logo

reklam

Haber

Benzin Motorinden 6 krş ucuz
Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı nedeniyle pazartesi’yi salı’ya bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, Benzinde 6, LPG Otogaz da 14 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış oldu.
Zammın ardından Amasya’da benzinin ortalama litre fiyatı 6,18 liradan, 6.24 liraya yükseldi. Ayrıca, LPG Otogaza ise 14 kuruş olarak yapılan fiyat artışından sonra Amasya’da LPG fiyatı 5.32 lira olarak pompaya yansıdı.
Doların geçtiğimiz hafta 5.35 TL’ye çıkması, Brent petrolde yukarı doğru hareketlilik ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzinin fiyatlarının yükselmesi ürünler üzerinde zam baskısı oluşturmuştu. Türkiye’de akaryakıt fiyatları Brent petrol, uluslararası ürün fiyatları ve dolar kuruna göre belirleniyor.
Son olarak 29 Ocak’ta benzinin fiyatında 17 kuruş indirime yapılmış ve benzin birçok ilde motorinden ucuz hale gelmişti. Amasya’da benzin fiyatındaki zamdan önce eşit olan benzin ve motorin fiyatı, zamdan sonra motorin fiyatı benzin fiyatından 6 kuruş düşük hale geldi.

28 ŞUBAT SON FIRSAT OLABİLİR
Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunanlar için tanınan süre 28 Şubat’ta dolacak. Borcunu bu tarihe kadar ödeyenlerden gecikme faizi ve gecikme cezası alınmayacak. Borçları ödemek için tanınan süre daha önce yapılandırma yasalarıyla birkaç defa uzatıldı. Son olarak aralık ayında çıkartılan kanunla 28 Şubat’a kadar ödeme imkânı sağlandı. Bu tarihe kadar borcunu ödemeyen borçlular, 1 Mart’tan sonra sağlık hizmeti alamayacaklar.
Gelir testine girmeyen ya da girdiği halde geliri yüksek çıktığı için prim borcunu ödemek zorunda olanlara tanınan süre de 31 Aralık 2018 tarihinde dolmuştu. Fakat aralık ayının son haftasında çıkartılan yeni bir yasayla 28 Şubat’a kadar yeni bir süre daha tanındı. Bu son fırsat olabilir.
Bu ay sonuna kadar GSS prim borcunu ödemeyenler, yeni fırsat tanınmadığı takdirde 1 Mart 2019 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden sağlık hizmeti alamayacaklar.
2008 nisan ayı ve öncesine ait GSS prim borcunu bu ay sonuna kadar ödeyenlerden gecikme faizi ve gecikme cezası alınmayacak. Daha sonra ödeyenler ise gecikme faizi ve cezasıyla birlikte daha yüksek faturalarla karşı karşıya kalacaklar.

Tr83 Bölgesi’nde Enflasyon Yüzde 1,78 Arttı
Amasya ile birlikte Tokat, Çorum TR83 Bölgesi’nde TÜFE Genel Endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,78 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü. TÜİK Başkanlığı tarafından 2019 yılı Ocak ayına ilişkin açıklanmış olan Tüketici Fiyatlan Endeksi (TÜFE) değişim oranlarından yararlanarak TR83 Amasya, Tokat, Çorum, Samsun bölgesi için bilgilendirme yaptı.
TÜİK Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı Ocak ayında İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) TR83 Amasya, Tokat, Çorum, Samsun Bölgesinde 2003 =100 Temel Yıllık Tüketici Fiyatları (TÜFE) Genel Endeksinde bir önceki aya göre yüzde 1,78 arttı. Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,35 oranında artış gerçekleşti.

“Aylık bazda en yüksek artış gıda ve alkolsüz içecekler harcama grubunda gerçekleşti”
2019 yılı Ocak ayında ana harcama gruplarına göre ise TR83 Bölgesi’nde aylık bazda yüksek artış yüzde 8,15 oranında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti. Bunu yüzde 3,90 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 3,65 ile eğlence ve kültür grubu izledi. Endekste yer alan gruplardan en fazla düşüş ise yüzde 7,21 oran ile giyim ve ayakkabı grubunda olurken, bunu yüzde 3,40 ile konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar grubu İzledi.

“Fiyatı en çok artan ürün çarliston biber oldu”
TR83 Bölgesi’nde 2019 Ocak ayında fiyatı en çok artan ürünler çarliston biber (yüzde 101,8), patlıcan (yüzde 76,7), ıspanak (yüzde 74,1) oldu. Fiyatı en çok düşüş gösteren ürünler ise hırka (kadın için), kaban anorak tipi (çocuk için), kaban yünlü (erkek için) oldu.
Ocak 2019’da endekste kapsanan 418 maddeden, 21 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken 267 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 130 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Uyuşturucudan tutuklandı
AMASYA da uyuşturucu operasyonunda jandarma piyasa değeri 300 bin lira olduğu belirtilen 16.3 kilo uyuşturucu madde ele geçirdi.
Amasya İl Jandarma Alay Komutanlığı bir istihbari bilgiyi değerlendirmesi ve teknik takip sonucunda Dursun D. nin çok miktarda uyuşturucu bulundurduğu ve ticareti yaptığı bilgisine ulaştı. Dursun D. nin ait ikamet ve araçlarında icra edilen adli arama neticesinde 12 kilo 620 gram skunk, 2 kilo 810 gram kubar esrar, 862 gram toz esrar, hassas terazi ile dijital el kantarı bulundu. Piyasa değeri 300 bin lirayı bulan ve toplam ağırlığı 16 kilo 292 gram olan uyuşturuculara el konulduğu operasyonda ‘Puslu’ adlı narkotik arama köpeği de görev aldı.
Gözaltına alınan Dursun D. jandarmadaki ifadesinden sonra sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Seçmen Sandığı Belirlendi
YSK’nın 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimler için hazırladığı seçim takvimi işliyor. Seçmen listelerini 31 Ocak itibariyle kesinleştiren YSK, seçmenlerin oy kullanacağı sandıkları da belirledi.
YSK’nın sitesinde yer alan seçmen sorgulama sayfası da aktif oldu. Seçmenler “nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağım’’ sorularına YSK’nın internet sayfasında yer alan “seçmen sorgulama” ekranından kimlik bilgilerini girerek, yanıt bulabilecek. Seçmen e-devlet sistemi üzerinden de nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağı öğrenilebilecek.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle