logo

reklam
22 Ağustos 2019

Haber Turu

55 Konut İpotekli Satıldı
Amasya’da Temmuz ayında 363 konut satıldı. Konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27.5 azaldı. Bir önceki aya göre yüzde 51.9 oranında artış gösterdi.
Amasya 363 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından yüzde 0.4 pay alarak 81 il arasında 56. sırada yer aldı.
Türkiye İstatistik Kurumu TUİK verilerine göre 2019 yılı Temmuz ayında Amasya satılanan 363 konuttan 55 konut ipotekli olarak satışı gerçekleşti. İpotekli satış oranının en fazla olduğu iller arasında Amasya 55 konut ile 16. sırada yer aldı. Amasya’da 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısında yüzde 64.5 oranında azalma yaşandı.
TUİK’den konu ile ilgili yapılan açıklamada 2019 yılı Temmuz ayında diğer satış türleri sonucunda 38q08 konut el değiştirdi. Amasya’da el değiştiren konut sayısı yüzde 11 azaldı. Aynı dönemde Amasya ili toplam konut satışları içindeki diğer konut satış payı yüzde 84.8 oran ile 81 ilarasında 66. sırada yer aldı. Ayrıca Amasya’da 2019 yılı Temmuz ayında satılan 363 konutun 163 adeti ilk defa satılırken, 200 konut ise ikinci el satışı gerçekleşti.

Benzin ve motorine zam
Motorinin litre fiyatına 17 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 6 kuruş zam geldi. Söz konusu artış pompa geçtiğimiz gün yansıdı.
Amasya’da ortalama 6,18 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,35 lira oldu.
Amasya’da ortalama 6,69 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,75 lira oldu.
Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

73 Ruhsat Verildi
TUİK istatistiklerine göre Amasya il genelinde 2019 yılının ilk altı ayında 73 binaya yapı ruhsatı verildi. Yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümünün ise 80 bin 014 m2 olduğu belirtildi.
Amasya ilinde yapı ruhtası verilen 80 bin 14 m2 toplamalanın yüzde 53.51’ine denk gelen 42 bin 849m2 konut kullanımalanı, yüzde 17.05 i ise ortak kullanımalanı olarak gerçekleşti.
Amasya’da 2019 yılının ilk altı ayında verilen yapı ruhsatı binaların toplam değerinin 122 milyon lira olduğu belirtilen açıklamada Yapı ruhsatı verilen 73 binada toplam daire sayısının ise 387 olduğu açıklandı.

Memurların zam pazarlığında yasal süre doldu
Toplu sözleşmede cuma gününe kadar uzlaşma yolu açık
Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevliler Sendikaları Heyeti arasında 1 Ağustos’ta başlayan 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere süresi tamamlandı.
Hükümet ve memur sendikaları arasında 20 günlük süre zarfında sözleşme konusunda mutabakat sağlanamadı.
Anlaşma için belirlenen sürenin sona ermesiyle toplu sözleşmede Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru süreci de başlamış oldu.
Bu sürecin işlemesi için memur sendikaları ya da hükümetin 23 Ağustos (cuma günü) tarihine kadar Hakem Kurulu’na başvurması gerekiyor. Hakem kuruluna başvuru için tanınan üç günlük süre cuma günü doluyor. Sendikalar başvuru yapıncaya kadar uzlaşmanın önünde yasalbir engel bulunmuyor.
Kurul ise kararını 5 gün içerisinde verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

İlk sayı çıktı
International Journal of Science Letters’ Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı
Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Uygulama Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “International Journal of Science Letters” isimli derginin ilk sayısı Dergipark bünyesinde yayımlandı. Merkez Müdürü Doç. Dr. Melek Gül, dergide katkısı olan tüm araştırmacılara teşekkür etti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle