logo

reklam

Haber Turu

Katil Baba’nın Katil Oğlu
Türkiye’nin gündemine oturan Ceren Özdemir’i öldüren Özgür Arduç’un babası da cinayet işlemiş.
Ordu’da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i evinin önünde bıçaklayarak öldüren katil zanlısı Özgür Arduç’un babası Hüseyin Arduç’un da, yıllar önce Amasya’da cinayet işlediği ortaya çıktı.
Katil zanlısı Özgür Arduç’un, Ordu’da cinayet öncesi kalmış olduğu otel resepsiyon görevlisi D.A.’ya Amasya’dan geldiğini söylediği, parasının olmadığını ve karnının aç olduğunu belirttiği ifade edildi.
Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’un babası Hüseyin Arduç’un iddiaya göre, 1989 yılında Amasya’da kayınvalidesi ile bir kişiyi öldürdü. Cezaevinde yatan Hüseyin Arduç’un dışarı çıktıktan sonra ise ismi öğrenilmeyen akrabasınca (kayınbiraderi) öldürüldüğü öğrenildi. Babasının ölümünün ardından o yıllarda 5 yaşında olan Özgür Arduç ise, akrabaları tarafından yetimhaneye verildi.

Yağmur yok! Gündüz Sıcak, Gece Don
Yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normallerinin altında olacağı tahmin ediliyor.
Amasya çiftçisinin günlerdir beklediği yağmur bu hafta da beklenmiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, Amasya genelinde yağış yok.
Amasya’da bu hafta zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, bu hafta az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde özellikle yüksek mevkilerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
Amasya’da bugün hava sıcaklığı 10 derece civarında olacağı gece saatlerinde ise hava sıcaklığının eksi 2 derecelere kadar düşmesi bekleniyor. Bu hafta Amasya’da en yüksek hava sıcaklığı hafta sonu cumartesi ve pazar günleri 11 derecenin üzerinde olacak. Diğer günler ise hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşmeyecek. Geceleri ise en yüksek sıcaklık 0 derece en düşük sıcaklık ise eksinin altında 2 derece olması bekleniyor.
Buarada yetkililer geceleri hava sıcaklığının eksinin altına düşmesinden meydana gelebilecek tarım arazilerindeki donakarşı dikkatli olunması istendi.

Süper Loto rekora koşuyor
Süper Loto 7 nci kez devretti. Büyük ikramiyenin 25 milyon lira olması bekleniyor.
Süper Loto’nun 5 Aralık tarihli çekilişinde 6 bilen çıkmadı. Art arda yaşanan 7. devirde ikramiye, 21 milyon 537 bin TL’lik olarak bu haftaya devretti. Perşembe akşamı çekilecek olan süper lmoto’da büyük ikramiyenin 25 milyon olması bekleniyor.
Büyük ikramiyenin cazibesine kapılan vatandaşlar, loto bayilerine akın ediyor, kimi bayilerin önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Yılbaşı çekilişine BÜYÜK İLGİ VAR
Milli Piyango İdaresi’nin en çok ilgi gören çekilişi 31 Aralık 2019’da yapılacak Yılbaşı Özel Çekilişi için büyük ikramiye 80 milyon TL olarak belirlendi. Bayilerde, tezgahlarda yerini alan biletlerin fiyatları da belli oldu. Geçen yıl 70 TL’ye satılan tam bilet, bu yıl 80 TL’ye, 35 TL’ye satılan yarım bilet bu yıl 40 TL’ye, 17,5 TL’ye satılan çeyrek bilet ise 20 TL’ye satılıyor.Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi kapsamında ödenecek toplam ikramiye tutarı ise 436 milyon 540 bin lira.
HEYECAN DEVAM EDİYOR
Amasya’da yıllardır milli piyango seyyar satıcılığı yapan “Heyecan bu yıl da devam ediyor. İlk günler olmasına rağmen güzel geri dönüşler aldık. İkramiyenin büyük olması insanları cezbediyor. Kalmayacağını düşünerek hemen almak istiyorlar. İnsanlar bekliyormuş özel çekilişi. Güvenilir bayilerden bilet almalarını tavsiye ediyorum. Bayinin ruhsatını, kimliğini kontrol etsin vatandaşımız. Bizim seyyar ya da sabit fark etmez odamıza kayıtlı tüm bayilerimizin arkasındayız” dedi.
Seri, çapraz ya da karışık satın almanın şansı artırdığına ilişkin bir tespitleri olmadığını, sonuçta topların küreye atılarak oradan tek tek düşürülüp şanslı biletin seçildiğini belirten seyyar satıcı, “Özel numara isteyenler için önceden hazırlık yapıyoruz. Sabit müşterilerimiz var. Belirledikleri rakamdan istekte bulunuyorlar. Kızının doğum tarihini isteyen bile var” diye konuştu.

Hümeyra Kaya’nın Büyük Başarısı
Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Kızılay işbirliğiyle uygulanan 1010 Kâşif Projesi kapsamında Ezine Pazar Atatürk Ortaokulunda kurulan Robotik ve Kodlama Atölyesi ilk meyvesini verdi.
Ezine Pazar Atatürk Ortaokulu öğrencisi Hümeyra Kaya tarafından tasarlanan ‘Engellerimizin Önündeki Perdeleri Kaldıralım’ projesi, İstanbul Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği Başakşehir Living Lab İnovasyon yarışmasında 500’ü aşkın proje arasından ilk 50 proje arasında yer aldı. Yarışmada birinci aşamayı başarılı bir şekilde geçen öğrenci Hümeyra Kaya ikinci aşamaya katılmaya hak kazandı.
Gelecek nesilleri teknolojinin yapı taşı kodlama eğitimiyle tanıştırmak üzere hayata geçirilen projeyi çok önemli bulduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, “Bilişim Teknoloji Öğretmenimiz Kübra Karaahmetoğlu, Okul Müdürü Yakup Güneş ve Müdür Yardımcısı Yunus Emre Ceylan’ın destek verdiği öğrencimizi tebrik eder başarılarının devamını dilerim” ifadelerini kullandı.

“NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER RESEN ATAMAYA TABİ TUTULMAMALIDIR”
Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, norm fazlası öğretmenlerin resen atamaya tabi tutulması ve mağduriyete yol açan bölge normu uygulamasının yeniden düzenlenmesi yada kaldırılmasını ve atamaların tercihlere göre yapılması gerektiğini söyledi.
Camcı, “normu uygulamasının arkadaşlarımızı iradeleri dışında norm fazlası yaptığı ve resen atama yoluyla da mağduriyetlere yol açtığı açıktır
Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin atamalarının tercihleri esas alınarak yapılması; tercihlerine atanamayan veya tercihte bulunmayanların ise halen bulundukları eğitim kurumlarının normlarında gösterilmeleri yönünde düzenleme yapılmasını talep ettik.
Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde il millî eğitim müdürlüklerince norm kadro fazlası öğretmenlerin başvuru ve atama işlemleri devam etmektedir. Yönetmeliğin “İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri” başlıklı 53. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan, “Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır” hükmü çerçevesinde norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler, tercihte bulunmalarına rağmen bazı hâllerde, tercihte bulunmamaları hâlinse ise isteklerine bakılmaksızın il veya ilçe içinde resen atanmaktadır.
6287 sayılı Kanunla değişik 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 3. maddesi ile 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 22. maddesi gereği ilköğretime başlama yaşının 5 yaşın bitimine çekilmiş olması nedeniyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda ilköğretimi tamamlayarak ortaöğretime başlayacak öğrenci sayısında büyük bir artış olacağı aşikârdır. Bunun doğal sonucu olarak, 2020 yılı norm kadro belirleme sürecinde ortaöğretim kurumları yönünden ilave norm ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Şu anda norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin kısa bir süre sonra norm ihtiyacı için değerlendirilerek yeniden atamaya tabi tutulacakları açıktır.
Bu nedenle, norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin resen atamaya tabi tutulmayarak atamalarının tercihleri esas alınmak suretiyle yapılması; tercihlerine atanamayan veya tercihte bulunmayanların ise halen bulundukları eğitim kurumlarının normlarında gösterilmeleri gerekmektedir”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.