logo

reklam

HABER TURU

Köy İsimleri Değişti
Amasya İl Genel Meclisi 2019 yılı Kasım ayı birleşimi yapıldı. İl Genel Meclisi’nde görüşülen iki köy isim isim değişiklikleri onaylandı.
Amasya merkeze bağlı Eski Kızılca köyünün ismini ‘Çerkezköy’, Merzifon ilçesine bağlı İnalanı köyünün isme ‘Hacı Veli” köyü olarak değiştirilmesinin uygun görüldüğüne dair, ilgi tarih kurulunun 2019/160 ve 162 sayılı kararları ve eski işlemli dosyası il genel meclisince istişare edilmek üzere görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.

Hindi fiyatları el yakıyor
Kış mevsiminde ve özellikle yılbaşı geceleri sofraları süsleyen hindiler, köy pazarında satışa sunuldu.
Amasya’da daha çok köy pazarında boy gösteren hindilerin fiyatı 200 ila 250TL arasında değişiyor. Hindi fiyatlarında pek artışa gitmediklerini belirten kümes hayvanları satıcıları şunları kaydettiler: “Bu mevsimde kırmızı etten çok hindi etine talep oluyor. Hindi fiyatları neredeyse geçen yılın fiyatından satılıyor. Daha çok kış aylarında ilgi gören hindiye son günlerde talep var. Bu mevsimde daha çok hindi ve balık eti tüketiliyor. Hindilerin fiyatı 200 liradan başlıyor, 1250 liraya çıkıyor. Köy ve mezralardan getirilen hindiler daha çok köy pazarında satılıyor.”

Şehzade ve Minyatür Amasya
Müze Fiyatları Belli Oldu

Amasya İl Genel Meclisi 2019 yılı Kasım ayı toplantısını Başkan Zeki Eraslan başkanlığında yaptı.
İl Özel İdaresi Özel Şehzadeler Müzesi ve Minyatür Amasya müzesinin ziyaretlerinde engelliler, gaziler ve şehit yakınları ile 17 yaş ve altındakilerden girişleri ücretsiz, diğer ziyaretçilerden 2020 yılı giriş ücretleri olarak 5,00.TL olarak tespit edilmesine karar verdi.

Süper Loto 7. Devri Yaptı
Süper Loto çekiliş sonuçları 5 Aralık 2019 tarihli son çekilişin ardından Milli Piyango İdaresi tarafından açıklandı. 21 milyon 537 bin TL’lik büyük ikramiye tutarının devrettiği çekilişte yedinci kez devir yaşandı.
Devasa ikramiye tutarının bir sonraki çekilişe devrettiği haftada 5 bilen 77 talihli kişi başı 11 bin 814 TL’lik ikramiyenin sahibi oldu.
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 5 bilen 77 kişi 11 bin 814 lira 35’er, 4 bilen 4 bin 993 kişi 197 lira 85’er kuruş, 3 bilen 108 bin 450 kişi 15 lira 35’er kuruş ikramiye kazandı.
Milli Piyango İdaresinden yapılan açıklamaya göre, çekilişte kazandıran numaralar 20, 26, 27, 32, 35 ve 53 olarak belirlendi.
Bu hafta yapılacak çekilişte büyük ikramiyenin 25 milyonu geçmesi bekleniyor.

TKDK’DAN YATIRIMCILARA 320 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ
TKDK Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici, TKDK’nın 25 Kasım 2019’da 8. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını ve IPARD II’nin 8. çağrısı ile Türkiye genelindeki 42 ilde toplam 320 milyon TL. hibe dağıtılacağını belirtti.
Çağrı içeriğinde, et ve et ürünlerinin ,süt ve süt ürünlerinin, su ürünlerinin, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının destek verilecek başlıklar arasında yer aldığını vurgularken ayrıca yatırımcılara 2 müjdeyi de veren Dikici şunları kaydetti :
“İlk kez bu çağrı ile süt ürünlerinin, işlenmiş et ürünlerinin, meyve, sebze ve su ürünlerinin soğuk zincirde taşınacağı frigorifik araçları, süt işleme tesisleri için süt tankerleri, süt toplama merkezlerinde soğutma tankı ve süt toplama araçları, meyve ve sebze ürünlerinde şoklama ve ürün dondurma sistemlerini de destek kapsamına aldık. İkinci müjde ise bu hibe çağrısındaki bazı sektörlerin kapsamını genişletilmiştir. Şimdi, tüm meyve ve sebze ürünlerini kurutma yatırımlarına dahil edildi. Ayrıca süt toplama merkezleri yatırımlarını da günlük en fazla 70 ton süt işleme ve toplama sınırı vardı. Şimdi bu sınır da kaldırılmıştır. Yatırımlara % 40-50 oranında hibe desteği verilecek. Aynı zamanda proje kapsamındaki uygun harcamalarda yüzde 18 oranında KDV muafiyetleri olacak. Projelerin son teslim tarihinin 31 Ocak 2020 olduğunu belirtti.

İŞKUR’dan Öğrencilere İş Arama Becerileri
Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulunda Amasya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş ve meslek danışmanı Hacer Yiğit tarafından İŞKUR’un öğrencilere yönelik hizmetleri ve iş arama becerileri hakkında Konferans verildi. Konferansa Suluova Meslek Yüksek Okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ü. Murat Karavin Meslek Yüksek Okulu Akademik Personel ve öğrenciler katıldı.
Hacer Yiğit programda; İş ve Meslek Danışmanlığı, İŞKUR’un düzenlediği programlar, İş Arama Teknikleri, CV Hazırlama ve İŞKUR hakkında genel bilgiler vererek İş ve Meslek danışmanlığı faaliyetlerini tanıttı.
Konferansın sonunda Hacer Yiğit’e, Suluova Meslek Yüksek Okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ü. Murat Karavin tarafından ‘ağaç dikim’ sertifikası takdim edildi.

Külliye Şiir Akşamları 8. yılında.
Amasya Belediyesi ve Amasya Sanatçılar Derneği işbirliği ile Sultan Bayezıt Külliyesi’nde düzenlenen “Külliye Şiir Akşamları” programının onur konukları Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkan Vekili Hasan Şahin ve Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Muammer Tufanoğlu oldu.
Şair Mustafa Ayvalı’nın sunum ve yönetimindeki programın açış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Halis Büyükbayraktar’dan sonra Belediye Başkan Vekili Hasan Şahin yaptığı konuşmasında: “Amasya’mız bir kültür şehridir. Amasya Belediyesi olarak bizler sanata ve sanatçıya ehemmiyet vermekteyiz. Bu tür etkinliklerin her zaman yanında olacağız. Diğer sanat dallarında da Kültür Merkezimizde etkinlikler devam etmektedir. Halkın katılımlarının sağlanacağı birçok sanatsal organizasyonların planlarını da yaptık” dedi.
Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil yaptığı konuşmasında: “Belediye işbirliği ile yapılan bu tür programların sanata, sanatçıya ve Amasya halkına katkıları yadsınamaz. Memleketimizin tarihine not düşerek hoş bir seda bırakmaktasınız. Şairler halkın sesidir. Katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Sözlerin yorulmadığı program, şairlerin şiir paylaşımı ve hoş sohbetler sonrasında gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Engelsiz Mısralar Şiir Dinletisi
Amasya Üniversitesi Türkçe Kulübü, Sevgican Anadolu Engelliler Derneği ile Türkiye Beyazay Derneği Amasya Şubesi iş birliğiyle “Engelsiz Mısralar” başlıklı bir şiir dinletisi düzenlendi.
Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Amasya Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Ahmet Kırlangıç, Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Muammer Tufanoğlu, Sevgican Anadolu Engelliler Derneği Başkanı İsmail İlmaz, Türkiye Beyazay Derneği Amasya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ünal Kurt Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa Demiryarar, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şube Başkanı Emine Hicin Arslan ile birçok davetli ve öğrenci katıldı.
Programda aralarında Gazi Ortaokulu öğrencileri, dernek başkanları ve üyeleri, Dünya Olimpiyat Şampiyonu Güreşçimiz Mahmut Demir, SGK Başkanı Nurcan Yurt Şenel ve birçok kişi şiirler okuyarak asıl engelin zihinlerde olduğuna vurgu yaparak topluma farkındalık mesajları verdiler.
Program, Rektör Yardımcı Prof. Dr. Recep Kürkçü tarafından katılımcılara fidan sertifikası verilmesinin ardından, fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle