerisine girdik. Ama işlerde bir hareketlilik yok. Her bayram haftası oldukça hareketli geçer ama şu an hiçbir hareket yok. Memur ve çiftçide para yok. Memur zaten kredi kartı ve banka kredisi sebebiyle aldığını bankalara ödüyor.”
Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Köse ise, piyasaların durgunluğundan şikayet etti. Esnaf için Ramazan Bayramı’nın Kurban Bayramı’ndan daha hareketli geçtiğini belirten Köse, şöyle konuştu: “Çünkü yılın ilk bayramı Ramazan Bayramı olduğu için vatandaş para harcıyor. Öte yandan Kurban Bayramı’nda vatandaş kurbanlık hayvan içinde para harcayınca başka giderlerden kısmak zorunda kalıyor. Bu sebeple piyasalarda çok fazla bir hareketlilik yaşanmıyor. Ama bu bayramda hayvan pazarı da durgun” diye konuştu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle